Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. marec 2019

Evanjelikom sa vyhrážali bombovým útokom vo Zvolene

Polícia už začala trestné stíhanie.
Evanjelikom sa vyhrážali bombovým útokom vo Zvolene

Biskup Západného dištriktu ECAV Ján Hroboň (vľavo) a generálny biskup Ivan Eľko počas slávnosti inštalácie vo Zvolene. Foto – TASR/Ján Krošlák

Sobotňajšie služby Božie vo Zvolene, ktoré sa konali pri príležitosti inštalácie nových evanjelických biskupov Ivana Eľka a Jána Hroboňa a uvedenia do funkcie nového generálneho dozorcu Jána Brozmana, sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Dôvodom boli anonymné vyhrážky bombovým útokom. „V utorok pred inštaláciou brat biskup Západného dištriktu dostal anonym, v ktorom sa pisateľ vyhrážal vybuchnutím nástražného systému v kostole počas slávnosti. Následne na druhý deň dostalo podobný list aj Obvodné oddelenie policajného zboru vo Zvolene,“ uviedlo vo vyhlásení vedenie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV).

Incident potvrdila aj polícia. „Dňa 26. 2. 2019 polícia Okresného riaditeľstva Policajného zboru začala trestné stíhanie vo veci šírenia poplašnej správy v súvislosti s anonymným podaním týkajúcim sa možného výbuchu nástražného a výbušného systému počas inštalácie biskupov dňa 2. 3. 2019 v evanjelickom kostole vo Zvolene,“ povedala pre Postoj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Prečítajte si aj
Rozhovor s novým generálnym biskupom Ivanom Eľkom Zdieľať

Slávnosť tak sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Na mieste sa nachádzal zvýšený počet usporiadateľov, ktorí kontrolovali osoby vstupujúce do kostola. Po naplnení miest na sedenie neboli do kostola vpúšťané ďalšie osoby, aby nedošlo k zablokovaniu únikových ciest.

„Toto opatrenie vyvolalo nevôľu a sklamanie mnohých, ktorým vstup do kostola nebol umožnený. Pokiaľ by sme nerešpektovali prísne inštrukcie polície, hrozilo zrušenie celej slávnosti,“ uviedlo vedenie cirkvi s tým, že sa za vzniknutú situáciu ospravedlňuje.

Anonymné vyhrážky dáva do súvisu s kampaňou spochybňujúcou legitímnosť minuloročných volieb nových biskupov a dozorcov. „Útoky, ktorým musíme čeliť, či už v podobe anonymov, alebo aj od konkrétnych jednotlivcov, zborov, od členov Asociácie slobodných zborov, ale rovnako aj z Evanjelického posla spod Tatier, sa stupňujú a majú až démonský charakter,“ vyhlásilo vedenie ECAV.

Asociácia slobodných zborov ECAV, ktorá kritizuje priebeh minuloročných volieb, pred slávnosťou inštalácie vyzvala svojich podporovateľov k zdržaniu sa „neprimeraných a nedôstojných prejavov nesúhlasu“.

Celý prípad už má aj policajnú dohru. „Vec je v štádiu vyšetrovania a nie je v súčasnosti možné poskytnúť bližšie informácie týkajúce sa danej veci,“ konštatovala policajná hovorkyňa.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame