Nahlasovanie sexuálnych zneužívaní musí byť dostupnejšie, nariadil pápež

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nahlasovanie sexuálnych zneužívaní musí byť dostupnejšie, nariadil pápež

Foto - TASR/AP

Pápež František vydal nový dokument venovaný boju proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi.

Vo štvrtok Svätá stolica zverejnila dokument pápeža Františka s názvom Vos estis lux mundi (Vy ste svetlo sveta), ktorý všetkým klerikom a rehoľníkom stanovil povinnosť nahlasovať prípady zneužívania.

Každá diecéza musí okrem toho do jedného roka zabezpečiť fungovanie systému na prijímanie oznámení, ktorý bude ľahko dostupný pre verejnosť.

„Zločiny sexuálneho zneužívania urážajú nášho Pána, spôsobujú fyzické, psychické a duchovné škody obetiam a poškodzujú komunitu veriacich,“ pripomína pápež František a hovorí o osobitnej zodpovednosti nástupcov apoštolov predchádzať týmto zločinom.

„Aby sa takéto fenomény vo všetkých ich formách viac neobjavovali, potrebujeme nepretržitú a hlbokú premenu sŕdc, doloženú konkrétnymi a účinnými činmi, do ktorých sú zapojení všetci v Cirkvi,“ píše František v úvodnej časti dokumentu.

Systém nahlasovania musí fungovať najneskôr do roka

Dokument, ktorý pápež podpísal 7. mája a vstúpi do účinnosti 1. júna, obsahuje 19 článkov. Nové procedurálne normy sa vzťahujú na celú Katolícku cirkev. Predstavujú ďalšie ovocie stretnutia o ochrane neplnoletých a zraniteľných osôb z februára tohto roku vo Vatikáne.

Medzi novinkami je povinnosť pre všetky diecézy sveta, aby sa do júna 2020 vybavili „jedným alebo viacerými stabilnými a verejnosti ľahko dostupnými systémami na predkladanie oznámení“ týkajúcich sa sexuálnych zneužívaní spáchaných klerikmi a rehoľníkmi, používania materiálov s detskou pornografiou a zakrývania týchto zneužívaní.

Prečítajte si aj
Na Slovensku vzniklo Centrum na ochranu maloletých Zdieľať

Konkrétny systém nahlasovania sa bližšie nešpecifikuje, aby sa tak samotná diecéza rozhodla pre také riešenie, ktoré zodpovedá danej kultúre a miestnym podmienkam. Zámerom je, aby sa tí, ktorí utrpeli zneužívanie, mohli obrátiť na miestnu cirkev s istotou, že budú dobre prijatí, chránení pred nátlakmi a že sa ich oznámenia budú brať s najväčšou vážnosťou.

Česká biskupská konferencia svoje kontaktné miesto zriadila ešte začiatkom mája pred vydaním samotného dokumentu.

Prípady majú byť vyšetrené do troch mesiacov

Dokument sa týka nielen obťažovania a násilia voči neplnoletým a zraniteľným dospelým, ale aj sexuálneho násilia a obťažovania vyplývajúceho zo zneužitia právomoci. Táto povinnosť zahŕňa napríklad aj prípady násilia voči rehoľníčkam zo strany klerikov, ako aj prípady obťažovania seminaristov alebo novicov.

Medzi dôležité prvky novej normatívy patrí aj kategória činov zakrývania a zasahovania do civilného alebo kanonického vyšetrovania prípadov sexuálneho zneužívania so zámerom jeho marenia.

Významnou novinkou je ustanovenie, že v prípade, ak je nahlásenou osobou biskup, dostáva mandát od Svätej stolice na vedenie vyšetrovania príslušný arcibiskup metropolita. Ten do tridsiatich dní odovzdá Svätej stolici informáciu o stave vyšetrovania, ktoré sa má ukončiť do deväťdesiatich dní.

Metropolita môže pri vykonávaní vyšetrovania využiť pomoc kvalifikovaných osôb a obrátiť sa v tejto veci aj na laikov, ktorých špecializácie a odborné zručnosti predstavujú pre cirkev dôležitý zdroj.

Predpisy ustanovujú, že biskupské konferencie a diecézy môžu pripraviť zoznamy kvalifikovaných osôb, ktoré sú k dispozícii na spoluprácu, ale konečná zodpovednosť za vyšetrovanie zostáva na arcibiskupovi metropolitovi.

Dokument zároveň opätovne zdôrazňuje zásadu prezumpcie neviny vyšetrovanej osoby.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo