Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. marec 2021

Zákaz bohoslužieb

Hra na kresťanov v politike sa skončila

Som presvedčený, že po včerajšku OĽaNO už nie je a nemôže byť pre kresťanov, ktorí berú svoju vieru vážne, nijakou alternatívou.

Hra na kresťanov v politike sa skončila

Stanislav Zvolenský a Igor Matovič. Foto – TASR

Keďže som desať rokov bol v úrade výkonného sekretára KBS, pána arcibiskupa Zvolenského veľmi dobre poznám. Je to mierny, rozvážny človek s nekonečnou dávkou trpezlivosti.

Nespomínam si, že by sme niekedy boli donútení poslať ktorejkoľvek vláde alebo ministrovi taký ostrý list, ako sa to stalo včera. A to sme zažili v úrade premiéra Ivetu Radičovú, Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Cirkev je naozaj trpezlivá a chce v spoločnosti pôsobiť konštruktívne.

Zákaz verejných bohoslužieb na Veľkú noc a neumožnenie ani individuálnej pastorácie sú závažným a neprimeraným zásahom do náboženskej slobody a života Cirkvi. Biskupi to povedali jasne: táto vláda nás ignoruje a zasahuje do náboženskej slobody. A to sa stále Cirkev správa veľmi mierne, lebo „len“ otvorene kritizuje, ale zatiaľ nič konkrétne k zmene praxe nepodnikla. Toto je však hra s otvoreným koncom.

Kresťania v OĽaNO (a teraz nemyslím len stranu, ale aj poslanecký klub) sú významným hlasom. Mnohí, vrátane mňa, sme sa nádejali, že ľudsky a politicky dozrejú, aby rozvíjali ideu kresťanskej demokracie.

Čo však konkrétne urobilo OĽaNO v tejto vláde pre kresťanov a kresťanských voličov? Nič zásadné, pár vecí v školstve.

Pri obmedzení nedeľného predaja cúvli a nemali dostatok odvahy zabojovať ani za tú minimalistickú verziu zlepšenia ochrany života (česť výnimkám).

Inzercia

Politika sa nehodnotí na rozdiel od mravného života od úmyslov, ale od výsledkov.

OĽaNO na čele s Matovičom a teraz aj s Hegerom neboli schopní obhájiť ani len takú kruciálnu hodnotu, akou je náboženská sloboda. Toto naozaj nie je fakticky nikde inde v Európe.

Som presvedčený, že po včerajšku OĽaNO už nie je a nemôže byť pre kresťanov, ktorí berú svoju vieru vážne, nijakou alternatívou. Už ho môžu podporovať len tí kresťania, ktorí povyšujú lojalitu k predsedovi nad svoju vieru alebo nevedia, nechcú či nevládzu rozumieť súvislostiam.

Hra na politiku a kresťanov v politike sa nateraz skončila.
 

Čítajte tiež

Inzercia

Inzercia

Odporúčame