Španielsky kardinál prevzal slovenský kostol v Ríme

Domovským chrámom Slovákov žijúcich v hlavnom meste Talianska je kostol svätého Hieronyma v blízkosti známeho námestia Campo dei Fiori.

Kostol svätého Hieronyma (Chiesa di San Girolamo della Carità), v ktorom sa na pravidelných omšiach schádzajú Slováci žijúci v Ríme, dal pápež František do správy španielskemu kardinálovi Miguelovi Ángelovi Ayusovi Guixotovi.

Stalo sa tak ešte v októbri minulého roku, keď bol Ayuso Guixot kreovaný za kardinála, s čím súvisí udelenie správy nad jedným z rímskych kostolov. Prevzal si ho počas druhého februárového víkendu pri slávnostnej omši.

Kardinál v homílii pripomenul, že podľa tradície na tomto mieste žil svätý Hieronym, ktorý ako prvý preložil Sväté písmo do latinčiny. S kostolom je späté aj meno ďalších dvoch osobností. Prvou je svätý Filip Neri, ktorý tu založil prvé oratórium, „školu, ktorá dosvedčuje, že Božia láska prekonáva každý nesúlad a rozdiely“.

Druhou osobnosťou je taliansky politik Giorgio La Pira, ktorý žil v povesti svätosti a na tomto mieste sa staral o núdznych. „Je znakom Božej prozreteľnosti, že som tento kostol dostal ja, ako predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg. Giorgio La Pira je pre nás príkladom bratstva a lásky, k čomu nás neustále vyzýva aj pápež František – stavať mosty a búrať múry rešpektujúc dôstojnosť ľudskej osoby,“ povedal kardinál v homílii, pričom zdôraznil aj angažovanosť La Piru v takzvaných Stredomorských dialógoch medzi abrahámovskými náboženstvami.

Práve kardinál Ayuso Guixot je jedným zo spoluautorov Dokumentu o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete, ktorý má podnietiť hľadanie spoločného dialógu medzi kresťanstvom, islamom a judaizmom (viac tu).

Kardinál sa za prijatie poďakoval aj duchovnému správcovi Slovenskej katolíckej komunity Tomášovi Šandrikovi. „Odovzdal svoj osobitný pozdrav slovenskej komunite a vzájomne sme sa ubezpečili o pripravenosti a ochote spolupracovať,“ povedal pre Postoj slovenský kňaz.

Foto - autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo