Nikdy som nikoho nekryl, ale mal som byť ráznejší, vyhlásil kardinál Barbarin

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nikdy som nikoho nekryl, ale mal som byť ráznejší, vyhlásil kardinál Barbarin

Kardinál Philippe Barbarin. Foto – TASR/AP

Po troch rokoch prehovoril francúzsky kardinál Philippe Barbarin, ktorého koncom januára súdy zbavili viny z krytia sexuálneho zneužívania detí.

Ako občan som bol rehabilitovaný, ale vo verejnej mienke som zapísaný ako ten, kto neinformoval výmer spravodlivosti o týchto strašných zločinoch a možno ich dokonca retušoval, hovorí 69-ročný francúzsky kardinál Philippe Barbarin v prvom rozhovore po troch rokoch mediálnej odmlky.

Predposledný januárový deň apelačný súd prijal jeho odvolanie proti verdiktu súdu prvej inštitúcie, ktorý ho odsúdil za vinného z neoznámenia skutočnosti o sexuálnom zneužívaní maloletých, ktorého sa v minulosti dopustil jeden z kňazov jeho Lyonskej arcidiecézy.

„Predovšetkým by som chcel povedať, ako ma tieto štyri roky zmenili,“ hovorí kardinál Barbarin a cituje slová jednej z obetí zneužívania, ktoré podľa jeho slov vystihujú celú drámu: „Áno, on je vláčený bahnom tri, štyri roky. Ale uvedomujeme si, že my trpíme už tridsať, štyridsať rokov?“

Lyonský arcibiskup rekapituluje fakty a pripomína, že vždy konal bezodkladne a riadil sa platnými normami a postupmi. Odmieta obvinenia z akéhokoľvek krytia, zároveň však priznáva, že boli chvíle, keď mal byť ráznejší.

K téme
Vatikán zbavil kňazstva českého duchovného pre podozrenia zo zneužívania detí Zdieľať

Priznáva, že sa dopustil chyby, keď sa dozvedel o prípadoch zneužívania zo strany Bernarda Preynata. Usúdil totiž, že ide o prípady vyriešené jeho predchodcami a v prvej chvíli sa uspokojil s uistením, že od posledného napomenutia sa tento kňaz ďalších deliktov nedopustil.

Kardinál Barbarin odmieta zvaľovanie viny na svojich predchodcov, kardinálov Decourtraya a Billa. Konali podľa svojho najlepšieho presvedčenia a podľa mentality svojej doby, tak ako my reagujeme v rámci dnešnej, zdôrazňuje.

Pripomína, ako veľmi sa zmenil pohľad na sexuálne delikty voči maloletým v priebehu posledných desaťročí. Dokladá to príbeh spisovateľa Gabriela Matzneffa, ktorý sa nikdy netajil svojou inklináciou k pedofílii a vo svojich textoch opisuje sexuálne vzťahy s deťmi.

Tento muž bol ešte v roku 2013 ocenený za literatúru (cena Renaudot). Až žaloba jednej z obetí, znásilňovanej v 14 rokoch, viedla v januári parížsku prokuratúru k začatiu vyšetrovania. Nikomu však nenapadlo pripisovať vinu editorovi, poznamenáva kardinál.

Zároveň poukazuje na to, že jeho kauza a všetky ďalšie prípady, ktoré vyšli najavo v cirkvi, viedli k prebudeniu všeobecného povedomia o vážnosti týchto deliktov a verí, že pomôžu k vykoreneniu tohto zla i v ďalších oblastiach života spoločnosti.

Pokiaľ ide o vlastnú budúcnosť, ktorú zložil do rúk pápeža Františka, kardinál Barbarin dodáva: „Budem pripravený slúžiť kdekoľvek, kde sa to odo mňa bude žiadať: prijímať pútnikov na pútnickom mieste, kázať na duchovných cvičeniach, učiť na Madagaskare, čo je krajina, ktorú mám veľmi rád. Čakám na pápežovo rozhodnutie.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo