Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. 12. 2019, 09:15

Po duchu Assisi v cirkvi straší duch Abú Zabí (Vatikánska sedma)

Novembrový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Po duchu Assisi v cirkvi straší duch Abú Zabí (Vatikánska sedma)

Pápež František a Veľký imám mešity Al-Azhar Ahmad Al-Tayyeb sa objímajú začiatkom februára 2019 v Abú Zabí po podpise Dokumentu o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete. Foto - TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete, čo najnovšie prekáža kritikom pápeža Františka, prečo by sme mali myslieť na jehovistov, aj ako americkí biskupi pokazili náladu Donaldovi Trumpovi.

Pápež František navštívil Japonsko a Thajsko, strávil tam celý týždeň. Najvyššiemu patriarchovi thajských budhistov, 92-ročnému Somdetovi Phraovi Sangkharatovi Sakonlamahasangkhaparrinayokovi počas stretnutia odovzdal Dokument o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete, ktorý vo februári tohto roku počas návštevy hlavného mesta Spojených arabských emirátov Abú Zabí podpísal s Veľkým imámom mešity Al-Azhar Ahmadom Al-Tayyebom. Opätovne sa s ním stretol v polovici novembra, len niekoľko dní pred svojou cestou do Ázie.

Po podpise dokumentu vznikol aj medzináboženský výbor, ktorý na svojom druhom stretnutí predstavil víziu Domu abrahámovskej rodiny (Abrahamic Family House). Vyrásť by mal v Abú Zabí a mal by slúžiť medzináboženským podujatiam.

Jedným z čerstvých výsledkov vzájomnej spolupráce je deklarácia, v ktorej predstavitelia katolíkov, pravoslávnych, židov a moslimov odmietli ukončovanie života formou eutanázie.


Pápež František sa zdraví s najvyšším patriarchom thajských budhistov. Foto – TASR/AP

Vzápätí po podpise dokumentu o ľudskom bratstve sa na pápeža Františka spustila kritika z niektorých katolíckych kruhov, ktoré hlavu cirkvi obvinili z ústupkov moslimom a zo synkretizmu.

„Obviňujú ma, že sa nechávam zneužívať všetkými, nielen moslimami, ale aj novinármi,“ reagoval František počas stretnutia s novinármi pri spiatočnom lete z Abú Zabí. „Chcem zdôrazniť jednu vec, aby bolo jasné: z katolíckeho hľadiska sa tento dokument nevychýlil ani o milimeter od Druhého vatikánskeho koncilu,“ dodal pápež.

Nepomohli ani slová kardinála Miguela Angela Ayuosa Guixota, predsedu Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, ktorý odmietol vytváranie akéhokoľvek náboženského guláša a zdôraznil, že základom medzináboženského dialógu je vedomie vlastnej identity.

Začiatkom novembra sa na internete objavila výzva, ktorej autori protestujú proti aktom znesvätenia, ktorých sa mal František dopustiť. Okrem výhrad spätých s októbrovou Synodou biskupov o Amazónii mu vyčítajú aj podpísanie dokumentu o ľudskom bratstve.

Rozhovor s jedným zo signatárov Correctio Filialis
Cirkev nie je firma, aby menila produkt na želanie Zdieľať

Medzi signatármi – neraz tými istými, ktorí v roku 2017 v liste nazvanom Correctio Filialis de haerisibus propagatis obvinili pápeža zo šírenia heréz – je opäť aj taliansky historik Roberto de Mattei, ktorý v polovici novembra v Trnave za účasti kardinála Raymonda Lea Burkea a trnavského arcibiskupa Jána Oroscha predstavil preklad svojej knihy o Druhom vatikánskom koncile. Autorom predslovu je práve arcibiskup Orosch.

Pre autorov Contra Recentia Sacrilegia je kacírskou najmä myšlienka, že „pluralizmus a rozličnosť náboženstiev, farby pleti, pohlavia, rasy, jazyka existuje, lebo ho Boh chcel vo svojej múdrosti, s ktorou stvoril ľudské bytosti. Božská Múdrosť je zdrojom, z ktorého vychádza právo na slobodu vierovyznania a slobodu byť rozdielni“.

Obvineniam zo synkretizmu a relativizmu pritom čelil aj pápež Ján Pavol II., ktorý sa podľa kritikov prehrešil medzináboženským stretnutím v Assisi v roku 1986 a pobozkaním Koránu v roku 1999. „Ducha Assisi“ neskôr oživil pápež Benedikt XVI., ktorý podobné stretnutie v meste svätého Františka absolvoval v roku 2011. Súčasný pápež, zdá sa, kráča v ich šľapajach.

Prenasledovaný je každý siedmy kresťan. Aj jehovisti

Začiatkom novembra v sýrskom meste Qamishli, ktoré sa nachádza blízko tureckých hraníc a žije v ňom početná kresťanská komunita, neznámy strelec na motocykli zabil kňaza arménskej katolíckej cirkvi Hovsepa Bidoyana a jeho otca. Ešte v ten istý deň v meste explodovali dve autá. Následkom bombových útokov zomrelo šesť ľudí a ďalšie desiatky boli zranené. 

Žiaľ, nie je to ojedinelý príbeh. Ako pri príležitosti Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom (17. – 24. november) pripomenula Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi, situácia prenasledovaných kresťanov sa zhoršuje. V súčasnosti je perzekúciám vystavený každý siedmy kresťan, teda spolu viac ako 300 miliónov ľudí.

Dlhodobo sa najťažšie žije kresťanom v Severnej Kórei, situácia sa medziročne zhoršila v Pakistane a Indii, naopak, mierne sa zlepšila v Sýrii a Iraku.

Na mnohé problémy poukázala aj II. medzinárodná konferencia o prenasledovaných kresťanoch, ktorá sa koncom novembra uskutočnila v Budapešti.

Zabúdať pritom netreba napríklad ani na členov Náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia. Aj keď sa na nich ľudia väčšinou pozerajú cez prsty. Za dva a pol roka, odkedy ruské štátne orgány označili jehovistov za extrémistickú organizáciu a Najvyšší súd zakázal jej pôsobenie na území Ruskej federácie, poslali do väzenia päť desiatok jej členov. Členovia náboženskej spoločnosti, ktorých je v krajine asi 170-tisíc, sú perzekúciám vystavovaní prakticky neustále.


Dennis Christensen počas súdu 23. mája 2019 v ruskom meste Oriol. Foto – TASR/AP

Naposledy začiatkom novembra súd v sibírskom Tomsku odsúdil na šesťročné väzenie Sergeja Klimova. Trest v rovnakej výške dostal na jar aj jehovistický misionár Dennis Christensen z Dánska.

Ako však pred časom pripomenul kolega Lukáš Krivošík, početným reštrikciám musia v Rusku čeliť aj evanjelikálni protestanti. 

Tvár mesiaca

Americkí katolícki biskupi zvolili do svojho čela zaujímavú osobnosť. Kardinála Daniela Nicholasa DiNarda po uplynutí trojročného funkčného obdobia vystriedal v pozícii prezidenta 433-člennej Konferencie katolíckych biskupov USA 67-ročný arcibiskup Los Angeles José Horacio Gómez. O tom, že DiNarda nahradí práve doterajší viceprezident, nebolo v podstate pochýb.

Ako prezrádza už samotné priezvisko, arcibiskup Gómez sa stal prvým Hispáncom na čele amerických biskupov. Narodil sa v roku 1951 v Mexiku. Za kňaza personálnej prelatúry Opus Dei ho v roku 1978 vysvätil vtedajší viedenský kardinál Franz König. Ako 49-ročný sa stal pomocným biskupom v Denveri, aby o štyri roky neskôr zasadol na arcibiskupský stolec v texaskom San Antoniu. V tom čase ho časopis Time zaradil medzi 25 najvplyvnejších amerických Hispáncov.

V roku 2010 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za koadjútora (biskupa s nástupníckym právom) pre arcidiecézu Los Angeles. V tom čase ju už celé štvrťstoročie viedol problematický kardinál Roger Michael Mahony, známy svojimi liberálnymi názormi a neriešením nahromadených sexuálnych škandálov. Krátko nato Mahony po dovŕšení kánonického veku 75 rokov abdikoval a novým arcibiskupom sa stal Gómez.


Arcibiskup Los Angeles a nový predseda amerických biskupov José Horacio Gómez. Foto – facebook.com

Losangelský arcibiskup, ktorý napriek všeobecným očakávaniam nebol dodnes menovaný za kardinála, patrí do generácie biskupov menovaných Benediktom XVI., pre ktorých sa ustálilo pomenovanie kreatívni konzervatívci. „Tento termín označuje garnitúru biskupov, ktorí sú konzervatívni, pretože sú oddaní učeniu cirkvi, ale zároveň sú kreatívni, pretože sú schopní vštepiť toto učenie do modernej doby bez nejakých ústupkov,“ napísal taliansky vatikanista Giacomo Galeazzi.

Bude zaujímavé sledovať, ako na osobu a spoločenské postoje nového predsedu amerických biskupov zareaguje prezident Donald Trump, ktorý má na hispánskych prisťahovalcov vyhranený názor. Neprekvapuje, že Gómez podporuje ich prijímanie a integráciu. „Muži a ženy neprestávajú byť ľuďmi ani Božími deťmi len preto, že nemajú dokumenty. No v našej krajine je bežné zaobchádzať s migrantmi ako s menejcennými bytosťami,“ vyhlásil arcibiskup Gómez po augustovej streľbe v supermarkete Walmart v El Paso, ktorej terčom boli práve mexickí prisťahovalci.

A ešte pripomenul, že v Amerike sa po španielsky hovorilo ešte predtým, ako tam dorazila angličtina. 

Jednou vetou

Na čele vatikánskeho Úradu pre finančné informácie (AIF), ktorý zodpovedá za boj proti praniu špinavých peňazí, vystriedal doterajšieho riaditeľa Reného Brülharta 63-ročný Carmelo Barbagallo.

