Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. 08. 2018, 17:55

Sociálne siete sú stratou času, vyhlásil koptský pápež a zrušil svoje konto

Vedenie Koptskej pravoslávnej cirkvi rozhodlo, že mnísi a mníšky majú mesiac na to, aby zrušili svoje kontá na sociálnych sieťach.
Sociálne siete sú stratou času, vyhlásil koptský pápež a zrušil svoje konto

Foto - TASR/AP

Začiatkom augusta hlava Koptskej pravoslávnej cirkvi Tawadros II. na svojom oficiálnom facebookovom konte napísala, že na sociálnych sieťach definitívne končí.

„Venovať sa sociálnym sieťam je stratou času, márnením života a preto svoju stránku ruším,“ vyhlásil patriarcha Tawadros II., ktorého oficiálny titul je 118. pápež Alexandrie a patriarcha stolca svätého Marka.

„Čas je najcennejší dar, ktorý sme od Boha dostali, a je potrebné vedieť ho využívať. Kresťania majú svoj čas posväcovať,“ dodal Tawadros II., ktorý bol až doteraz aktívny nielen na Facebooku, ale do roku 2016 aj na Twitteri.

Jeho rozhodnutie nie je samovoľné. Komisia pre mníšsky život posvätnej synody koptskej cirkvi, ktorú pred časom Tawadros II. zvolal, prijala súbor 12 nových opatrení, ktoré majú prehĺbiť mníšsky život založený na modlitbe, mlčaní a práci.

Okrem zákazu používania sociálnych sietí je medzi nimi aj zákaz zakladania nových mníšskych komunít bez súhlasu vedenia cirkvi, obmedzenie vonkajších návštev v kláštoroch či zákaz individuálne prijímať dary od veriacich. Nedodržiavanie nových nariadení bude postihované cirkevnoprávnymi trestami.

Ako si všimol portál Vatican Insider, jedným z dôvodov zákazu sociálnych sietí pre koptských mníchov a mníšky sú aj pseudodoktrinálne spory, ktoré sa neraz vedú na internete. Ten istý dôvod viedol aj Maronitskú katolícku cirkev, aby vo februári prijala dokument, ktorým chce obmedziť internetové hádky o vieroučných témach.

Do tretice sa k tomuto problému vyjadril aj pápež František. „Taktiež kresťania môžu byť súčasťou verbálneho násilia, prostredníctvom internetu a rozličných fór či priestorov digitálnej komunikácie,“ napísal pápež v apoštolskej exhortácii Gaudete et exsultate o povolaní k svätosti v súčasnom svete.

„Aj v katolíckych médiách sa môžu prekročiť hranice: toleruje sa ohováranie a klebety, a zdá sa, že etika a rešpektovanie dobrého mena druhého zostávajú opomenuté. Tak vzniká nebezpečný dualizmus, pretože na týchto sieťach sa hovoria veci, ktoré by neboli tolerovateľné vo verejnom živote. (...) Je nápadné, ako sa niekedy – pri predstieranej obrane iných prikázaní – celkom ignoruje ôsme: nebudeš krivo svedčiť, a nemilosrdne sa ničí obraz druhého,“ vyhlásil František.

Odporúčame