Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. apríl 2019

Kongres o rodine vyvolal v Taliansku vášne. Vatikán dal od neho ruky preč

Pro-family podujatie rozhádalo aj koaličných partnerov. Najväčšiu polemiku vyvolala distribúcia malého gumeného plodu. 
Kongres o rodine vyvolal v Taliansku vášne. Vatikán dal od neho ruky preč

Pobúrenie vyvolal gumený predmet v tvare plodu, ktorý sa rozdával na kongrese.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Talianska Verona asi vždy rozdeľovala. Znepriatelené rody Montekovcov a Kapuletovcov posledné dni vystriedali iné dva tábory. Išli naprieč politikou, spoločnosťou aj cirkvou. 

Gumený plod 

Uplynulý víkend sa vo Verone konal 13. ročník Svetového kongresu rodín. Podujatie s medzinárodným charakterom vzniklo v roku 1997 v USA, jeho hlavným cieľom je povzbudiť k jednote a spolupráci lídrov a organizácie, ktoré sa venujú obrane prirodzenej rodiny ako jedinej stabilnej a základnej bunky spoločnosti. 

Medzi hlavnými organizátormi kongresu vo Verone patrila okrem miestnej samosprávy napríklad talianska odnož francúzskeho pro-rodinného hnutia La Manif Pours Tous alebo nadnárodná petičná organizácia CitizenGo.

Podľa denníka La Stampa vyvolal kongres polemiku na politickej a univerzitnej úrovni, ako aj medzi ľuďmi na sociálnych sieťach. Kým jedni ho obhajovali, že nie je proti nikomu, ale zdôrazňuje dôležitosť rodiny založenej na mužovi a žene, iní ho považujú za rasistické a homofóbne podujatie, ktoré diskriminuje menšiny.

Zrejme najväčšiu pozornosť v médiách vyvolal malý gumený predmet v tvare 10-týždňového ľudského plodu, ktorý sa na kongrese rozdával. 

„Takzvaný svetový kongres rodín je v skutočnosti medzinárodné stretnutie skupín nenávisti. Distribúcia gumeného plodu potvrdzuje, že reprezentanti vládnej strany Lega, regiónu Benátsko a Friuli-Venezia Giulia sú hlavnými sponzormi stretnutia barbarov,“ napísali v stanovisku ľavicové političky Demokratickej strany. 

Denník La Repubblica našiel na kongrese okrem makety plodu aj ďalšie údajne diskutabilné prejavy zo strany organizátorov: „Okrem tričiek s rôznymi nápismi a letákmi sú tu prítomné aj modré kľúčenky v tvare nožičiek plodu s nápisom ,10 týždňov‘, čo je veľkosť, ktorú majú po takmer troch mesiacoch; okrem príveskov na kľúče tu vidno aj odznaky, opäť v tvare nôh s ,mierou‘ 12 týždňov“.

Čo sa dalo nájsť na podujatí vo Verone:

K polemike o gumenom plode vydali ešte počas podujatia organizátori kongresu stanovisko, v ktorom vysvetľovali, že marketingová pomôcka pochádza zo starej kampane, ktorá kedysi preslávila organizáciu Provita. „Veľa kriku pre nič,“ zhodnotili. 

Salvini v pro-family tričku

Kongres rodín rozhádal aj čelných predstaviteľov talianskeho štátu. 

Na pódiu vo Verone vystúpil totiž minister vnútra a líder strany Lega Nord Matteo Salvini. Na bielu košeľu si navliekol tričko so znázornením tradičnej rodiny. Vyhlásil však, že interrupčný zákon sa meniť nebude, výrazne sa nepostavil ani proti manželstvám homosexuálov. „Nie sme tu pre odoberanie práv, nikto nikomu nič neberie. Potrat ani rozvody nie sú predmetom diskusie,“ povedal. 

Obul sa však do genderu: „Pre mňa je chlapec chlapcom a dievčatko dievčatkom. Ak nejaký pseudo-učiteľ hovorí, že deti sa podľa dospelých rozhodnú, čím sú, tak si pomýlil povolanie.“ Salvini vyhlásil, že bude naďalej bojovať proti gender teórii. Vonku na vicepremiéra pískala skupina ľudí. „Hanba,“ kričali.  

Slovná prestrelka pre kongres nastala aj medzi koaličnými partnermi. Predseda Hnutia piatich hviezd a druhý vicepremiér Luigi Di Maio hovoril o „fanatikoch“ vo Verone, predtým nazval účastníkov kongresu „hlupákmi“. Premiér Giuseppe Conte zase Salvinimu odkázal, nech si najprv naštuduje veci, až potom reční. 

Salvini na svojho koaličného partnera reagoval slovami, že vo Verone išlo o budúcnosť, nie minulosť krajiny. „Veľkým nebezpečenstvom v roku 2019 nie je kongres vo Verone, ale islamská subkultúra, kde má žena hodnotu nižšiu než nula,“ dodal Salvini. 