Ku kritike filmu Kto je ďalší? sa pridala aj Komisia pre katechizáciu a školstvo KBS. 

V Bratislave vyvrcholil 11. ročník Godzone tour. Na evanjelizačnom programe sa v piatich mestách zúčastnilo viac ako 25-tisíc ľudí.

Štátny sekretariát Svätej stolice dal súhlas, aby kauza blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka, ktorá bola v roku 2003 pozastavená, mohla pokračovať ďalej riadnym spôsobom.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský a biskup Štefan Sečka vydali stanovisko, v ktorom odsúdili politickú angažovanosť kňaza Mariána Kuffu.

Pápež vymenoval za nového prefekta Ekonomického sekretariátu namiesto väzneného kardinála Georgea Pella jezuitu Juana Antonia Guerrera Alvesa.

Pápež František sa stretol s canterburským arcibiskupom a duchovnou hlavou anglikánov Justinom Welbym, spolu by chceli navštíviť Južný Sudán.

Pápež František odovzdal Ratzingerovu cenu, označovanú za „teologickú nobelovku“, kanadskému filozofovi Charlesovi Taylorovi a jezuitskému teológovi z Burkiny Faso Paulovi Pérému.

Novozaloženú Pravoslávnu cirkev Ukrajiny uznal po Konštantínopolskom ekumenickom patriarcháte a Gréckej pravoslávnej cirkvi aj Alexandrijský pravoslávny patriarchát.

Evanjelici si v 1. kole biskupa východného dištriktu nezvolili. Do 2. kola postúpila Katarína Hudáková a Peter Mihoč.

Českobudějovická diecéza podniká kroky k založeniu prvej cirkevnej banky v Českej republike.

Foto mesiaca

Zdieľať

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Rozhovor Bohumila Petríka s japonským kňazom Kenom Masudom o návšteve pápeža Františka v Japonsku.

Článok Imricha Gazdu o rastúcom počte záujemcov o trvalý diakonát.

Reportáž Adama Takáča o saleziánskej misii na košickom sídlisku Luník IX.

Rozhovor Imricha Gazdu s emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom.

Polemika medzi dominikánom Gabrielom Hunčagom a redaktorom Postoja Lukášom Krivošíkom o tom, či Martin Luther môže za postoje „progresívnych teológov“.

Filmová a knižná trojbodka

Od začiatku novembra je v slovenských kinách dokumentárny film režiséra Erika Prausa Volanie. Cez životné portréty troch mníchov – Gabriela, Vicilentiusa a Nazarija – zachytáva mystickú atmosféru pravoslávneho kláštora Počajivská lavra, ktorý leží nad mestečkom Počajiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.    

Film prináša silné kresťanské posolstvo, ale nemoralizuje. „Každý človek si z neho môže zobrať, čo chce, môže sa zastaviť, zamyslieť nad filmom, nad sebou samým. Neveriaci zasa môžu vidieť východný kolorit, etno života, film má viacero rozmerov,“ uviedol mladý režisér, podľa ktorého film poteší najmä ľudí, ktorí hľadajú rovnováhu a zmierenie samého so sebou v hektickej a materializmom deformovanej dobe.

Premiéru mal aj nový film o svätej Faustíne Kowalskej nazvaný Láska a milosrdenstvo (Miłość i miłosierdzie/Love and Mercy). Režisérom filmu je poľský režisér Michał Kondrat, sväticu stvárnila herečka Kamila Kamińska. 

„Z Kamily Kamińskej vyžaruje nevinnosť a zraniteľnosť, múdrosť i odhodlanie. V úlohe blahoslaveného kňaza Michała Sopoćka sa predstavil Maciej Małysa, ktorý pôsobí, akoby bol starším bratom amerického herca Andrewa Garfielda, a je skrz-naskrz skalou, akou musel byť aj tento poľský kňaz mladej žene, ktorá mu prišla vysvetliť, čo bola povolaná uskutočniť a kto ju k tomu povolal,“ napísal o novej dokudráme zástupca šéfredaktora The Catholic Thing Brad Miner.

A na záver niečo z domácej kuchyne. Pred vianočnými sviatkami sme vo vydavateľstve Postoj Media vydali niekoľko originálnych knižných titulov. Medzi nimi aj diár na rok 2020, ktorý pod názvom Ora et labora pripravili mnísi-benediktíni Ján Dolný a Cyprián Tomaszczuk.

„Poriadok modlitby a práce je Benediktova cesta k rovnováhe v živote, ktorej ovocím je vytúžený pokoj,“ píšu otcovia benediktíni, ktorý celý diár koncipovali tak, aby nasledujúci rok bol nielen úspešný, ale aj o čosi pokojnejší a požehnanejší.

Diár 2020 s benediktínskymi duchovnými inšpiráciami, ako aj ďalšie knihy z vydavateľstva Postoj Media, nájdete v našom internetovom eshope.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame