Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
27. november 2020

Svet východného kresťanstva

Patriarcha Bartolomej sa stretol s Pompeom, no teší sa aj z Bidenovho víťazstva

Novozvolený americký prezident je hlave konštantínopolského patriarchátu blízky pre svoj záujem o ochranu životného prostredia.

Patriarcha Bartolomej sa stretol s Pompeom, no teší sa aj z Bidenovho víťazstva

Foto – TASR/AP

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej poslal oficiálny kondolenčný list Svätému synodu Srbskej pravoslávnej cirkvi, v ktorom vyjadril zármutok nad smrťou 90-ročného patriarchu Irineja. Zároveň zdôraznil, že Ekumenický patriarchát sa modlí za pokoj duše zosnulého a za voľbu dôstojného nástupcu.

Ekumenický patriarcha, ktorý sa obvykle zúčastňuje na pohreboch najvyšších predstaviteľov autokefálnych cirkví, nemohol do Belehradu na pohreb patriarchu Irineja, ktorý zomrel na ochorenie Covid-19, pricestovať z dôvodu pandemických reštrikcií. Požiadal však dočasného správcu Srbského patriarchátu, sarajevského arcibiskupa Hrizostoma (Jeviča), aby na pohrebe zastúpil aj Ekumenický patriarchát.   

Bartolomej sa stretol s Pompeom

Počas svojej nedávnej cesty na Blízky východ sa americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo stretol aj s ekumenickým konštantínopolskym patriarchom Bartolomejom. V rámci vyše hodinového rozhovoru v istanbulskej štvrti Fanar sa venovali otázkam Ekumenického patriarchátu, gréckej diaspóry a situácie pravoslávnych veriacich v USA a Turecku. 

Dotkli sa aj vývoja ekumenického dialógu medzi cirkvami (Pompeo je praktizujúcim presbyteriánom). Bartolomej pripomenul rôznorodé aktivity Gréckej pravoslávnej arcidiecézy v Amerike na čele s arcibiskupom Elpidoforom (Lambriniadisom), ktorý pochádza z Turecka. Ekumenický patriarcha označil grécku komunitu v Severnej Amerike za „vynikajúcu a dynamickú súčasť americkej spoločnosti“.

Na stretnutí medzi patriarchom a ministrom sa hovorilo aj o ochrane životného prostredia a medzináboženskom dialógu, ktorý podporuje mierové spolunažívanie. Bartolomej zdôraznil potrebu ochraňovať kresťanov a príslušníkov ostatných náboženstiev na Blízkom východe.

Po stretnutí s ekumenickým patriarchom a návšteve patriarchálnej Katedrály svätého Juraja bol Pompeo hosťom v mešite Rüstema Pašu v istanbulskej štvrti Eminönü. Následne sa stretol s konštantínopolským arménskym apoštolským patriarchom Sahagom II. Mašalianom a konštantínopolským sýrskym pravoslávnym metropolitom Mor Filoxénom Jozefom Cetinom.

Turecká vláda prijala s nevôľou správu o plánovanej Pompeovej návšteve najvyšších cirkevných predstaviteľov v Istanbule. Ministra zahraničných vecí USA preto neprijal jeho turecký náprotivok Mevlut Cavosoglu.

... a zablahoželal Bidenovi

A patriarcha Bartolomej aj do tretice. Hlava Konštantínopolského ekumenického patriarchátu prejavila „radosť a nadšenie“ z víťazstva Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách.

Konštantínopolský patriarchát a jeho eparchie v USA i po celom svete potešil výsledok volieb, vyhlásil Bartolomej v blahoprajnom liste Bidenovi, z ktorého citoval portál Orthodox Times. Milióny Severoameričanov a mnohí ďalší ľudia majú veľkú nádej, že novozvolený prezident sa bude zasadzovať za „lepšiu budúcnosť, v ktorej môžu vládnuť večné hodnoty a ideály civilizovaného ľudstva“.

„Zelený patriarcha“ zvlášť vyzdvihol Bidenovo oznámenie, že sa bude silnejšie angažovať v ochrane životného prostredia a klímy a že opätovne pristúpi k parížskej klimatickej dohode. Táto téma je „naliehavá“, zdôraznil Bartolomej.


