Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
05. august 2021

Fenomén Chosen

Iný Ježiš, na akého sme zvyknutí. A predsa taký blízky

Divák sa ocitá v situácii Ježišových súčasníkov, ktorí boli zaskočení jeho zjavom a konaním, vybočoval z ich predstáv o Mesiášovi.

Iný Ježiš, na akého sme zvyknutí. A predsa taký blízky

Zdroj: press.thechosen.tv

Dá sa priniesť niečo nové vo filmoch o Ježišovi? Seriál Vyvolení (The Chosen) ukazuje, že rozhodne áno.

Tento seriál celosvetovo pozerá už viac ako 100 miliónov divákov a od Veľkonočnej nedele (2021) postupne zverejnili ďalších osem epizód z druhej série.

Slabinou filmov s biblickou, respektíve kresťanskou tematikou je často to, že majú len malú umeleckú hodnotu, sú spracované trochu prvoplánovo, naivne alebo pôsobia veľmi staromódne či formálne.

Seriál Vyvolení v tomto smere nie je prelomový, ale je moderný a efektívny. Povedal by som, že je postmoderný, postkresťanský, relevantný a súčasný v tom najlepšom zmysle slova. Napriek tomu, že opisuje pre kresťanov posvätné veci spred 2000 rokov, je veľmi súčasný a divákovi zrozumiteľný.

Každý, kto ho sleduje, si tak môže povedať: Áno, toto som aj ja... Áno, toto mi dáva zmysel. Toto je uveriteľné... 

Prečo by si ho mal človek pozrieť?

Seriál Vyvolení je prvé sfilmovanie Ježišovho príbehu formou seriálu. Aktuálne sa skončila druhá séria. Tvorcovia sa zaviazali natočiť dokopy sedem sérií. Doterajšie filmy o Ježišovi boli zväčša jednodielne.

Je to najväčší a (zatiaľ) úspešný filmový crowdfundingový projekt. Kampaň na financovanie tretej série je v súčasnosti takmer na konci. Výkonný producent Derral Eves pre Catholic News Agency povedal, že vyzbierali už 91 percent prostriedkov potrebných na jej výrobu.

Na prvú sériu sa podarilo cez crowdfunding naakumulovať 10,2 milióna dolárov od viac ako 16 000 darcov. Na druhú sériu prispelo viac ako 300 000 podporovateľov v sume viac ako šesť miliónov dolárov (údaj k 1. 7. 2020).

Kampaň zameraná na crowdfunding bola taká úspešná, že sa dostala do povedomia mainstreamových webov orientovaných na zábavu ako The Hollywood Reporter. Ide o najúspešnejšiu televíznu crowdfundingovú kampaň, ktorá prekonala viac ako dvojnásobne dovtedajšie rekordy.

Iný Ježiš

Keď sa povie Ježiš, tak väčšina ľudí má o ňom nejakú predstavu, ako napríklad Svätá rodina a pastieri v maštaľke, niekto tak trochu s výzorom hippie. Seriál tieto tradičné očakávania búra. Ako povedal jeden z divákov po zhliadnutí filmu: „Dostal som Ježiša, akého som nikdy predtým nevidel.“

Ježišov príbeh je podávaný z pohľadu ľudí, ktorí sa s ním stretli. Ježiš na prvý pohľad akoby ani nebol hlavnou postavou, hoci okolo neho sa všetko točí. Jednotlivé epizódy sú mikropríbehmi jednotlivcov, ktorých životy sa nejakým spôsobom prepletú s Ježišovým. Počet postáv rastie postupne, ako rastie počet týchto príbehov.

Seriál by sme mohli prirovnať k parafráze evanjelií. Rozdiel medzi parafrázou a štandardným prekladom je v tom, že preklad sa snaží čo najvernejšie (doslovne) držať predlohy. Parafráza neprekladá slová ani vety, ale myšlienky. Je teda oveľa voľnejšia a v oveľa väčšej miere odráža to, ako veci chápe prekladateľ, než doslovný preklad pôvodného textu.

