Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. september 2012

Chystá sa voľba koptského pápeža. Vyberie ho dieťa (aktualizované)

Od smrti koptského pápeža Šenudu III. ubehlo už takmer pol roka. Svätá synoda Koptskej ortodoxnej cirkvi len nedávno zverejnila mená kandidátov a dátum voľby jeho nástupcu. Meno 118. hlavy tejto východnej cirkvi sa svet dozvie 2. decembra po dlhej volebnej procedúre. Do nominačného zoznamu kandidá...

Od smrti koptského pápeža Šenudu III. ubehlo už takmer pol roka. Svätá synoda Koptskej ortodoxnej cirkvi len nedávno zverejnila mená kandidátov a dátum voľby jeho nástupcu. Meno 118. hlavy tejto východnej cirkvi sa svet dozvie 2. decembra po dlhej volebnej procedúre.

Do nominačného zoznamu kandidátov na pápeža sa dostalo 17 mužov. Siedmi z nich sú biskupi, ostatní sú mnísi z rozličných egyptských kláštorov. Medzi biskupskými kandidátmi sú aj dvaja niekdajší sekretári Šenudu III., jeden metropolita, ale aj biskup Kyrillos z talianskeho Milána. Hoci je ťažké určiť jednoznačného „favorita“, isté je, že volebná procedúra, z ktorej vzíde Šenudov nástupca, je zdĺhavá a komplikovaná.

Podľa zverejneného časového harmonogramu bude zoznam kandidátov „pripomienkovať“ až 2 410 oprávnených voličov. Figurujú medzi nimi nielen biskupi a mnísi, ale aj zástupcovia laických združení, významné osobnosti či novinári. Novinkou je, že prvýkrát sa voľby zúčastnia aj kopti žijúci mimo Egypta. Z diaspory bude pochádzať až pätina voličov.

Začiatkom októbra sa nominačný výbor stretne so „zastupujúcim“ pápežom, biskupom Pachomiom, aby zohľadnil všetky pripomienky a zúžil počet kandidátov na päť, maximálne sedem. O každom z nich bude natočený krátky dokument, ktorý budú vysielať koptské televízie. V novembri bude celá cirkev držať trojdňový pôst za zdarný priebeh voľby. V jeho závere bude vybratá trojica mužov s najvyšším počtom voličských hlasov. Ich mená budú vhodené do špeciálnej schránky na oltári koptskej Katedrály sv. Marka v Alexandrii. Presne 2. decembra sa tradičná procedúra zavŕši výberom jedného z mien. Kuriózny je najmä spôsob skrutínia. Vykoná ho totiž dieťa so zaviazanými očami.

Z voľby vzíde nový, v poradí 118. koptský pápež, ktorého úlohou bude viesť cirkev v zhode s ortodoxnou vierou, predsedať Svätej synode a riadiť ostatných biskupov ako „prvý medzi rovnými“.

Marián Sekerák

Súvisiaci článok: Pochovali koptského pápeža

Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Pápež vyzval k pokojnému spolužitiu náboženstiev

Pápež vyzval k pokojnému spolužitiu náboženstiev

Najnovšia posynodálna apoštolská exhortácia Ecclesia in Medio Oriente je výzvou k pokoju v dlhodobo nepokojnom regióne. Svojím obsahom a významom presahuje „katolícky rámec“. Dokument podpísal Benedikt XVI. v Bejrúte počas svojej apoštolskej cesty v Libanone. Rozdelený je celkovo do troch častí a ...

KOMENTÁR: Bezák a homoloby

KOMENTÁR: Bezák a homoloby

Tvrdenie poľského kňaza Dariusza Oka, že arcibiskup Róbert Bezák bol odvolaný, lebo sa vzoprel učeniu cirkvi o homosexualite, vyvolalo v zasvätených kruhoch silnú polemiku. Nakoľko ho treba brať vážne? Osobu Dariusza Oka nemožno brať úplne na ľahkú váhu. Minimálne z jedného dôvodu – jeho názorom n...