Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
05. jún 2021

Kresťanské nebo

Blahorečili taliansku rehoľníčku, ktorú pred 20 rokmi umučili satanistky

Trikrát šesť bodnutí do tela nevinnej ženy nieslo symboliku satanského čísla. Keď ju bodali, opakovala Ježišove slová na kríži.

Blahorečili taliansku rehoľníčku, ktorú pred 20 rokmi umučili satanistky

Zdroj: avvenire.it

V obci Chiavenna v severotalianskej diecéze Como vyhlásili za blahoslavenú rehoľnú sestru Mariu Lauru, vlastným menom Teresinu Elsu Mainettiovú. Slávnosti, na ktorej sa pre pandemické opatrenia zúčastnilo len 2 500 veriacich, predsedal kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

Stalo sa tak presne 21 rokov od jej tragickej smrti.

S tínedžermi na Svetových dňoch mládeže

Narodila sa 20. augusta 1939 v severotalianskej obci Colico ako desiate dieťa Stefana a Marcelliny, ktorá zomrela len niekoľko dní po pôrode. Otec sa neskôr druhýkrát oženil, no hlavný vplyv na výchovu Teresiny Elsy mala rehoľná sestra Maria Amellia, priateľka jej zosnulej matky. Malú zverenkyňu poslala do školy Kongregácie dcér Kríža v Parme.

V roku 1957 Teresina Elsa vstúpila do tejto rehole a po dokončení vyšších humanitných štúdií v Ríme vyučovala v rôznych školách, ktoré Kongregácia dcér Kríža spravovala. Po takmer tridsiatich rokoch pedagogickej činnosti sa stala predstavenou komunity v Chiavenne v taliansko-švajčiarskom pohraničí, kde naďalej pokračovala v práci s tínedžermi. V roku 1997 so skupinou mladých putovala aj na Svetové dni mládeže v Paríži.


Maria Laura Mainettiová počas Svetových dní mládeže v Paríži v roku 1997. Zdroj – figliedellacroce.it

S mnohými ostala v kontakte aj po tom, čo dospeli a založili si rodiny, súčasťou beatifikačného spisu je množstvo listov, ktoré si s nimi vymenila, ako aj poznámok a postrehov, ktoré si sama pre seba zapisovala.

„Keď prijímame toho, kto nás vyrušuje, nie sme to my, kto evanjelizuje, ale my sami sme evanjelizovaní, reflektovala sestra Maria Laura. Jej mučeníctvo sa nedá chápať bez tejto optiky. Spomínala, že treba mať odvahu byť osobami skonzumovanými, čiže premenenými na pokrm pre bratov, stať sa chlebom. Ochota darovať život sa rodí z tohto neustáleho daru, mučeníctvo nie je faktom samým osebe, ale korunovaním istej cesty života,“ povedala v rozhovore pre Vatican Insider postulátorka procesu blahorečenia Francesca Concoliniová. 

„Jej spolusestry rozprávali, že večer, keď boli unavené, občas nejaký chudobný človek zaklopal na dvere, a to aj v dosť zúboženom stave. Sestra Maria Laura bola tá prvá, ktorá sa dala do práce. Postarala sa oňho, umyla ho a navarila mu,“ uviedla postulátorka Concoliniová.

Ovocie rituálnej obete

Obetavosť a materinský vzťah k mladým sa jej napokon stali osudnými. Neskoro večer 6. júna 2000 jej zatelefonovalo 17-ročné dievča, Ambra Gianassová, a prosilo o rýchle stretnutie. Do telefónu prezradila len toľko, že pred časom bola znásilnená a teraz zistila, že je tehotná a nevie, čo s tým. Bola to však pasca, ako rehoľnú sestru vylákať z kláštora.

Inzercia

Dôvod? Spolu s rovesníčkami Veronicou Pietrobelliovou a Milenou De Giambattistovou už dlhšie patrili k satanistom a ich úlohou bolo uzatvoriť „zmluvu krvi“ spojenú s ľudskou obetou. Keď Maria Laura vošla do tmavej časti parku, dlažobnou kockou skrytou v kabelke ju omráčili a následne 18-krát bodli nožom. Trikrát šesť bodnutí v sebe nieslo symboliku satanského čísla. Posledné slová umierajúcej rehoľnej sestry boli tie isté, ktoré Ježiš povedal na kríži: „Pane, odpusť im, lebo nevedia, čo robia.“

Dievčatá neskôr vypovedali, že pôvodne plánovali zabiť miestneho farára, ktorý však bol korpulentnej postavy, preto si vybrali menšiu a štíhlejšiu obeť. Policajti tiež zachytili, ako zadržané medzi sebou s údivom hovorili o strojcovi útoku. Keďže priamu či nepriamu účasť dospelej osoby na vražde sa nepodarilo dokázať, existuje domnienka, že to hovorili o Satanovi.

Súd udelil Ambre, ktorá bola mozgom celej akcie, 12 rokov a 4 mesiace väzenia, Veronica a Milena dostali 8 a pol roka. Všetky tri boli napokon prepustené už po odpykaní polovice trestu. Podľa portálu Vatican News vo väzení prešli hlbokou vnútornou konverziou a v súčasnosti pod zmenenou identitou pôsobia v cirkevných charitatívnych komunitách.

Na žulovom kríži nad hrobom zavraždenej rehoľníčky, pri ktorom sa každý mesiac schádzajú desiatky ľudí k modlitbe ruženca, sú ako epitaf vyryté slová z Evanjelia podľa Jána: „Ak pšeničné zrno odumrie, prinesie veľkú úrodu.“

Proces blahorečenia sestry Marie Laury sa začal v roku 2008, dekrét o jej mučeníctve pápež František schválil 19. júna 2020, dvadsať rokov po úkladnej vražde. Biskup diecézy Como Oscar Cantoni následne v polovici júla oznámil termín aj miesto beatifikačnej slávnosti, ktorá sa uskutoční na mieste pôsobenia a smrti budúcej blahoslavenej.

Postulátorka Concoliniová je presvedčená, že sestra Maria Laura by bola vyhlásená za blahoslavenú aj bez toho, žeby umrela mučeníckou smrťou: „Mnohí objavili jej osobu až po smrti, no omnoho viac ľudí, vrátane biskupa, farára a spolusestier, ju považovalo za svätú už počas jej života.“

Článok sme pôvodne publikovali 13. augusta 2020.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame