Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. január 2019

Čo je za personálnymi otrasmi, ktoré zakývali vatikánskou komunikáciou

V priebehu niekoľkých dní opustili dôležité pozície tri významné osoby.
Čo je za personálnymi otrasmi, ktoré zakývali vatikánskou komunikáciou

Hovorca Vatikánu Greg Burke (vpravo) ani jeho zástupkyňa Paloma García Ovejerová už nesedia na svojich miestach. Foto – TASR/AP

Bezprostredne po nástupe do úradu sa pápež František pustil do rozsiahlych organizačných a ekonomických reforiem. Zriadil viacero rád a komisií, ktoré mali realizovať zmeny v rámci Svätej stolice, Vatikánskeho mestského štátu či v transparentnosti a efektívnosti ekonomických procesov oboch týchto štruktúr.

Postupne sa však začali objavovať kritické hlasy, že pápež si toho nabral naraz priveľa a zmeny sa príliš vlečú.

Ak existovala nejaká výkladná skriňa, kde mali Františkove reformy očakávaný spád a výsledky, tak to bola oblasť komunikácie. Lenže prišiel koniec roku 2018 a zrazu je všetko ináč. Vatikánsky mediálny systém postihlo personálne zemetrasenie.

Profesor za profesora

V polovici decembra Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že na poste šéfredaktora vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano po jedenástich rokoch končí 66-ročný Giovanni Maria Vian, ktorého strieda 52-ročný Andrea Monda.

V takmer 160-ročných dejinách týchto novín bol Vian v poradí len desiatym šéfredaktorom, čo dokazuje, že zmeny na tejto pozícii sa dejú len vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné.

Zároveň platí, že na šéfredaktorskej stoličke nikdy nesedia ľudia, ktorí sú len novinármi.

Napríklad Vian, ktorého rodina je celé desaťročia úzko previazaná s vatikánskym dianím, bol uznávaným akademikom a členom Pápežskej komisie pre historické vedy. Popri tom celé dve desaťročia pravidelne prispieval do L´Osservatore Romano.

„Giovanni Maria Vian dobre pozná novinárčinu, ale predovšetkým je humanistom, uznávaným znalcom koreňov kresťanstva a súčasných dejín, obľúbený medzi svojimi študentmi a nepríjemný v polemikách,“ komentoval jeho nominovanie do šéfredaktorskej pozície taliansky denník Corriere della Sera.

Pod Vianovým vedením prešli vatikánske noviny kompletným redizajnom, pritiahli nových atraktívnych autorov, vstúpili do sveta internetu a sociálnych sietí a prvýkrát v histórii sa členmi redakcie stali aj ženy. Od roku 2012 má L´Osservatore Romano dokonca pravidelnú ženskú prílohu.

„Keď Gian Maria Vian koncom roka 2007 prevzal vedenie L´Osservatore Romano, väčšina pozorovateľov iba zívla. Nikto v skutočnosti nepredpokladal výraznú zmenu v zabehanom denníku. O pár mesiacov však nastal v novinách hotový rock-and-roll,“ ocenil Vianove kroky vatikanista Reuters Philip Pullella.

A slovami chvály nešetril ani pápež František, ktorý Vianovi na konci jeho pôsobenia zaslal ďakovný list.

Prečo potom vlastne došlo k zmene?

To, že Vian bol poslednou mediálnou persónou z éry Benedikta XVI., je druhoradé. A možno až treťoradé.

Závažnejším dôvodom výmeny šéfredaktora, ku ktorému sa neskôr ešte raz vrátime, bola zmena na čele vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu zastrešujúceho všetky vatikánske médiá. A vlastne aj celú mediálnu politiku Vatikánu.

Hlavou vatikánskej mediálnej centrály sa v lete minulého roku stal 62-ročný taliansky novinár Paolo Ruffini po tom, čo sa za kurióznych okolností musel nečakane porúčať taliansky kňaz brazílskeho pôvodu Dario Edoardo Viganò. A je prirodzené, že nový šéf chce mať okolo seba ľudí podľa svojho gusta.

Čerstvý šéfredaktor L´Osservatore Romano Andrea Monda sa na svojho predchodcu Viana tak trochu podobá. Dosiahol kvalitné vzdelanie (vyštudoval právo na rímskej univerzite La Sapienza a religionistiku na Pápežskej Gregorovej univerzite), pohybuje sa v oblasti kresťanskej kultúry, píše do rôznych periodík a rovnako ako Vian je profesorom. Nie však na univerzite, ale na jednom z prestížnych rímskych lýceí.

Spolu so svojimi študentmi bol aj autorom duchovných zamyslení tohtoročnej krížovej cesty na Veľký piatok v Koloseu.

Prečítajte si aj
Prečo sa o cirkvi nepíše ľahko Zdieľať

A práve schopnosť viesť dialóg s nastupujúcou generáciou zohrala kľúčovú rolu pri hľadaní Vianovho nástupcu. „Bolo by peknou predstavou, keby raz taký dôležitý a mienkotvorný denník, akým je L´Osservatore Romano, čítali mladí ľudia po celom svete, ktorí snívajú o kvalitnej žurnalistike,“ vyhlásil Monda po svojom menovaní.

Zároveň pripomenul slová kardinála Montiniho, neskoršieho pápeža Pavla VI., ktorý začiatkom 60. rokov minulého storočia vyhlásil, že L´Osservatore Romano musí byť denníkom ideí, nielen informovať, ale aj formovať myslenie.

Práve to je dôvod, prečo sú šéfredaktormi vatikánskeho denníka vždy ľudia, ktorí nielen píšu, ale aj myslia v širších a hlbších súvislostiach.

Inzercia

Obhajca pápežov

V rovnaký deň, ako došlo k výmene na čele L´Osservatore Romano, bol na uprázdnenú pozíciu edičného riaditeľa Dikastéria pre komunikáciu vymenovaný 54-ročný taliansky novinár Andrea Tornielli, ktorý je pomerne známy aj čitateľom Sveta kresťanstva.

Tornielli je jedným z najznámejších vatikanistov, dlhé roky pôsobil v talianskom denníku Il Giornale, odkiaľ v roku 2011 prešiel do konkurenčného denníka La Stampa, kde založil a koordinoval portál Vatican Insider. Po Tornielliho odchode ho bude viesť jeho doterajší zástupca Domenico Agasso.

Novinár, ktorý neraz vystupoval ako interpretátor až obranca pápežskej línie Benedikta XVI. a Františka, od Nového roka zodpovedá za komunikačnú stratégiu vatikánskych médií.

Tornielli sa novej funkcie ujal textom, v ktorom sa zamýšľa nad spôsobom, ako konečne prekonať problém sexuálneho zneužívania v cirkvi.

Stihol sa však stať už aj súčasťou najnečakanejšej personálnej rošády, ku ktorej došlo v posledný deň roku 2018.

Profesijne si nesadli

Presne na Silvestra riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke, ktorý je zároveň neformálnym hovorcom Vatikánu, a jeho zástupkyňa Paloma García Ovejerová oznámili, že rezignujú na svoje funkcie.

Dočasným vedením tlačového strediska pápež František poveril doterajšieho koordinátora sociálnych médií v rámci Dikastéria pre komunikáciu Alessandra Gisottiho.

Burke, 59-ročný skúsený americký novinár a člen Opus Dei, a 43-ročná španielska novinárka Ovejerová, ktorí boli podľa portálu Vatican Insider symbolom úsilia o väčšiu otvorenosť a internacionalizáciu vatikánskej komunikácie, boli pritom menovaní len v roku 2016. 

Kým pri výmene šéfredaktora L´Osservatore Romano možno iba hádať, či mala nejaký súvis s nástupom nového šéfa Dikastéria pre komunikáciu Ruffiniho, v prípade Burkea a Ovejerovej o tom podľa Vatican Insideru niet žiadnych pochýb.

Viana, Burkeho aj Ovejerovej je škoda, ale o schopnostiach ich nástupcov netreba mať pochybnosti. Zdieľať

Američana a Španielku si do hovorcovského tímu vybral ešte bývalý šéf vatikánskej komunikácie Viganò. Keď na jar tohto roku vo funkcii nečakane skončil a nahradil ho Ruffini, začali medzi ním a Burkem s Ovejerovou vznikať napäté situácie. Skrátka, profesijne si nesadli.

Čítať to možno aj medzi riadkami Burkeovho tvítu: „Paloma a ja sme odstúpili, s účinnosťou od 1. januára. Myslíme si, že v tomto čase zmien vo vatikánskej komunikácii je najlepšie, aby bol Svätý Otec úplne slobodný pri zostavení nového tímu.“

Ináč povedané, hoci práve Burke a Ovejerová boli kľúčovými tvárami nového štýlu vatikánskej komunikácie, stačil Viganov pád, aby sa z nového stalo staré, ktoré treba nahradiť opäť niečím novým. Ale takto to v dynamickom svete komunikácie chodí.


Pápež a jeho hovorca. Takto ich už neuvidíme. Foto – TASR/AP

Vatican Insider sa navyše v celej kauze poponáhľal podržať stranu svojmu dlhoročnému šéfovi Torniellimu, ktorému sa ušli obvinenia, že za Burkeho odchodom nie je ani tak Ruffini, ako skôr jeho ambícia stať sa novým vatikánskym hovorcom.

„Len aby bolo jasné, za toto rozhodnutie sme sa modlili celé mesiace a sme s ním veľmi spokojní,“ pripomenul Vatican Insider ďalší z Burkeových tvítov, ktorý má dokazovať, že rozhodnutie odísť sa rodilo dlho a Tornielli s ním nemá nič spoločného.

„Navyše, nie je vylúčené, že novým riaditeľom tlačového strediska by sa mohol stať nateraz poverený riaditeľ Gisotti, ktorý má dlhoročnú skúsenosť s prácou vo Vatikánskom rozhlase, kde bol aj zástupcom šéfredaktora,“ dodal Vatican Insider.

Tak či tak, rozčerená hladina sa čoskoro upokojí a vatikánska komunikácia chytí s novými ľuďmi druhý dych. Viana, Burkeho aj Ovejerovej je škoda, ale o schopnostiach ich nástupcov netreba mať pochybnosti.

Akurát tieto zmeny prišli v najmenej príhodnom čase – už koncom januára pápeža Františka čakajú Svetové dni mládeže v Paname, krátko nato delikátna návšteva Spojených arabských emirátov a vo februári s napätím očakávané stretnutie predsedov biskupských konferencií vo Vatikáne, kde sa budú opäť raz hľadať spôsoby razantného zúčtovania so sexuálnym zneužívaním v cirkvi.

Nových vatikánskych komunikátorov čaká pekne ostrý štart.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.