Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. júl 2020

Minikázeň

O horčičnom zrnku trochu inak

Odovzdávanie viery musíme vždy robiť s primeraným nadhľadom. Treba sa usilovať, ale ani neúspech nech nie je dôvodom pre smútok.

O horčičnom zrnku trochu inak

Foto – Postoj/Simona Plávková

V nedeľnom evanjeliu nachádzame viaceré Ježišove podobenstvá (Mt 13, 24-43). Iba tri poznámky k podobenstvu o horčičnom zrnku. 

(1) V zrnku existuje život, na ktorý v podstate nemáme vplyv. Ak sa dostane do vhodnej pôdy, vyrastie. A my len žasneme, kde sa v zasiatom zrnku vzala toľká sila života. Preto hovoríme, že život je dar. 

(2) Aj Boží život je dar. Boh nám ho ponúka/dáva mnohorakým spôsobom. On má svoje spôsoby, svoje cesty. Odovzdávanie viery musíme vždy robiť s primeraným nadhľadom. Nie sme pánmi Božieho života a jeho rastu. Treba sa usilovať, ale ani neúspech nech nie je dôvodom na smútok. 

(3) V roku 1993 sa pápež Ján Pavol II. stretol s farármi Rímskej diecézy. Na prekvapenie začal slovami: „parochus supra papam” (farár dôležitejší ako pápež). Potom vysvetlil, že tou prvou tvárou Cirkvi, ktorú veriaci stretávajú a vidia, je „tvár farára“. A že je dôležité, aby táto tvár bola prívetivá, láskavá a radostná, plná dôvery v silu rastu Božieho života (L´Osservatore Romano, 28. 2. 1993).

 

Inzercia

Odporúčame

Inkulturácia

Minikázeň

Inkulturácia

Ak ľud prijme Boha do svojej kultúry, čiže do svojho spôsobu života, viera v Boha sa v národe s Božou pomocou veľmi dlho udrží a národ robí ušľachtilým a kultúrnym.