Ježišov príbeh je podávaný z pohľadu ľudí, ktorí sa s ním stretli. Ježiš na prvý pohľad akoby ani nebol hlavnou postavou, hoci okolo neho sa všetko točí. Zdieľať

Svet, ktorý je tu divákovi prezentovaný, nie je posvätenou verziou náboženstva, ktorú vidíme vo vitrážach kostolov alebo v mnohých iných filmoch o Ježišovi. Na svadbe v Káne Galilejskej je víno presne takým nápojom a s takými účinkami, ako poznáme aj z našich svadieb. A viete si predstaviť Petra v pästnom súboji? To tiež akosi nezapadá do našich predstáv o svätcovi.

Na uliciach cítiť pachuť hriechu. Vlastne aj v domácnostiach. Pokrytectvo, karierizmus, túžba po spoločenskej prestíži, lakomstvo i obžerstvo. To všetko je tu prítomné. Hranica dobra a zla ide naprieč spoločenskými vrstvami, naprieč rodinami, naprieč každým jednotlivcom. Nikto nie je ideálny.

Dokonca chvíľami môžeme mať ten pocit aj z Ježiša, pretože jeho konanie vybočuje z našich tradičných očakávaní. Týmto sa divák tak trochu ocitá v situácii Ježišových súčasníkov, ktorí boli tiež zaskočení jeho zjavom a konaním, vybočoval z ich predstáv o Mesiášovi.

Zaujímavosťou je, že neraz sa v jednotlivej časti mihne krátka scéna zo Starej zmluvy, ktorá prepája minulé so „súčasným“ (z pohľadu Ježišovej doby). Ježišovmu príbehu je tak daný širší dejinný kontext, ktorého súčasťou sa môže stať aj divák.

Film tak provokuje a zároveň prekvapuje. Myslím, že rovnako diváka, ktorý sa k viere hlási, ako aj toho, kto sa na vieru pozerá cez prsty.

Emotívne silné scény

Dobrým príkladom a silným momentom je napríklad Ježišova odpoveď na námietky učeníkov, ktorí sa doslova búrili, keď sa mal vyberač daní Matúš stať jedným z Ježišových učeníkov. Matúš bol totiž „iný“. Ako vyberač daní bol prisluhovačom Rimanov a vo filme je vykreslený ako trpiaci istým druhom autistickej poruchy. (Upozorňujem, že v evanjeliách takáto porucha nie je nijako ani len naznačená.)

Ježišova odpoveď na Šimonovu námietku bola stručná: „Zvykni si na iné.“

Na prvý pohľad nevýznamná veta. V kontexte príbehu „divného“ Matúša, Rimanov, učeníkov a celej doby je to zrazu skvelá pointa, ktorá sa stáva akoby jednou z charakteristík Ježiša. Zvykni si na iné, pretože Ježiš je iný. Ježiš prekvapuje, pohoršuje, priťahuje, pretože je iný.

Scénu povolania Matúša si môžete pozrieť tu:

Aj keď táto scéna i veta je fikciou autorov, úplne zapadá do evanjeliového obrazu Ježiša, ktorý opakovane hovorí: „... otcom bolo povedané, ale ja vám hovorím...“ (por. napr. Mt 5:21-22)

Láskyplný humor aj kontroverzia

Nie sme zvyknutí, aby v biblických príbehoch zaznieval humor. Pri tomto seriáli je to iné. Aj vo vyššie spomenutej scéne je štipka humoru. Ježiš hovorí Matúšovi, že dnes večer pôjdu na párty. Matúš reaguje, že jeho nikdy nikto na žiadnu párty nepozval. Ježiš odpovedá: „Dnes večer to nebude problém, pretože ty pozývaš nás.“

Ježiš nie je predstavený ako pochmúrny askéta, ale ako veselý človek, v ktorého spoločnosti je byť nielen užitočné, ale aj príjemné a zábavné. Že takáto prezentácia Ježiša nie je vzdialená evanjeliovému podaniu, ukazuje obvinenie Ježišových protivníkov, ktorí ho označovali za „žráča a pijana vína“ (por. Mt 11:19).

