Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. február 2019

Zlyhali sme, kryli sme vinníkov a umlčiavali obete, znelo Vatikánom

Cirkevné špičky sa štyri dni radili, ako ďalej postupovať v boji proti sexuálnemu zneužívaniu.
Zlyhali sme, kryli sme vinníkov a umlčiavali obete, znelo Vatikánom

Stretnutia venovaného sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi sa zúčastnilo 190 vysokých cirkevných predstaviteľov. Foto - TASR/AP

Vo Vatikáne cez víkend vyvrcholilo celosvetové stretnutie predsedov biskupských konferencií, hláv východných katolíckych cirkví a predstavených reholí, ktoré sa zaoberalo sexuálnym zneužívaním v cirkvi a ochranou mladistvých.

„V oprávnenom hneve ľudí cirkev vidí odblesk hnevu Boha,“ povedal pápež František na záver stretnutia. Cirkev podľa neho musí problému sexuálnych zneužívaní čeliť disciplinárnymi opatreniami, civilnými a kánonickými procesmi, ale aj duchovnými postupmi.

„Zasvätený človek, vyvolený Bohom, aby viedol duše k spáse, ktorý sa necháva ujarmiť svojou ľudskou krehkosťou alebo svojou chorobou, stáva sa nástrojom satana,“ vyhlásil pápež.

„Tak ako musíme využiť všetky praktické nástroje, ktoré nám zdravý úsudok, vedy a spoločnosť ponúkajú, tak nesmieme stratiť zo zreteľa túto realitu, ale prijať duchovné opatrenia, ktorým nás učí sám Pán: pokoru, obžalovanie nás samých, modlitbu a pokánie. Je to jediný spôsob ako vyhrať nad duchom zla. Tak nad ním zvíťazil Ježiš,“ dodal František.

Obete prehovorili

Do priebehu štvordňového samitu boli zapojené aj samotné obete zneužívania. Ešte pred jeho začiatkom pápež vyzval predsedov biskupských konferencií, aby sa s nimi stretli vo svojich krajinách.

„Mal som možnosť uskutočniť také stretnutie, je to vhodná príležitosť vyjadriť aj osobne pripravenosť postupovať podľa pápeža Františka,“ povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS predseda slovenských biskupov Stanislav Zvolenský, ktorý spolu s predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi Jánom Babjakom zastupovali Slovensko.

S členmi združení obetí zneužívania sa vo Vatikáne stretol aj organizačný výbor. No a viacero videosvedectiev zaznelo aj počas samotného stretnutia.


Pápež František sa zdraví s účastníkmi štvordňového stretnutia. Foto - TASR/AP

Pri otvorení samitu pápež zdôraznil, že cirkev a spoločnosť neočakávajú len odsúdenie deliktov, čo je úplnou samozrejmosťou, ale konkrétne a účinné opatrenia. Účastníkom následne rozdal zoznam 21 krokov, ktoré predstavujú akúsi cestovnú mapu v boji proti zneužívaniu.

Zo strany viacerých diskutujúcich opätovne zaznievala požiadavka, aby do boja proti sexuálnemu zneužívaniu boli viac zapojení laici a odborníci z mimocirkevného prostredia.

Prečítajte si aj
Netvárme sa, že cirkev so sexuálnymi škandálmi nič nerobí Zdieľať

„Budeme žiadať rodičov, aby nám pomohli a sa zapojili do nášho boja proti zneužívaniu. Oni majú prirodzený a nevyhnutný inštinkt na ochranu detí. Ich rady, podporu, kompetentnosť a výzvy vo vzťahu k nám si budeme osobitne vážiť,“ uviedla vo vyhlásení Únia generálnych predstavených mužských a ženských reholí. „Obzvlášť chceme podčiarknuť rolu matiek. Je správne tvrdiť, že ak by sa bolo od žien žiadala mienka a pomoc pri hodnotení jednotlivých prípadov zneužívania, naša reakcia by bola silnejšia, rýchlejšia a účinnejšia.“

Tento postoj podporil aj pápež František: „Dať slovo žene neznamená začať so spôsobmi cirkevného feminizmu, pretože každý feminizmus nakoniec dopadne ako mačizmus v sukni. Nie. Pozvať hovoriť ženu o zraneniach Cirkvi je pozvať Cirkev hovoriť o sebe samej, o zraneniach, ktoré má.“

Maltský arcibiskup Charles Scicluna, ktorý na Kongregácii pre náuku viery zodpovedá za problematiku sexuálneho zneužívania, je pritom presvedčený, že laici by mali mať dôležitejšie slovo už pri samotnom výbere nových biskupov.

