Slovenský kňaz pomáhal pápežovi umývať nohy väzňov

Na Zelený štvrtok pápež František umyl nohy 12 väzňov v rímskej väznici Rebibbia. Asistoval mu slovenský kňaz Ján Dubina.

Počas omše na pamiatku poslednej večere kňazi umývajú nohy 12 ľuďom - ako kedysi Ježiš svojim apoštolom. Pápež František tak urobil šiestim mužom a šiestim ženám v rímskej väznici Rebibbia. "Pred každým si pokľakol, umyl nohu, pobozkal ju a pozrel sa osobe do očí," uviedol Vatikánsky rozhlas.

Jedna z odsúdených držala v rukách svoje dieťa - František umyl nohu aj jemu. "Viacerí z tých, pred ktorými sa takto pápež sklonil, nemohli ukryť svoje dojatie," dodal Vatikánsky rozhlas.

Pri umývaní nôh pápežovi asistovali dvaja kňazi - majster pápežských liturgických slávení Guido Marini a slovenský kňaz Ján Dubina, ktorý pracuje na Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne. Na fotografii a videu podáva pápežovi krčah s utierkou.

K téme
Pápež umyl nohy 12 väzňom. Medzi nimi aj moslimom a ženám (2013)

Podľa našich informácií sa kňaz Ján Dubina pričinil aj o to, že zastavenia krížovej cesty, ktorá na Veľký piatok prebiehala v rímskom Koloseu, ilustrovali obrazy z kostola Sedembolestnej Panny Márie v Pohorelej.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo