Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. október 2015

Pápež sa ospravedlnil za škandály. Nepovedal, za ktoré

Homosexuálny kňaz v službách Vatikánu alebo polemika na synode? Na ktoré pohoršenia pápež narážal, nespresnil ani hovorca Svätej stolice.

Pápež sa ospravedlnil za škandály. Nepovedal, za ktoré

Pápež František sa na stredajšej generálnej audiencii ospravedlnil za pohoršenia, ktoré sa v poslednom čase stali v Ríme a vo Vatikáne.

„Chcel by som vás, ešte pred začiatkom katechézy, v mene cirkvi  požiadať o odpustenie za pohoršenia, ku ktorým došlo v poslednom čase ako v Ríme, tak aj vo Vatikáne, prosím vás o odpustenie,“ povedal pápež.

Pápež dnes prekvapil spontánnym ospravedlnením počas generálnej audiencie.

Slovami, ktoré nemal napísané v pripravenom príhovore, spontánne reagoval na úryvok zo Svätého písma, ktorý zaznel pred katechézou. „Beda svetu pre pohoršenie! Pohoršenia síce musia prísť, ale beda človekovi, skrze ktorého pohoršenie prichádza!“ zneli slová z Evanjelia podľa Matúša.

Inzercia

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi nevedel upresniť, na čo presne pápež narážal. Uviedol, že ak by František chcel povedať, na aké pohoršenia myslel, urobil by to on sám. „Ak použil všeobecnú formuláciu, nie je mojou úlohou upresňovať, čo chcel povedať,“ povedal Lombardi.

V reakcii na otázku, či pápežove slová môžu súvisieť s polemikami na synode o rodine a s listom trinástich nespokojných kardinálov, Lombardi vyzval novinárov, aby sa pohli ďalej a netočili sa neustále okolo listu, ktorý vyvolal väčší ohlas, ako si zaslúži.

Ďalšou udalosťou, ktorá v poslednom období zasiahla Vatikán, bolo vyhlásenie kňaza pôsobiaceho na Kongregácii pre náuku viery, že žije v homosexuálnom vzťahu.

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Cirkev podľa Marxa

Cirkev podľa Marxa

Postupne prinesieme päť profilov najvplyvnejších biskupov na synode. Začíname najvyšším predstaviteľom nemeckých katolíkov.