Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. 12. 2016, 16:30

Pápež napísal Asadovi: Zabezpečte dodržiavanie humanitárneho práva

František vyzval Bašára Asada k plnému dodržiavaniu medzinárodného humanitárneho práva a odsúdil všetky formy extrémizmu a terorizmu. List prezidentovi odovzdal apoštolský nuncius v Sýrii.

Pápež napísal Asadovi: Zabezpečte dodržiavanie humanitárneho práva


Sýrsky prezident Bašár Asad mal pápežov list prijať s veľkým uznaním. Foto – TASR/AP

Aj keď presné znenie pápežovho listu Asadovi nebolo zverejnené, o jeho obsahu informovala sýrska strana aj Vatikán. Podstatou listu je podľa Tlačového strediska Svätej stolice výzva k „zastaveniu násilia a k mierovému riešeniu nevraživosti, odsudzujúc všetky formy extrémizmu a terorizmu, nech prichádzajú z akejkoľvek strany“.

Pápež v liste vyzval prezidenta Asada, aby zabezpečil „plné dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva so zreteľom na ochranu civilistov a prístup humanitárnej pomoci“.

Apoštolský nuncius v Sýrii Mario Zenari, ktorého František v novembri vymenoval za kardinála, uviedol, že Asad prijal list s veľkým uznaním. „V tomto okamihu je to predovšetkým civilné obyvateľstvo v Aleppe, ktoré smrteľne dopláca na tento konflikt. Ako veriaci, ako kresťania sa neprestajne za to modlíme,“ zdôraznil kardinál Zenari, ktorý osobne doručil list sýrskemu prezidentovi.

K situácii v Sýrii sa pápež vyjadril aj po nedeľnej modlitbe Anjel Pána. „Som každodenne nablízku, najmä v modlitbe, ľuďom v Aleppe. Nesmieme zabudnúť, že Aleppo je mestom, kde sú prítomní ľudia: rodiny, deti, starci, chorí... Žiaľ, už sme si navykli na vojnu, na deštrukciu, ale nesmieme zabudnúť, že Sýria je krajinou bohatou na históriu, kultúru, vieru. Nemôžeme akceptovať, že by sa to potrelo vojnou, ktorá je hromadou násilenstva a lži,“ uviedol František a dodal: „Vyzývam k úsiliu všetkých, aby sa dospelo k civilizovanému rozhodnutiu: Nie deštrukcii, áno mieru; áno ľuďom Aleppa a Sýrie.“
 

Odporúčame

Tohoto papeže nám byl čert dlužnej

Tohoto papeže nám byl čert dlužnej

Papež František demoluje poslední pozůstatky světského majestátu papežství sám na sobě, aktivuje citovou stránku náboženské praxe, učí činorodé improvizaci uprostřed nastávajícího sociálního, kulturního, verbálního i myšlenkového chaosu, ale především sám zůstává věřícím člověkem.