Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. február 2017

Na príhovor Titusa sa diali zázraky, bude však treba nový

Dievčatko s poleptanými pľúcami či mladík s nádorom na mieche. To sú dve z niektorých zázračných uzdravení, ktoré sa pripisujú modlitbe na príhovor saleziána Titusa Zemana.
Na príhovor Titusa sa diali zázraky, bude však treba nový

Dnešné rozhodnutie pápeža Františka komentovali v Bratislave zľava hovorca saleziánov Rastislav Hamráček, vicepostulátor kauzy Jozef Slivoň, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a provinciál saleziánov Jozef Ižold. (Foto: P. Rábara)

Kňaza mučeného komunistami vyhlásia za blahoslaveného, dnes to oficiálne potvrdil pápež František. Počas procesu blahorečenia, ktorý sa začal v roku 2010, zaevidovali niekoľko zázrakov na príhovor dona Titusa.

Prípady zázračného uzdravenia sa nachádzajú v tzv. Positiu, teda kľúčovom dokumente, v ktorom sa zbierali dôkazy o mučeníctve a svätosti slovenského saleziána. Doteraz sa o zázrakoch príliš nehovorilo.

Dva prípady priblížil dnes pre denník Postoj salezián Jozef Slivoň, vicepostulátor kauzy blahorečenia Titusa Zemana.

Prvý sa týka malého dievčatka, ktoré si nešťastnou náhodou spôsobilo vážne poleptanie pľúc. Rodina a okolie sa začali modliť za uzdravenie dievčaťa deviatnik k blahorečeniu Titusa Zemana. Na štvrtý deň sa zrazu ukázalo, že poleptanie zmizlo a pľúca má čisté.

Ďalší zázrak sa udial mladíkovi, ktorému zistili nádor na krčnej mieche. Spočiatku nechcel nijaký lekár operovať mladého muža, až po čase sa prihlásil istý neurochirurg, ktorý povedal, že to skúsi. Celý čas sa rodina modlila k Titusovi Zemanovi.

Po operácii zostal mladík v kóme, bol dlhý čas paralyzovaný, no potom sa po krátkej rehabilitácii postavil a dnes normálne funguje, oženil sa a žije normálny život. Pritom z miechy mu podľa lekárov zostal akoby tenučký špagát. „Viacerí sa zhodli, že nie je možné, aby cez takú tenkú miechu prechádzali všetky informácie, ide teda o mimoriadny zásah,“ povedal don Slivoň.

Na blahorečenie mučeníka nie sú potrebné zázraky, pokiaľ sa dokáže jeho mučeníctvo. To sa v prípade dona Titusa podarilo. Na vyhlásenie za svätého však bude zázrak potrebný. Keďže spomínané zázraky sa udiali ešte počas fázy blahorečenia, nemôžu slúžiť v ďalšom procese kanonizácie. Don Slivoň ich však nepovažuje za zbytočné.

Inzercia

„Hoci sa stali pred blahorečením a nemôžu slúžiť na svätorečenie, boli použité ako dôkaz povesti mučeníctva a povesti svätosti pri procese blahorečenia,“ vysvetlil. Na úspešné zavŕšenie procesu svätorečenia tak bude treba ďalší zázrak. Jozef Slivoň verí, že príde.

Kedy bude Titus Zeman vyhlásený za blahoslaveného, zatiaľ nie je známe.

„Dátum blahorečenia sa konzultuje medzi arcidiecézou, potom kardinálom, ktorého pápež vyšle na blahorečenie, a v tomto prípade musí prebehnúť aj konzultácia s hlavným predstaveným saleziánov,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede hovorca saleziánov Rastislav Hamráček.

Traja spomínaní aktéri už termín navrhli, musí ho však schváliť Štátny sekretariát Svätej stolice. „Keď bude potvrdený, zverejníme ho,“ dodal. Predpokladá sa, že pôjde o jeseň tohto roku.

Čo sa týka miesta, prirodzene sa núkajú bratislavské Vajnory ako rodisko Titusa Zemana. „Či to tak naozaj bude, rozhodnú kompetentní, o čom budeme informovať,“ doplnil don Hamráček.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.