Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. jún 2021

Laici v cirkvi

Švajčiarsky biskup nahradí biskupských vikárov laikmi. Jedným z nich je žena

Kňazi majú v prvom rade plniť svoje pastoračné úlohy, iné úlohy môžu prevziať aj laici, zdôvodňuje biskup Charles Morerod.

Švajčiarsky biskup nahradí biskupských vikárov laikmi. Jedným z nich je žena

Biskup Charles Morerod medzi veriacimi. Zdroj: diocese-lgf.ch

Dvaja laici a jeden diakon nahradia kňazov v pozíciách biskupských vikárov vo švajčiarskej diecéze Lausanne, Ženeva a Freiburg.

Diecézny biskup Charles Morerod zdôvodňuje svoje rozhodnutie tým, že „kňazi by si v prvom rade mali plniť svoje pastoračné úlohy. Je veľa oblastí v cirkvi, ktoré by sme mali pastoračne podchytiť. Mnohé iné úlohy môžu prevziať aj laici. A nemusia to byť len administratívne a organizačné záležitosti. Laici nazerajú na niektoré veci z iného uhla pohľadu, čo môže byť pre cirkev veľmi obohacujúce“.

Výber kandidátov bol dôsledný, ide o laických teológov a diakona, ktorí majú podľa slov biskupa už aj predchádzajúcu skúsenosť s oblasťou, v ktorej budú ako vikári pôsobiť.

Biskup Morerod už dlhšie razí cestu aktívnejšieho zapojenia laikov do cirkevných procesov. Svojím rozhodnutím prekvapil už v auguste minulého roka, keď sa biskupskou vikárkou pre nemecky hovoriacich stala 60-ročná laička Marianne Pohl-Henzen.

Kódex kánonického práva však jasne stanovuje, že generálnym a biskupským vikárom majú byť kňazi alebo biskupi (kán. 478 § 1). Preto Marianne Pohl-Henzen zastáva tento úrad de facto, nie de iure, a jej pozícia má pomenovanie biskupská delegátka.

Biskup Morerod konzultoval svoje predstavy o personálnom obsadení vikárov aj s Kongregáciou pre klérus. „Predovšetkým sme hovorili o terminologických otázkach. Nechceme, aby sa vytváral dojem, že sme kňazov jednoducho nahradili laikmi. Je dôležité, aby sme v tom zbytočne nespôsobovali zmätok a nevyvolávali vášne,“ povedal biskup v rozhovore pre portál švajčiarskych katolíkov Kath.ch.

Z vikariátov, kde dochádza k týmto personálnym výmenám, sa preto stanú tzv. diecézne regióny. „Tam, kde hovoríme o vikariáte, musí byť biskupský vikár podľa kánonického práva. Pokiaľ je na mieste ,vikára‘ laik, je potrebné, aby sme zmenili pomenovanie,“ doplnil biskup, ktorý patrí do rehole dominikánov, pôsobil ako rektor Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského v Ríme (tzv. Angelicum) aj ako generálny sekretár Medzinárodnej teologickej komisie.

Od zapojenia laikov si sľubuje, že príde nová dynamika a ukáže sa rozmanitosť všetkých členov cirkvi. Biskupa tak môže v niektorých veciach zastupovať nielen biskupský vikár či farár, ale už aj laik.

„Je nemožné, aby som vedel urobiť zodpovedné rozhodnutia vo všetkých oblastiach. Aj keď si radi predstavujeme cirkev ako autoritársku inštitúciu a za všetkým vidíme rozhodnutie jedného človeka, veľa z toho, čo cirkev robí, závisí práve od malých osobných či kolektívnych iniciatív,“ zdôraznil švajčiarsky biskup.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.