Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. november 2015

Slovenskí biskupi začali návštevu Ríma. Budú riešiť aj citlivé témy

Rannou omšou nad hrobom apoštola Petra a návštevou prvých úradov Rímskej kúrie začali dnes slovenskí biskupi návštevu Ríma. Vo štvrtok sa stretnú s pápežom Františkom.

Slovenskí biskupi začali návštevu Ríma. Budú riešiť aj citlivé témy


Slovenskí biskupi naposledy navštivili Rím pri príležitosti ad limina apostolorum v roku 2007. Foto – TKKBS/Peter Zimen

Uctenie hrobov apoštolov, stretnutie s pápežom Františkom, návšteva úradov Rímskej kúrie, ale aj slávenie liturgií v pápežských bazilikách. Toto všetko počas nasledujúceho týždňa absolvujú slovenskí biskupi, ktorí v nedeľu popoludní odleteli do Ríma na tzv. návštevu ad limina apostolorum.

„V dvoch letoch – z Viedne a z Budapešti – odcestovalo do Ríma všetkých štrnásť členov Konferencie biskupov Slovenska. Ide o diecéznych a pomocných biskupov západného aj východného obradu a vojenského ordinára,“ potvrdil pre Svet kresťanstva hovorca KBS Martin Kramara. „Je to najvýznamnejšia udalosť pre Katolícku cirkev v tomto roku," uviedol predtým na tlačovej konferencii výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

Asi dôjde aj na Bezáka

Oficiálny program slovenských biskupov sa začal v pondelok ráno návštevou Baziliky sv. Petra, kde nad hrobom apoštola Petra slávili rannú omšu. Hlavným celebrantom bol košický arcibiskup a podpredseda KBS Bernard Bober. Práve uctenie hrobov apoštolov je podľa predsedu KBS Stanislava Zvolenského najpodstatnejšou časťou návštevy Ríma.   

Ďalším bodom pondelkového programu bola návšteva prvých úradov Rímskej kúrie – Kongregácie pre kauzy svätých a Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Biskupi dnes ešte navštívia pápežské rady pre laikov, pre rodinu a pre spoločenské komunikačné prostriedky.

„Oproti návšteve biskupov pred ôsmimi rokmi došlo k určitej zmene – kým vtedy jednotlivé úrady Rímskej kúrie navštevovali všetci biskupi, teraz sa v niekoľkých prípadoch rozdelia, a to kvôli logistike, pretože niektoré termíny sa budú prekrývať,“ objasnil hovorca KBS Kramara.

Inzercia

Predstavitelia Rímskej kúrie sa budú slovenských biskupov pýtať aj na citlivé témy. Pravdepodobne medzi nimi nebudú chýbať medializované kauzy arcibiskupa Róberta Bezáka a Katolíckej univerzity v Ružomberku, ale aj menej nápadné témy, ako sú odchody kňazov a rehoľníkov z kňazstva či situácia novozriadených diecéz. V roku 2008, krátko po poslednej návšteve slovenských biskupov v Ríme, Benedikt XVI. rozhodol o reštrukturalizácii viacerých slovenských diecéz a zriadení nových. 

„Tieto zmeny prospeli duchovnému životu v našej krajine,“ myslí si arcibiskup Zvolenský, ktorý sa zamyslel aj nad ďalšími zmenami slovenskej cirkvi počas uplynulých rokov. „Viacerí otcovia biskupi zomreli, na ich miesta prišli noví diecézni biskupi. Zdá sa však, že postúpila aj sekularizácia nášho spoločenského prostredia. V každom prípade spoločenstvo veriacich dozrievalo vo viere.“

Na návštevu si biskupi museli počkať

Latinským termínom, ktorý znamená „k hrobom apoštolov“, sa označuje púť biskupov do Ríma. Pozostáva z troch častí: uctenia hrobu apoštolov, stretnutia s pápežom a návštevy úradov Rímskej kúrie. Povinnými sa tieto púte stali za pápeža Zachariáša v 8. storočí.

Kódex kánonického práva z roku 1983 stanovil, že sa majú konať každých päť rokov. Napriek tomu slovenskí biskupi prichádzajú do Ríma až po ôsmich rokoch od poslednej návštevy. „Na ad limina pozýva Vatikán, a ten stanovil termín pre slovenských biskupov až na november 2015,“ vysvetlil hovorca Kramara.

Aktuálna návšteva Ríma je len treťou v histórii samostatného Slovenska. Naposledy sa uskutočnila v júni 2007, predtým v septembri 1998.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.