Synoda sa začala s čínskymi biskupmi, ale bez amerického a holandského biskupa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synoda sa začala s čínskymi biskupmi, ale bez amerického a holandského biskupa

Biskupi na Námestí svätého Petra počas otváracej omše. Foto – TASR/AP

Vo Vatikáne sa začala biskupská synoda o mladých, ktorá potrvá až do konca októbra. Zúčastňujú sa na nej aj traja biskupi a laička zo Slovenska.

V poradí 15. riadne generálne zhromaždenie Synody biskupov sa začalo v stredu otváracou omšou na Námestí svätého Petra, ktorú celebroval pápež František za účasti 266 synodálnych otcov.

Na tému Mladí, viera a rozlišovanie povolania bude okrem nich diskutovať aj 23 expertov a 49 audítorov, ktorí však nemajú hlasovacie právo. Väčšinu audítorov pritom tvoria mladí ľudia vo veku 18 až 29 rokov. Pozorovateľmi synody sú takisto zástupcovia iných kresťanských cirkví.

Najväčšiu pozornosť medzi účastníkmi vzbudzujú dvaja čínski biskupi, ktorí sa na Synode biskupov zúčastňujú po prvýkrát. Ide o 50-ročného biskupa diecézy Chengde Gua Jin-caia a 54-ročného biskupa diecézy Yan´an Yanga Xiao-tinga. Kým prvý menovaný je členom Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov, druhý ním nie je.

O ich účasti na synode sa rozhodlo až na poslednú chvíľu po tom, čo koncom septembra Svätá stolica a Čína uzavreli prelomovú dohodu. Doteraz komunistická krajina účasti čínskych biskupov na podujatiach vo Vatikáne bránila.

Rovnako zaujímavými sú prípady biskupov, s ktorými Vatikán na synode počítal, no oni sa rozhodli neprísť. Ide o holandského biskupa Robertusa Mutsaertsa, podľa ktorého v dôsledku sexuálnych škandálov prišlo zhromaždenie biskupov o svoju dôveryhodnosť.

Nepricestoval ani americký kardinál a niekdajší vysokopostavený člen Rímskej kúrie Joseph Tobin. „Po odhaleniach z minulého leta som si nevedel predstaviť byť v našej arcidiecéze mesiac neprítomný a vzdialiť sa od ľudí, ktorí mi boli zverení,“ napísal Tobin v liste adresovanom veriacim diecézy Newark, kde je arcibiskupom.

„Počas októbra a ďalších mesiacov a rokov urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som viedol túto arcidiecézu cez procesy obnov a zmien, ktoré rozložia štruktúry a systémy umožňujúce alebo podporujúce zneužívanie v akejkoľvek forme,“ napísal kardinál, ktorý o svojom rozhodnutí informoval pápeža, ktorý jeho žiadosti neprísť na synodu vyhovel.

Naopak, pricestoval arcibiskup Filadelfie Charles Chaput, ktorý v lete vyzval pápeža, aby na prípady sexuálneho zneužívania maloletých reagoval zrušením synody. „V tejto chvíli by biskupi nemali absolútnu kredibilitu potrebnú k tomu, aby sa venovali téme mladých,“ napísal Chaput, ktorý sa verejne zastal bývalého apoštolského nuncia Carla Mariu Vigana, ktorý obvinil pápeža Františka z krytia sexuálnych deliktov kléru a vyzval ho na odstúpenie.

Prečítajte si aj rozhovor s arcibiskupmi Zvolenským a Babjakom Zdieľať

Slovensko na synode zastupuje bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, prešovský arcibiskup Ján Babjak a 27-ročná animátorka Viktória Žolnová z Prešovskej archieparchie.

Okrem nich je na synode prítomný aj ďalší Slovák – kapucín David Bartimej Tencer, ktorý je biskupom Reykjavíku, tu však reprezentuje konferenciu škandinávskych biskupov.

Zloženie účastníkov synody o mladých

Predsedajúci:
pápež František
Generálny sekretár: kardinál Lorenzo Baldisseri (Taliansko)
Predsedajúci delegáti: kardinál Louis Raphaël I. Sako (Irak); kardinál Desiré Tsarahazana (Madagaskar); kardinál Charles Maung (Mjanmarsko); kardinál John Ribat (Papua Nová Guinea)
Generálny relátor: kardinál Sérgio da Rocha (Brazília)
Špeciálni sekretári: jezuitský kňaz Giacomo Costa (Taliansko); saleziánsky kňaz Rossano Sala (Taliansko)
Predseda komisie pre informovanie: prefekt Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini (Taliansko)
Predseda komisie pre kontroverzie: kardinál Giuseppe Versaldi (Taliansko)
Zástupcovia východných katolíckych cirkví: 21
Zvolení zástupcovia biskupských konferencií: 165 (Afrika – 42; Severná Amerika – 8; Latinská Amerika – 37; Ázia – 26; Európa – 47; Oceánia – 5)
Zvolení zástupcovia Únie generálnych predstavených (rehoľníci): 10
Prefekti a predsedovia dikastérií Rímskej kúrie: 16
Priami nominanti pápeža Františka: 39
Podsekretár Synody biskupov: arcibiskup Fabio Fabene (Taliansko)  
Členovia Stálej rady Synody biskupov: 15