Úspech seriálu sa pripisuje umeleckému rozprávaniu a kultúrnemu významu, pričom zostáva verný posolstvu evanjelií. S touto tézou však mnohí polemizujú. Vo filme, samozrejme, sú scény a dialógy, ktoré sú priamym pretlmočením Biblie, ale tiež obsahuje nemálo scén a dialógov, ktoré v Biblii nie sú a sú čisto fikciou tvorcov seriálu. Toto otvorene priznávajú aj samotní tvorcovia, v úvodných titulkoch je uvedené: „Založené na skutočných príbehoch evanjelií Ježiša Krista.“

Inzercia

Zároveň niektoré miesta a časové súvislosti „boli skombinované alebo skrátené“ a „boli pridané doplňujúce príbehy a niektoré postavy alebo dialógy“. Možno pri takomto prístupe ešte vôbec hovoriť o vernosti biblickej predlohe? Tvorcovia svoj prístup vysvetľujú v titulkoch takto: „Avšak všetky biblické a historické súvislosti a všetky umelecké predstavy sú navrhnuté tak, aby podporovali pravdivosť a zámer Písma.“

Vyvolení si domýšľa, čo sa mohlo stať medzi biblickými veršami. Ak ste teda zástancami prísneho držania sa biblického textu (ako napr. film Ježiš – evanjelium podľa Lukáša), radšej sa tomuto seriálu vyhnite.

Úspech seriálu sa pripisuje umeleckému rozprávaniu a kultúrnemu významu, pričom zostáva verný posolstvu evanjelií. S touto tézou však mnohí polemizujú. Zdieľať

Režisér Jenkins hovorí, že seriál bol vytvorený s cieľom pomôcť divákom viac si obľúbiť Bibliu. Mesiánsky rabín Jason Sobel, ktorý je jeden z konzultantov filmu, hovorí: „Myslím si, že ľudia čítajú Bibliu v štandardnom rozlíšení. Uniká im hlbší zmysel a detaily. Seriál Vyvolení robí ľuďom úryvky Písma živými a pomáha im vidieť ho vo vysokom rozlíšení.“

Rabín Sobel tiež potvrdzuje režisérov zámer, aby bol seriál v prvom rade biblicky presný. Druhým zámerom bolo, aby seriál naplno priznával židovské korene a dobovú židovskú kultúru verným spôsobom, pretože mnoho podobných projektov bolo a je umelo odtrhnutých od týchto židovských koreňov.

Príkladom priznania tohto židovstva je napríklad aj to, že jedna epizóda prvej série sa vyslovene volá Šabat. Evanjeliá nám ukazujú, že spory okolo šabatu boli medzi Ježišom a židovskými učencami veľmi časté. 

Autori tiež hovoria, že seriál nemá byť náhradou štúdia Biblie ani modlitieb či iných duchovných disciplín. Naopak, má im pomôcť k tomu, aby ľudia svoj duchovný život prakticky prehlbovali. Seriál je umeleckým dielom, ktoré môže pomôcť človeku získať istý pohľad, ale treba v ňom rozlišovať medzi umením a Písmom.

Seriál má bezpochyby veľký evanjelizačný potenciál už len tým, že je rozšírený v 180 krajinách a prekladaný do 70 jazykov.

Je seriál vhodný pre deti?

Na túto otázku nie je ľahké odpovedať. Napríklad hneď prvý diel prvej série zobrazuje fyzické násilie a démonickú posadnutosť. Tieto scény by som deťom určite nedoporúčal.

Jenkins hovorí, že prostredie, do ktorého Ježiš prišiel, bolo značne depresívne a ťažké. Izrael 1. storočia nebol vysnívanou krajinou pre rodiny s deťmi. Život bol drsný a ťažký. Na druhej strane, 3. epizóda s názvom Ježiš je priateľom detí je časť, kde majú deti veľký priestor a stávajú sa Ježišovými priateľmi ešte skôr, ako zhromaždil okolo seba učeníkov. A hoci mňa osobne táto časť najmenej oslovila, viem si predstaviť prezentovať ju deťom napríklad na detskom tábore.

V tomto smere by som sérii vyčítal istú nejednoznačnosť v tom, pre akého diváka je určená. Chcieť osloviť príliš široké divácke spektrum môže byť na úkor jasného profilu filmu.

Kto stojí za tvorbou filmu?

