Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. júl 2017

Pastier, ktorý odporoval duchu doby

Prinášame preklad spomienkového prejavu Benedikta XVI. za zosnulým kardinálom Joachimom Meisnerom, ktorý vyvolal veľkú pozornosť.
Pastier, ktorý odporoval duchu doby

9. marec 2014, Kolín nad Rýnom: Kardinál Meisner počas slávnostnej svätej omše pri jeho odchode do dôchodku. Foto: Profimedia

V tejto hodine, keď sa kolínska cirkev i veriaci ľudia ďaleko spoza jej hraníc lúčia s kardinálom Joachimom Meisnerom, som aj ja vo svojom srdci a vo svojich myšlienkach pri Vás a preto som rád vyhovel želaniu kardinála Woelkiho, aby som Vám adresoval spomienkový prejav.

Keď som sa v uplynulú stredu telefonicky dozvedel o smrti kardinála Meisnera, nechcel som tomu najskôr veriť. Deň predtým sme ešte spolu telefonovali. Z jeho hlasu znela vďačnosť za to, že teraz už môže dovolenkovať po tom, čo sa v nedeľu predtým ešte zúčastnil na blahorečení biskupa Teofilia Matulionisa vo Vilniuse.

Kardinál sa počas svojho života vyznačoval láskou k Cirkvi v susedných krajinách na Východe, ktoré museli znášať komunistické prenasledovanie, ako aj vďačnosťou za výdrž v utrpeniach tej doby. A tak zaiste to nie je náhoda, že posledná návšteva v jeho živote patrila jednému z vyznávačov viery v týchto krajinách.    

Čo na mňa v posledných rozhovoroch so zosnulým kardinálom zvlášť zapôsobilo, to bola uvoľnená veselosť, vnútorná radosť a dôvera, ktorú našiel. Vieme, že mu ako zapálenému pastierovi a duchovnému správcovi ťažko padlo opustiť úrad, a to práve v čase, keď cirkev zvlášť naliehavo potrebovala presvedčivých pastierov, ktorí odporujú duchu doby a úplne odhodlane žijú a myslia z viery.    

O to viac ma dojalo, že v tejto poslednej perióde svojho života sa naučil prepustiť svoj úrad a stále viac žil z vnútorného presvedčenia, že Pán neopustí svoju Cirkev, aj keď je loďka niekedy naplnená takmer do prevrátenia. 

Veľké postavy nemeckej cirkvi, zľava: biskupi Karl Lehmann, Gerhard Schaffran, Joseph Ratzinger a Joachim Meisner v roku 1987 v Drážďanoch. Foto: wikimedia

Dve veci mu v poslednom čase dodávali stále viac radosti a istoty: tá prvá, opakovane mi referoval, ako ho napĺňa hlbokou radosťou, keď vo sviatosti pokánia zažíva, ako práve mladí ľudia, hlavne aj mladí muži, zažívajú milosť odpustenia, ten dar, že skutočne našli život, ktorý im môže dať iba Boh. 

Tou druhou vecou, ktorá ho stále znova nanovo dojímala a prinášala mu radosť, bol tichý nárast eucharistickej poklony. Na svetových dňoch mládeže v Kolíne toto bolo pre neho ústredným bodom: aby bola poklona, ticho, v ktorom iba Pán hovorí k ľuďom a k srdciam.

Niektorí odborníci na pastoráciu a liturgiu boli názoru, že takéto ticho pri adorácii Pána sa pri takom obrovskom počte ľudí nedá dosiahnuť. Niektorí boli zaiste aj názoru, že eucharistická poklona je prekonaná, pretože Pán chce byť prijímaný v eucharistickom chlebe, a nie adorovaný. Ale že tento chlieb nemožno jesť ako hocijakú potravinu a že prijímanie Pána v eucharistickej sviatosti vyžaduje všetky dimenzie našej existencie, že prijímanie musí byť poklonou, to sa medzičasom stalo opäť veľmi zrejmým.

Inzercia

Kardinál Joachim Meisner (1933 – 2017). Foto: wikimedia

Chvíľka eucharistickej poklony na kolínskych svetových dňoch mládeže sa stala vnútornou udalosťou, ktorá zostala nezabudnuteľná nielen pre kardinála. Tento okamih mal odvtedy stále prítomný vo svojom vnútri a bol veľkým svetlom pre neho samotného.

Keď sa v posledné ráno kardinál Meisner nedostavil na omšu, našli ho mŕtveho v jeho izbe. Breviár bol vykĺznutý z jeho rúk. Zomrel modliac sa, pri pohľade na Pána, pri rozhovore s Pánom. Spôsob zomierania, ktorý mu bol darovaný, ešte raz ukazuje, ako žil: v pohľade na Pána a v rozhovore s ním. A tak plní dôvery môžeme odporučiť jeho dušu Božej dobrote.   

Pane, ďakujeme ti za svedectvo tvojho služobníka Joachima. Dovoľ mu byť orodovníkom za Cirkev v Kolíne i na celej zemeguli.

Requiescat in pace!

Benedikt XVI., Papa emeritus

 

Prejav bol prednesený arcibiskupom Georgom Gänsweinom pri zádušnej omši za Joachima kardinála Meisnera v kolínskom dóme. Preložil otec Ján Krupa.

Odporúčame

Ja som vinič, vy ste ratolesti

Ja som vinič, vy ste ratolesti

Na niekoľkých miestach evanjelií sa dá dobre rozpoznať, akého rozdielneho charakteru boli apoštoli a aká rozmanitosť predstáv, názorov a želaní vládla v tejto malej skupine okolo Ježiša.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.