Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. 03. 2013, 16:34

Pápež František: Želám si cirkev chudobnú a pre chudobných

Pápež novinárom prezradil, prečo si vybral meno František a na čo myslel po svojom zvolení. Mnohých prekvapil, keď na konci audiencie neudelil verejné požehnanie. „Pápež ešte nikdy neposkytol toľko informácií za pár minút,“ zhodnotil stretnutie pápeža Františka s novinármi denník Corriere della ...

Pápež novinárom prezradil, prečo si vybral meno František a na čo myslel po svojom zvolení. Mnohých prekvapil, keď na konci audiencie neudelil verejné požehnanie.

„Pápež ešte nikdy neposkytol toľko informácií za pár minút,“ zhodnotil stretnutie pápeža Františka s novinármi denník Corriere della Sera. Na svojej prvej audiencii prijal v Aule Pavla VI. takmer 6 000 novinárov, ktorí pokrývali dianie počas uplynulých dní.

„Narobili ste sa, však?“ odľahčil atmosféru v úvode svojho príhovoru. Viacerým novinárom neušlo, že František mal opäť obuté čierne, a nie červené pápežské topánky. „Musí byť jasné, že všetci sme povolaní nekomunikovať seba samých, ale existenciálnu triádu, ktorú tvoria pravda, dobro a krása,“ povedal František a novinárom pripomenul, že cirkev nemá politickú, ale duchovnú povahu. „Iba v tejto perspektíve sa môže úplne pochopiť význam toho, ako Katolícka cirkev koná.“

Novinárov najviac potešil, keď prezradil okolnosti výberu svojho mena. „Počas voľby pri mne sedel emeritný arcibiskup San Paola a zároveň emeritný prefekt Kongregácie pre klerikov kardinál Claudio Hummes. Môj veľký priateľ! Keď sa veci začali stávať nebezpečnými, on ma povzbudzoval. Keď už hlasy dosiahli dvojtretinovú väčšinu, začal zvyčajný aplauz, pretože bol zvolený pápež. On ma objal a povedal mi: ,Nezabudni na chudobných!´,“ opísal František zlomové chvíle.

Vtedy sa mu vybavila postava Františka z Assisi. „Potom som myslel na vojny, zatiaľ čo skrutínium pokračovalo až do spočítania všetkých hlasov. František je mužom pokoja. Takto sa zrodilo toto meno v mojom srdci: František z Assisi. Muž chudoby, pokoja, muž, ktorý miluje a chráni stvorenstvo,“ vysvetľoval pápež. Nasledoval apel do vnútra cirkvi: „Ach, ako by som si želal cirkev chudobnú a pre chudobných.“

František priznal, že v „ponukovom liste“ mal aj iné mená. Niektorí kardináli mu navrhovali, aby sa volal podľa Hadriána VI., ktorý bol reformátor. Iní mu podsúvali meno Klement XVI.: „Tak sa odplatíš Klementovi XIV., ktorý zrušil Spoločnosť Ježišovu,“ rozosmial Aulu Pavla VI.

„Buďte si istí, že cirkev má veľký záujem o vašu vzácnu prácu. (...) Mám vás rád a ďakujem za všetko, čo ste urobili,“ povzbudil pápež novinárov Niektorí z nich – predovšetkým pracovníci vatikánskych médií – ho mohli pozdraviť aj osobne. Medzi nimi aj Giovanna Chirri z tlačovej agentúry ANSA, ktorá 11. februára vďaka znalosti latinčiny prvá porozumela, že Benedikt XVI. práve oznámil svoju rezignáciu. Od riaditeľa Internetového úradu Svätej stolice dostal nový iPad, aby mohol nasledovať svojho predchodcu vo využívaní nových médií.

Nečakaný bol záver audiencie. Namiesto verejného požehnania, ktoré všetci očakávali, František oznámil: „Mnohí z vás nepatria do Katolíckej cirkvi, iní sú neveriaci. V tichosti v srdci udeľujem každému z vás, rešpektujúc svedomie každého, ale uvedomujúc si, že každý z vás je Božím synom. Nech vás Boh žehná.“ Znamenie kríža však nad prítomnými neurobil.

Imrich Gazda, Vatikán

Súvisiace články: Prvý deň pápeža Františka: Poďakoval Márii, požehnal tehotnú ženu a vyplatil hotel

Odporúčame

Rybársky prsteň dostane pápež František až v utorok

Rybársky prsteň dostane pápež František až v utorok

Bielu pápežskú reverendu si každý pápež oblieka hneď po zvolení. Rybársky prsteň, symbol pápežského úradu, však nosí až od inauguračnej omše. Pápež František ju bude sláviť v utorok. Bielu reverendu pre novozvoleného pontifika šije rodina Gammarelliovcov už vyše sto rokov. Predajňa ich firmy, ktor...