V Tbilisi sa Mike Pompeo stretol aj s patriarchom Gruzínskej pravoslávnej cirkvi Iljom II. Foto – TASR/AP

Inzercia

Vysoké sú aj Bidenovi adresované očakávania mnohých ľudí, „ktorí sú smädní po náboženskej slobode, ktorých ľudské práva sú pošliapavané a ktorí túžia po slobode a spravodlivosti“. Medzi nich patria aj starobylé blízkovýchodné náboženské komunity, ktorých najväčšou túžbou je život v „mierovej koexistencii“. „Pán prezident, nech Vás Boh sprevádza!“ zaželal ekumenický patriarcha novozvolenému prezidentovi.

Patriarcha pripomenul svoje dve doterajšie stretnutia s budúcim prezidentom USA. V roku 2009 sa stretli v Bielom dome, keď bol Bartolomej pozvaný na večeru s vtedajším prezidentom Barackom Obamom a Joe Biden tam bol prítomný ako viceprezident.

V roku 2011 zasa Biden navštívil Fanar, sídlo Ekumenického patriarchátu v Istanbule. Už vtedy bol tón „srdečný“. Biden vyzdvihol patriarchove iniciatívy na podporu medzináboženského dialógu, tolerancie a mierového spolužitia vo svete, ale aj jeho úsilie o ochranu životného prostredia.

Pred 10 rokmi islamistickí teroristi prepadli sýrsku katolícku katedrálu v Bagdade

„Naši mučeníci sú svetlami viery, ktoré osvetľujú cestu nášho života a rozdúchavajú v nás oheň dobročinnej lásky ku všetkým,“ povedal sýrsky katolícky patriarcha Mor Ignatius Yousef III. Younan v predvečer slávnosti Všetkých svätých, keď v Bagdade spomínali na obete teroristického útoku, ktorý pred desiatimi rokmi uskutočnili islamistickí teroristi v sýrskej katolíckej katedrále Panny Márie v irackom hlavnom meste.

Pri útoku 31. októbra 2010 bolo zabitých celkovo 48 kresťanov a ďalších 80 bolo zranených. Teroristické komando vtrhlo do kostola počas bohoslužby. Piati teroristi vzali všetkých prítomných ako rukojemníkov a požadovali prepustenie zatknutých džihádistov. Iracké bezpečnostné sily sa pokúsili spolu s americkými vojakmi rukojemníkov zachrániť, teroristi však prinútili ľudí ľahnúť si na zem a odpálili výbušniny.

Ako prví boli zabití dvaja mladí kňazi Abdallah Thaer a Boutros Wassim Kas, ktorí boli zastrelení, keď sa usilovali zastaviť masaker. Abdallah Thaer, ktorý slávil liturgiu, prišiel od oltára, aby vyjednával s teroristami, jeden z nich ho okamžite zabil. Rovnaký osud okúsil aj Boutros Wassim, ktorý vyšiel z spovednice a pokúsil sa zastaviť teroristov.

„Krv našich mučeníkov bola zmiešaná s obetou Baránka na oltári a ich nanebovzaté duše na nás nežne hľadia z neba a orodujú za nás,“ povedal patriarcha. V homílii Mor Ignatius Yousef III. vyjadril nádej, že proces blahorečenia všetkých 48 mučeníkov „kompetentné orgány Svätej stolice dokončia rýchlo, aby sme ich čoskoro mohli povýšiť ku cti oltára“.

Masaker v sýrskej katolíckej katedrále Panny Márie bol najhorším útokom na kresťanov v Iraku za posledné desaťročia. Po tomto masakre mnohí kresťania opustili Bagdad. „Ale naši mučeníci nás ubezpečujú, že ich víťazstvo je konečné,“ povedal  patriarcha a dodal: „Náš pravý domov je v nebi, kde niet ani smútku, ani sĺz, ani bolesť, ale skutočné šťastie.“  

Na konci októbra 2019 bola v Bagdade ukončená diecézna fáza procesu blahorečenia 48 mučeníkov z roku 2010, medzi ktorými je aj trojročný Adam.

Počas návštevy Bagdadu sýrskeho katolíckeho patriarchu prijal aj iracký prezident Barham Sálih, ktorý počas stretnutia opätovne potvrdil záujem zastaviť exodus kresťanov z Iraku. Zopakoval, že kresťanská komunita je podstatnou súčasťou irackej spoločnosti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame