Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. jún 2020

Minikázeň

Kto ma vyzná pred ľuďmi?!

Mnohí sa hlásia ku Kristovi, ale ak im život prinesie okolnosti, ktoré ich lásku preskúšajú, ukáže sa, že majú viac lásky k sebe a svojim funkciám než ku Kristovi.

Kto ma vyzná pred ľuďmi?!

Foto – Postoj/Simona Plávková

Nedeľné evanjelium nastoľuje tému svedectva o Ježišovi: „Kto ma vyzná pred ľuďmi...“ (Mt 10, 26 – 33). Zdá sa, že dnes svedectvo podceňujeme.

(1) Svedok (lat. martyr) v prvotnej cirkvi bol vlastne mučeník, ktorý viac miloval Ježiša než vlastný život. Preto mučeník vydal ten najvyšší dôkaz o láske k Bohu. Svedectvo mučeníka nespočívalo v tom, či človek bol rovesníkom Krista a počas jeho pozemského života sa s ním stretol, ale spočívalo v tom, že obstál v skúške lásky ku Kristovi, lebo ho miloval viac než svoj pozemský život! 

(2) Existuje mnoho foriem a príležitostí vydať svedectvo o Kristovi. Lebo každé vyznanie Krista pred ľuďmi sa javí síce ako svedectvo, ale až v skúške sa ukáže, či to je skutočné svedectvo lásky k Bohu (sv. Augustín, 169). Lebo mnohí sa hlásia ku Kristovi, ale ak im život prinesie okolnosti, ktoré ich lásku preskúšajú, ukáže sa, že majú viac lásky k sebe a svojim funkciám, postaveniu, výhodám, než ku Kristovi.

(3) Potrebujeme „svedectvá lásky” overené, vyskúšané životom. Nielen rečami, ale aj skutkami. Také svedectvo je veľkým Božím darom pre ľudstvo!

Inzercia

Odporúčame