Austrálski kňazi majú kvôli sexuálnym zneužívaniam porušovať spovedné tajomstvo

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Austrálski kňazi majú kvôli sexuálnym zneužívaniam porušovať spovedné tajomstvo

Ilustračné foto – TASR/AP

Predseda austrálskych biskupov je pripravený neporušiť spovedné tajomstvo, aj keby mal skončiť vo väzení.

Austrálska komisia vyšetrujúca prípady sexuálneho zneužívania pripravila novelu zákona, v ktorej stanovila povinnosť bez výnimky hlásiť všetky prípady násilia páchaného na mladistvých. Nariadenie sa vzťahuje aj na kňazov, ktorí sa o takýchto prípadoch dozvedia počas spovede.

Ak dôjde ku schváleniu novely, ktorá obsahuje niekoľko desiatok opatrení proti sexuálnym zneužívaniam, môžu byť kňazi v prípade porušenia zákona trestne stíhaní.

Komisia svoj návrh zdôvodnila svedectvami, podľa ktorých niektorí násilníci pokračovali v páchaní deliktov aj po tom, čo sa z nich vyspovedali. Objavili sa tiež prípady, keď sa kňazi počas spovede dozvedeli o sexuálnom zneužívaní od samotných obetí.

Dvojsečný návrh

Arcibiskup Melbourne Denis J. Hart, ktorý je predsedom austrálskej biskupskej konferencie, v reakcii na novelu zákona zopakoval nulovú toleranciu sexuálnych deliktov, no zároveň odmietol porušovanie spovedného tajomstva. V prípade, že novela prejde, je pripravený neporušiť spovedné tajomstvo, aj keby mal skončiť vo väzení.

Nehatený prístup k sviatostiam vrátane sviatosti zmierenia je podľa arcibiskupa jedným zo základných princípov náboženskej slobody.

Prečítajte si aj
Kardinál Pell obvinenia odmieta. Na súde chce očistiť svoje meno Zdieľať

Profesor práva na Austrálskej katolíckej univerzite v Melbourne Frank Brennan je presvedčený, že spoveď vytvára priestor, aby kňaz vyzval či už násilníka, alebo obeť nielen k náprave, ale aj k nahláseniu toho, čo sa stalo, príslušným úradom. Ak osoby prichádzajúce na spoveď nebudú mať istotu diskrétnosti, radšej neprídu a všetko si nechajú pre seba.   

Arcibiskup Brisbane Mark Coleridge zároveň pripomenul, že z duchovného hľadiska je kňaz pri spovedi len prostredníkom, pretože hriešnik vyznáva svoje pochybenia priamo Bohu.

Katechizmus Katolíckej cirkvi uvádza, že „každý kňaz, ktorý spovedá, je pod veľmi prísnymi trestami viazaný zachovať absolútne tajomstvo, čo sa týka hriechov, z ktorých sa mu jeho kajúcnici vyznali. Ani nesmie použiť poznatky, ktoré získal pri spovedi o živote kajúcnikov“.

Podobnej situácii musela pred niekoľkými rokmi čeliť aj cirkev v Írsku. Vláda premiéra Endu Kennyho sa v roku 2011 pokúsila presadiť obdobné opatrenie ako austrálska komisia, proti čomu protestovali nielen miestni biskupi, ale aj Svätá stolica. V prípade prijatia novely zákona kňazom hrozilo až desať rokov za mrežami.

Výsledky vyšetrovania ukázali na stovky páchateľov z radov kléru

Návrh novely zákona od austrálskej vyšetrovacej komisie (Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse) je reakciou na výsledky štvorročného vyšetrovania, ktoré boli zverejnené začiatkom tohto roka. Vyplynulo z nich, že až sedem percent austrálskych kňazov v uplynulých desaťročiach (1950 – 2015) sexuálne zneužívalo maloletých.

Vyšetrovanie, ktoré stále nie je ukončené, hovorí o takmer 4 500 obetiach z radov chlapcov a dievčat v priemernom veku 10 – 11 rokov. Vyšetrovatelia zároveň odhalili približne 1 900 páchateľov z radov kňazov, rehoľníkov, rehoľníčok a laických zamestnancov cirkevných inštitúcií. V jednej z reholí sa zneužívania dopúšťalo až 40 percent rehoľníkov.


Kardinál George Pell prichádza na súdne pojednávanie v Melbourne v júli tohto roku. Foto – TASR/AP

Právny zástupca vyšetrovacej komisie Gail Furness na tlačovej konferencii hovoril o systematickom ignorovaní a zakrývaní podozrivých prípadov zo strany austrálskej cirkvi. „Tieto čísla sú šokujúce, tragické a neobhájiteľné,“ vyhlásil poradca Katolíckej cirkvi Francis Sullivan.

„Ako katolíci sa musíme hanbiť,“ reagoval na šokujúce zistenia arcibiskup Sydney Anthony Fisher, podľa ktorého si cirkev uvedomuje svoju zodpovednosť a realizuje všetky potrebné opatrenia, aby k podobným prípadom už nikdy nedošlo.

Arcibiskup zároveň vyzval veriacich, aby pri akýchkoľvek podozreniach spolupracovali s políciou a aby sa o týchto bolestných témach, ktoré mohli otriasť aj ich vierou, rozprávali so svojimi kňazmi a biskupmi.   

Kardinál pred súdom

V rámci rozsiahleho vyšetrovania sa pred súd v Melbourne musel dostaviť aj 76-ročný austrálsky kardinál George Pell. Blízky spolupracovník pápeža Františka čelí obvineniam zo sexuálneho zneužívania, ktorého sa mal dopustiť ešte v čase svojho kňazského pôsobenia v Austrálii.

Prvé pojednávanie, ktoré sa uskutočnilo koncom júla, trvalo len necelých desať minút. Kardinál Pell poprel všetky obvinenia a označil ich za falošné. Už po predvolaní na súd vyhlásil, že sa naň teší, pretože konečne dostane príležitosť očistiť svoje meno.

Svätá stolica kardinála Pella dočasne uvoľnila z pozície prefekta Ekonomického sekretariátu, aby mohol súdny proces osobne absolvovať.

Sudca stanovil termín ďalšieho pojednávania na začiatok októbra. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo