Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. 09. 2015, 15:59

Cirkevný právnik: Očakávania od biskupa sú dnes nadhodnotené

V pondelok dopoludnia si slovenskí biskupi zvolia nového predsedu. O voľbe sme sa rozprávali s cirkevným právnikom Jánom Dudom.

Cirkevný právnik: Očakávania od biskupa sú dnes nadhodnotené

Aké sú kritériá na funkciu predsedu biskupskej konferencie?

Úlohy predsedu konferencie biskupov vymedzuje Kódex kánonického práva z roku 1983, Štatút KBS a iné predpisy Apoštolského stolca alebo plenárneho zasadania konferencie biskupov.

Stanovujú tieto dokumenty medzi podmienkami napríklad určité vzdelanie?

Nejaké osobitné vzdelanie alebo osobné vlohy či predpoklady Kódex kánonického práva na predsedu konferencie biskupov nemá. Závisí to jedine od úsudku ostatných biskupov, ktorí predsedu volia v súlade so Štatútom KBS.

Ako hodnotíte ostatné funkčné obdobie arcibiskupa Stanislava Zvolenského?

Pán doktor František Kišiday, ktorý nás učil fundamentálnu teológiu v kňazskom seminári, na jednej hodine hodnotil pána biskupa Gábriša slovami, že slúži sväté omše nábožne a dôstojne, aj sa prihovára veriacim v kázňach veľmi kvalitne ako učiteľ viery. Podľa neho to bolo kritérium dobrého biskupa.

Prečítajte si aj
Kto nahradí arcibiskupa Zvolenského na čele KBS? 

Zdieľať

Spĺňa to arcibiskup Zvolenský?

Som presvedčený, že pán arcibiskup Zvolenský slávi bohoslužby nábožne a dôstojne, má kultivované vystupovanie a aj ako človek pôsobí úctivo a ľudsky. Okrem viery, nábožnosti a prirodzených daností je v úrade biskupa dôležité vzdelanie. Aj to u pána arcibiskupa Zvolenského vidíme. Keď koná, koná kompetentne, s erudíciou a rozvážne.

Dnes sa čaká od biskupa aj správanie vodcu. Ako to vidíte vy?

Niektorí veriaci dnes od biskupa naozaj očakávajú, že to musí byť charizmatický človek s vlastnosťami lídra, niečo na spôsob politického lídra. Myslím si, že tieto očakávania sú poznačené sekulárnou mentalitou a v prípade biskupa sú nadhodnotené. Totiž líderstvo biskupa musí byť postavené na teologickom a nie sekularistickom základe. Na druhej strane, ak biskup má „charizmu“ priťahovať k Bohu zástupy, môže to poslúžiť dobru veriacich i spoločnosti.

O akých výzvach možno hovoriť v súvislosti s novým funkčným obdobím predsedu KBS?

Sú to výzvy, ktoré načrtáva pápež František, ale i doba a kultúra, v ktorej žijeme. Azda za najvýznamnejšiu výzvu, ktorú nastoľuje Svätý Otec, považujem zmenu ducha cirkevných inštitúcií, určitého duchovného obrátenia cirkevných štruktúr. A v rámci tohto duchovného obrátenia cirkevných štruktúr zohráva mimoriadnu úlohu personálny prvok, skrátka premenu zmýšľania tých, ktorí sú nositeľmi cirkevných úradov. Tak, ako ho načrtol pápež František v apoštolskej konštitúcii Misericordiae vultus, ktorým vyhlásil od 8. decembra 2015 Svätý rok milosrdenstva. A toto je skutočná výzva, lebo spoločenské a cirkevné štruktúry možno zmeniť aj veľmi rýchlo, ale zmena zmýšľania ľudí sa mení veľmi pomaly.

Pavol Rábara
Foto: duda.kapitula.sk

Odporúčame

Kto nahradí arcibiskupa Zvolenského na čele KBS?

Kto nahradí arcibiskupa Zvolenského na čele KBS?

Začiatkom budúceho týždňa sa v Marianke pri Bratislave uskutoční plenárne zasadanie KBS, na ktorom si biskupi zvolia nového predsedu. Povedie ich najbližšie tri roky. Uplynulé dve funkčné obdobia stál na čele bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Dôjde tentokrát k zmene?