Trestanie nezodpovedných biskupov

Pápež František takisto priznal, že veľký problém predstavujú aj biskupi, ktorí zanedbali svoje povinnosti alebo ich dokonca priamo kryli.

Aj preto v roku 2015 vydal dokument, v ktorom stanovil tresty pre biskupov, ktorí vo svojich diecézach zanedbajú boj proti sexuálnemu zneužívaniu. Americký kardinál Blase Cupich ale vzniesol požiadavku, aby bol tento stručný dokument rozpracovaný a stanovil jasné a nezávislé mechanizmy postihovania nezodpovedných biskupov.


Pápež František si podáva ruku s americkým kardinálom Blaseom Cupichom. Foto – TASR/AP

„Hovorilo sa aj o vzťahu medzi homosexualitou a zneužívaním,“ povedal na jednej z tlačových konferencií prefekt vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini. „Podľa niektorých ide o otázku, ktorej sa treba hlbšie venovať, kým podľa iných je to zle položená otázka.“

Inzercia

Arcibiskup Scicluna však v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica uviedol, že 80 percent obetí sexuálneho zneužívania kňazmi je mužského pohlavia, pričom väčšina z nich má viac než 14 rokov. „Výklad prenechávam iným, ale toto sú fakty,“ dodal maltský arcibiskup.

Prečítajte si aj
Nemecký kardinál: Cirkev ničila dokumenty o pedofilných kňazoch Zdieľať

Český kardinál Dominik Duka v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas poukázal aj na problém nevinných a neprávom obvinených kňazov. „Aj v dobe najväčšieho nárastu, ktorým bola sexuálna revolúcia, ktorá prišla zo Spojených štátov do Európy, ak vezmeme do úvahy štatistické údaje, počet zneužití tvoril pol percenta,“ uviedol Duka, podľa ktorého bolo v Českej republike po roku 1989 odsúdených desať páchateľov z kňazských radov.

Spomenul aj nedávny prípad kňaza Adama Kuszaja, ktorého súd najskôr odsúdil a neskôr oslobodil spod obvinenia zo sexuálneho obťažovania 16-ročného miništranta.

V predvečer ukončenia samitu sa všetci účastníci zúčastnili kajúcej pobožnosti, počas ktorej v mene celej cirkvi vyznali mnohé pochybenia a žiadali o odpustenie:

Pane Ježišu Kriste, vyznávame, že sme hriešnici.

Vyznávame, že biskupi, kňazi, diakoni a rehoľníci v cirkvi spáchali násilie voči maloletým a mladým ľuďom, a že sme nedokázali ochrániť tých, ktorí najviac potrebovali našu starostlivosť.

Vyznávame, že sme kryli vinníkov a umlčiavali tých, ktorí utrpeli zlo.

Vyznávame, že sme nerozpoznali utrpenie mnohých obetí a neposkytli sme pomoc, keď to bolo potrebné.

Vyznávame, že my biskupi sme často neboli na výške našej zodpovednosti.

Vyznávame, že sme zhrešili myšlienkami, slovami, skutkami a zanedbávaním dobrého.

Pane Ježišu Kriste, úpenlivo prosíme o tvoje milosrdenstvo s nami hriešnikmi.

Prosíme o odpustenie za naše hriechy.

Prosíme o milosť prekonať nespravodlivosť a uskutočňovať spravodlivosť voči tým, čo sú zverení do našej starostlivosti.

Minulotýždňovým stretnutím sa diskusia o opatreniach proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi nekončí. Nasledovať bude stretnutie všetkých súčastí Svätej stolice, ktoré majú v náplni starostlivosť o deti a mládež.

Cirkev chce takisto v boji proti tomuto závažnému problému pomôcť ostatným zložkám spoločnosti. K najväčšiemu počtu zneužívaní totiž dochádza v sociálnom, najmä rodinnom prostredí.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.