Režisérom, ako aj spoluautorom scenára je americký režisér, spisovateľ a producent filmov Dallas Jenkins (1975). Vo svojej tvorbe sa zameriava na tzv. faith based films, filmy vychádzajúce z kresťanskej viery a pozývajúce k viere. Táto kategória filmov sa v posledných rokoch v USA silno rozvíja, avšak neraz s výsledkami, ktoré sú po profesionálnej stránke sporné.

Jenkins má za sebou niekoľko projektov, ale tento je zatiaľ jednoznačne najúspešnejší. Ďalšími spoluautormi scenára sú Ryan Swanson a Tyler Thompson.

Po odbornej stránke každú epizódu konzultujú traja odborníci na novozmluvnú dobu: mesiánsky rabín Jason Sobel, katolícky kňaz David Guffey a evanjelikálny profesor Novej zmluvy Dr. Doug Huffman, ktorí majú významný vplyv na konečný výsledok. Seriál sa takto ekumenicky snaží vyhnúť nebezpečenstvu príliš úzkeho teologického či cirkevného pohľadu.

Medzi hercami nie sú zvučné a známe mená, skôr reprezentujú pestrosť a „obyčajnosť“ ľudí. Majú rôzne rasové a národnostné pozadie, pritom ich výkony sú profesionálne. Samotný príbeh sleduje niekoľko postáv, ktorých životy sa nejakým spôsobom prepletajú s Ježišom.

Je tu Šimon/Peter (Shahar Isaac), svojhlavá duša, ktorá sa snaží dostať z hlbokej finančnej zadlženosti. Mária Magdaléna (Elizabeth Tasbish) je predstavená hneď v prvej časti a neplánovane sa stane centrom pozornosti miestneho náboženského vodcu Nikodéma (Erick Avari), ako aj samotného Ježiša (Jonathan Roumie).

Najviac hereckých skúseností má zrejme Erick Avari, ktorý hral vo viacerých známych filmoch (Hviezdna brána, Deň nezávislosti, Múmia a ďalšie).

Tvorcovia filmu sú aktívni aj na sociálnych sieťach, kde môžu záujemcovia sledovať nielen aktuálne dianie okolo natáčania, ale dozvedieť sa aj rôzne zaujímavosti a nájsť bonusový obsah.

Globálny počin po viacerých stránkach

Film distribuuje spoločnosť VidAngel. Slovenský divák si ho môže pozrieť v pôvodnom znení (angličtine) so slovenskými titulkami, najpohodlnejšie cez mobilnú aplikáciu TheChosen.

Voči otitulkovaniu mám však výhrady. Keďže nie som od nich závislý, až tak mi to nevadilo, ale ak človek rozumie originálu, tak pri niektorých prekladoch sa musí pousmiať. Určite kvalita titulkov je slabším miestom projektu. Na druhej strane, titulky sú robené spôsobom, ktorý ide v ústrety nepočujúcim, čo určite treba vyzdvihnúť.

K súčasnému dátumu aplikácia v mobile ukazuje viac ako 180 miliónov zhliadnutí. Podľa údajov dostupných na internete údajne v 180 krajinách. V súčasnosti sa prekladá do 70 jazykov, pričom prioritou je preklad do 10 najrozšírenejších jazykov. Cieľom producentov je jedna miliarda divákov.

Dnes sa veľa hovorí o inklúzii, globalizácii a inakosti. Aj v Hollywoode sa už začínajú presadzovať rôzne kvóty, ktoré majú dať priestor etnickým či iným menšinám. V tomto smere je seriál Vyvolení popredu.

Herecké osadenstvo hlavných i vedľajších postáv je veľmi pestré. Etnická a kultúrna rôznorodosť je naplno priznaná a miestami dokonca zvýrazňuje pointu momentu. Pritom vôbec nepôsobí umelo, pretože Blízky východ bol, ako v minulosti tak i dnes, prirodzenou križovatkou rôznych kultúr, rás a etník. Seriál tak nepôsobí belošsky ani americky či európsky.

Séria si získava publikum po celom svete. Má priemerné hodnotenie 9,8/10 na IMDB a 99-percentné priemerné hodnotenie divákmi na RottenTomatoes.

Nech už si o Ježišovi, kresťanstve či kresťanských filmoch myslí človek čokoľvek, tomuto seriálu odporúčam dať šancu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.