Nasledujú účastníci Synody biskupov bez hlasovacieho práva:
Prizvaní odborníci: 23
Audítori: 49
Členovia, konzultori, spolupracovníci a asistenti Generálneho sekretariátu Synody biskupov: 58
Pozorovatelia kresťanských cirkví: 5
Špeciálny hosť: brat Alois, prior ekumenickej komunity v Taizé  


V otváracom príhovore pápež František vyzval účastníkov synody ku kultivovanému dialógu. „Čestná a transparentná kritika je konštruktívna a pomáha, kým zbytočné klebetenie, povrávanie, obvinenia alebo predsudky to nerobia,“ povedal pápež František, ktorý tým narážal na viaceré konfliktné situácie počas posledných dvoch synod o rodine v rokoch 2014 a 2015.

Aj z tohto dôvodu bude počas tohtoročnej synody fungovať komisia pre kontroverzie, ktorá by mala podobné situácie riešiť. Povedie ju skúsený 75-ročný kardinál Giuseppe Versaldi.

„Vyjdime z predsudkov a stereotypov,“ vyzval pápež, podľa ktorého mladí nesmú odsúvať starých na vedľajšiu koľaj ako nepotrebných a, naopak, starí nesmú pristupovať k mladým ako k tým, ktorí nič nevedia a ničomu nerozumejú.

Zároveň vyzval k prekonaniu elitárskeho klerikalizmu, ktoré kňazstvo nevníma ako službu, ale ako moc nad druhými. „Klerikalizmus je zvrátenosťou a koreňom mnohých ziel v cirkvi: za ne potrebujeme pokorne prosiť odpustenie a predovšetkým vytvárať podmienky, aby sa neopakovali,“ povedal pápež, ktorý vyjadril nádej, že výsledkom synody nebude len nejaký dokument, ktorý „čítajú len niekoľkí a kritizujú mnohí“, ale „vízia budúcnosti naplnenej radosťou evanjelia“.


Pápež František počas omše na Námestí svätého Petra, ktorou sa začala synoda o mladých. Foto – TASR/AP

Riadne generálne zhromaždenie Synody biskupov potrvá od 3. do 28. októbra. Práce budú prebiehať v troch fázach, ktoré zodpovedajú trom kapitolám pracovného dokumentu (tzv. Instrumentum laboris). Prvý týždeň bude venovaný opisu životnej reality mladých, druhý interpretácii tejto reality a tretí hľadaniu vhodných pastoračných riešení.

V záverečných dňoch synody budú synodálni otcovia hlasovať o znení záverečného dokumentu a zvolia nové zloženie generálneho sekretariátu synody na ďalšie funkčné obdobie.

V rámci širšieho programu synody sa 6. októbra pápež František stretne v Aule Pavla VI. s tisíckami mladých a 14. októbra bude vyhlásených za svätých šesť osôb vrátane pápeža Pavla VI., ktorý bol blahorečený počas synody o rodine pred štyrmi rokmi, a sansalvadorského biskupa Óscara Arnulfa Romera, ktorého zavraždili zabijaci najatí pravicovou juntou v roku 1980.

Čo predchádzalo synode o mladých

október 2016 – pápež František na október 2018 zvolal 15. riadne generálne zhromaždenie Synody biskupov na tému Mladí, viera a rozlišovanie povolania

január 2017 – vo Vatikáne predstavili prípravný dokument, pri tejto príležitosti pápež František adresoval list všetkým mladým sveta

jún 2017 – spustili internetovú stránku youth.synod2018.va s dotazníkom, ktorý vyplnilo viac ako 100-tisíc mladých ľudí

september 2017 – v Ríme sa v rámci príprav synody o mladých uskutočnila medzinárodná konferencia o mladých ľuďoch

november 2017 – Rada pre mládež a univerzity KBS zverejnila slovenskú verziu dotazníka na stránke mamnazor.sk, ktorý vyplnilo takmer 4 600 mladých Slovákov

marec 2018 – vo Vatikáne sa konalo predsynodálne stretnutie 300 mladých ľudí, medzi ktorými bola aj Slovenka Viktória Žolnová; výsledkom bol predsynodálny dokument

jún 2018 – zverejnili pracovný dokument (tzv. Instrumentum laboris), ktorý má tri časti a 214 bodov; vychádza z prípravného dokumentu, z informácií od biskupských konferencií, zo záverov konferencie odborníkov a predsynodalného stretnutia, z informácií získaných prostredníctvom dotazníka a z podnetov zaslaných priamo sekretariátu synody

august 2018 – v rámci prípravy na synodu sa v Ríme uskutočnila celotalianska púť mladých, s ktorými sa stretol aj pápež František

september 2018 – zverejnili zoznam účastníkov synody, ako aj apoštolskú konštitúciu Episcopalis communio, ktorá upravuje pravidlá fungovania Synody biskupov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo