Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. marec 2017

Arcibiskup Bezák: Kauza je ukončená, reálny Bezák musí žiť svoj život

Životopis s názvom Keď život skúša, ktorý známy slovenský bankár Imrich Béreš napísal spolu s novinárkou Táňou Veselou, uviedol do života emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Arcibiskup Bezák: Kauza je ukončená, reálny Bezák musí žiť svoj život

„Som so svojimi ľuďmi, ktorých mám rád, ktorí majú radi mňa a to mi tak stačí v tejto chvíli,“ uviedol Bezák s tým, že o dianie v krajine sa zaujíma. „Všetko to, čo tu spolu žijeme, nás tvorí, všetky kauzy a udalosti,“ doplnil a podobne ako autor v knihe vyhlásil, že je dôležité nerezignovať: „Nezostať ľahostajný k životu a k ľuďom okolo seba.“

Bezák sa s Bérešom zoznámil pred niekoľkými rokmi. „Ešte skôr, ako som sa dostal do situácie, v ktorej sa teraz nachádzam. Bolo to normálne, priateľské stretnutie, keďže sme blízko aj myšlienkovo,“ prezradil arcibiskup, ktorému bankár veľmi pomohol v čase jeho životného zlomu.

„Zachoval sa džentlmensky, neprišiel som práve pre tú jeho džentlmenskosť. Ľudí, ktorí nám pomohli, tých si vážime a ja si ho vážim,“ podčiarkol Bezák pri uvedení knihy, v ktorej sa nachádza aj kapitola s názvom Môj priateľ Róbert Bezák. Autor v nej opisuje hystériu okolo odvolávania trnavského arcibiskupa, svoj pohľad na jeho osobnosť a uvádza aj dôvody, prečo a akým spôsobom ho podporil a stále podporuje.

„Som so svojimi ľuďmi, ktorých mám rád, ktorí majú radi mňa a to mi tak stačí v tejto chvíli.“ Zdieľať

Róbert Bezák sa na verejnosti objavil po dlhšom čase. V súčasnosti žije podľa vlastných slov „tak jednoducho, ako príde“ a „drobnými chvíľami“, ako bolo napríklad otvorenie cesty do života knihy Imricha Béreša. „Sú to cenné chvíle v mojom živote, nežijem už nejakými veľkými víziami,“ priznal bývalý trnavský arcibiskup, ktorý ďalej rád číta a nevzdal sa ani obľúbeného športu, stále chodieva cvičiť.

Šport sleduje aj v médiách. „Ako beží cyklistika. Chvalabohu, že máme vynikajúcich bežcov, lyžiarov, lyžiarky, to je tiež moja národná hrdosť,“ poznamenal a opäť musel reagovať na otázku zvedavcov, ako sa má. „Keby som mal známkovať ako v škole, poviem, že dobre, lebo lepšie je chválitebne a horšie dostatočne. Ja to cítim, že som v strede.“

Inzercia

Na otázku TASR, či môžu čitatelia na Slovensku očakávať novú knihu Róberta Bezáka, odpovedal: „Nechcel by som predbiehať, niečo sa možno chystá, ale to nemôžem povedať nahlas, lebo teraz som prišiel uviesť knihu môjho kamaráta.“ Pri otázke, ako a kde prežije blížiace sa veľkonočné sviatky, sa vrátil aj k svojej kauze.

„Kauza Róberta Bezáka je ukončená a reálny Róbert Bezák musí žiť svoj život, ktorý prichádza,“ vyhlásil s tým, že sviatky prežije na spôsob bežného Slováka. „Doma sa stretneme, budú možno nejaké klobásky, možno nejaké zajačiky, zelená trávička. Možno polejem sestru a mamu,“ uzavrel s úsmevom.

Prečítajte si aj
Biskupi sa modlili za arcibiskupa Bezáka Zdieľať

Arcibiskup Róbert Bezák bol uvedený do úradu trnavského arcibiskupa 6. júna 2009. Z postu ho odvolal pápež Benedikt XVI. k 2. júlu 2012 na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila na prelome januára a februára 2012. Od decembra 2013 pôsobil rok v kláštore redemptoristov v talianskom Bussolengu, potom sa vrátil na Slovensko.

V júni 2014 sa po generálnej audiencii krátko stretol s pápežom Františkom, ktorému odovzdal list, reakcia ale neprišla. Stretnutie sprostredkoval až emeritný pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk 10. apríla 2015. Ani toto na situácii Bezáka doteraz nič nezmenilo.

Ilustračné foto – TASR/Martin Baumann

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.