Médiá tiež zachytili, že na kongrese sa snažila priživiť ultrapravicová strana Forza Nuova. Jej lokálni predstavitelia boli síce na podujatie akreditovaní, ale priamo na mieste ich organizátori zablokovali.  

Rezervovaný Vatikán 

Otázkam o kongrese neunikol ani vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. 

Podľa portálu Vatican Insider neskrýval údiv z diskusie, ktorú Svetový kongres rodín priniesol. 

Inzercia

Podľa Parolina predchádzajúci ročník, ktorý sa konal vlani v septembri v moldavskom Kišiňove a kde bol on sám prítomný za Svätú stolicu, nič také nepriniesol, rovnako ani Svetové stretnutie rodín v Dubline, kde bol minulý rok pápež. 

Postoj Svätej stolice k akcii vo Verone vyjadril štátny sekretár Parolin slovami, že Vatikán zdieľa „podstatu“, ale nie všetky „spôsoby“ podujatia. 

Pápež František sa k slovám kardinála Parolina prihlásil. Na otázku o kongrese rodín vo Verone reagoval počas letu z Maroka: „Nezaoberal som sa tým. Počul som, čo povedal štátny sekretár, jeho slová sa mi zdajú správne a vyvážené,“ uviedol pápež. 

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. Foto: TASR/AP

Kardinál Parolin nevenoval žiadne špeciálne posolstvo účastníkom kongresu. Podľa La Stampy sa však dištancuje od tých – najmä podpredsedu vlády Luigiho Di Maia –, ktorí ich nazývali ,hlupákmi‘. „Prirodzene, toto sú slová, ktoré nepoužívame a ktoré nám nepatria,“ povedal Parolin. 

Zaujímavé je, že od kongresu sa dištancovalo aj Národné fórum rodinných asociácií (Forum nazionale delle associazioni familiari), ktoré tvorí 582 katolíckych združení a organizácií. „Aká je naša oficiálna pozícia? Vo Verone nie sme,“ odpovedalo Fórum. 

Spadaro opäť na scéne

Rezervovaný postoj Svätej stolice k Verone interpretuje Vatican Insider ako vymedzenie sa časti talianskych katolíckych elít blízkych pápežovi voči americkému katolicizmu. 

Nejde o novú tému, výrazne ju formuje taliansky jezuita a šéfredaktor časopisu Civiltà Cattolica Antonio Spadaro. Ten napísal v roku 2017 text s názvom Evanjelikálny fundamentalizmus a katolícky integralizmus: O podivnom ekumenizme. V zásade išlo o kritiku amerického poňatia konzervatívnej politiky. 

K téme: 
Ekumenizmus, nenávisť a konflikt Zdieľať

Spadaro kritizoval aj Svetový kongres rodín vo Verone, ktorý má americké korene. „Namiesto podpory záväzku, aby sa kresťanské hodnoty stali súčasťou spoločnosti, predstavitelia kongresu pracujú s politickým aspektom,“ povedal pre denník La Stampa. 

Podľa Spadara „politický záväzok smerom k rodine nie je chybou, problém však nastáva, keď sa kresťanské hodnoty stanú nástrojom v politike".

Invázia amerického katolicizmu? 

Podľa portálu Vaticanu Insider sa Verona stala zákopmi, kde sa ocitli dve duše súčasného katolicizmu. Jedna chce viesť tzv. kultúrne vojny a druhá je tichá a vo Verone vlastne nebola. 

Niekto ich pomenúva ako pravicu a ľavicu, respektíve konzervatívcov a progresivistov, iný ako ratzingeriánov a bergogliánov. Podľa prvej skupiny sa bergogliáni venujú príliš alebo výhradne chudobe, prehliadajúc pritom zápasy proti potratom či za tradičnú rodinu.

„Táto téza však odporuje štatistikám, podľa ktorých sa František často vyjadruje proti interrupciám, keď ich prirovnal k nájomnej vražde alebo keď v Lorete povedal, že rodina založená na manželstve muža a ženy je tá základná,“ píše Vatican Insider. 

Pravdou je, že pápež František úplne neignoruje pro-life akcie, pozdravil aj košický Národný pochod za život, rovnako zvykne podporiť aj masový pro-life pochod vo Washigtone. 

Kongres vo Verone skôr otvára otázky, do akej miery vplyvní talianski publicisti rozumejú americkému katolicizmu a či chcú obe strany načúvať. Dojem z mediálneho pokrytia kongresu skôr napovedá, že barikády sa práveže začali stavať.  

„Amerika sa čoraz viac polarizuje na témach života a rodiny. A toto štiepenie prekonalo oceán a dorazilo do Talianska,“ uzavrel tému Vatican Insider. 

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame