Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
10. august 2021

František na Slovensku

S pápežom pricestuje 80 novinárov, o let bol veľký záujem

Vatikanisti a ďalší zahraniční novinári budú bývať v Carltone, Vatikán nevylučuje ani kriticky naladených reportérov.

S pápežom pricestuje 80 novinárov, o let bol veľký záujem

Pápež František máva zo schodov lietadla na konci návštevy v Iraku 8. marca 2021. Foto: TASR/AP

S pápežom Františkom poletí z Ríma do Budapešti a na Slovensko takmer 80 novinárov a pracovníkov médií. Ide najmä o takzvaných vatikanistov, ktorí sú vo Vatikáne dlhodobo akreditovaní.

Informáciu potvrdilo pre Svet kresťanstva Tlačové stredisko Svätej stolice. „Zastúpené budú významné svetové médiá vrátane maďarských a slovenských,“ uviedli z Vatikánu.

Okrem toho k nám po vlastnej linke pricestujú aj ďalší novinári a mediálne štáby. Tí sa môžu až do 5. septembra akreditovať priamo cez formulár Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Už dnes je pritom akreditovaných niekoľko desiatok novinárov z Talianska, Španielska, Belgicka, Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česka či Poľska. 

Bývať budú v Carltone

Novinári, ktorí mali záujem letieť priamo s pápežom, sa mali prihlásiť do 26. júla. Vatikán pre nich pripravil rozsiahly manuál s logistickými informáciami a pokynmi. Ten napríklad stanovuje, že novinári, ktorí sa akreditujú na pápežský let, musia absolvovať celú trasu, čiže odletieť s pápežom z Ríma a do Ríma sa aj vrátiť.

Účastníci letu sú tiež povinní uhradiť všetky náklady, ktoré s cestou súvisia, vrátane presunov po Slovensku, ubytovania, stravy a ďalších položiek.

Letecká spoločnosť Alitalia si za kompletnú letenku účtuje 1 854 eur, uvádza sa v manuáli. Každý cestujúci si môže vziať jeden kus batožiny plus jednu príručnú batožinu na palubu. Pomerne striktné pravidlá sa viažu aj na evidenciu novinárskej techniky, ktorá bude na palube.

Tlačové stredisko Svätej stolice tiež akreditovaných novinárov upozorňuje na potrebu podstúpiť včas očkovanie proti covidu, respektíve zaslať kópiu očkovacieho preukazu.

V Bratislave budú novinári a pracovníci médií ubytovaní v hoteli Carlton, tri noci s raňajkami ich vyjdú na 285 eur. V Carltone bude zároveň aj presscentrum. Novinári dostali tiež informáciu, kde budú pracovať v prípade Košíc, Prešova a Šaštína.

Celkové náklady na pokrývanie pápežovej cesty do Budapešti a na Slovensko sa tak pre jednu osobu vyšplhajú len bez stravy a transferov nad dvetisíc eur.

Podľa informácií Sveta kresťanstva boli vysokým záujmom o pápežský let prekvapení aj v samotnom Vatikáne. Novinári plnú kapacitu vyhradenej časti lietadla zaplnili de facto za jeden deň.

Tento záujem sa dá pochopiť vzhľadom na viaceré okolnosti. V prvom rade ide o apoštolskú cestu po dlhšom čase, naposledy bol Svätý Otec v Iraku síce v marci, predtým však ešte v novembri 2019 v Thajsku a Japonsku. Ďalšie plánované cesty boli pre pandémiu zrušené.

Inzercia

Druhým faktorom je vek pápeža a tiež jeho zdravotný stav. Médiá preto, pochopiteľne, chápu, že cesta na Slovensko môže byť jedna z posledných, obzvlášť do regiónu strednej Európy.

Čo je to „volo papale“

Bývalý hovorca KBS a spoluorganizátor poslednej pápežskej návštevy na Slovensku kňaz Marián Gavenda vysvetľuje, že „volo papale“ sa stalo terminus technicus. Ide o novinárov, vrátane fotografov a kameramanov, ktorí letia spolu s pápežom pri jeho cestách.

„Táto skupina má potom v rámci programu v danej krajine osobitné privilégiá. V minulosti to bol najmä políciou sprevádzaný rýchly presun z a do tlačového strediska. Časť hneď po kázni, časť po omši. Majú zabezpečenú dopravu pri presunoch a aj osobitné možnosti, napríklad na rozhovory alebo udalosti, kam môže prísť len obmedzený počet novinárov,“ opisuje Gavenda.

Pápež František počúva otázku novinárky na palube lietadla, ktorým sa vracal do Ríma po celodennej návšteve Ženevy 21. júna 2018. Foto: TASR /AP

Pápežský let zažil kňaz Gavenda viackrát aj na vlastnej koži, hoci išlo o lokálne prelety. „V roku 2003 z Bratislavy do Banskej Bystrice a späť a ďalší deň do Košíc a späť. No vtedy už Ján Pavol II. nevládal prísť počas letu medzi novinárov, ako to zvykol robiť, kým mu to sily dovolili. Aj tak bol úžasný pocit vidieť pár radov od vás bielu reverendu a pápeža, ako sa modlí cestou breviár. Sedel úplne vpredu vedľa dverí. Na stene oproti visela malá ikona Panny Márie Čenstochovskej a pod ňou kytica kvetov,“ spomína niekdajší hovorca biskupov.

Podľa vlastných slov závidel najviac letuške, ktorá počas štartu i pristávania sedela na svojej služobnej sklápacej stoličke priamo oproti Svätému Otcovi.

Anticirkevných z lietadla nevyhodia

Kňaz Gavenda letel aj s pápežom Benediktom XVI. pri jeho návšteve v Poľsku. „Pričlenili ma do skupiny ,volo papale‘ počas jednotlivých bodov programu a presunov. Okrem zvedavých novinárov zo všetkých významných svetových médií to bola možnosť stráviť veľa času so známymi vatikanistami, ktorí sú neodmysliteľne súčasťou tejto skupiny, a tie debaty sú naozaj zaujímavé,“ opisuje Gavenda s tým, že pri väčšine presunov sedel v autobuse s Andreasom Englischom.

„On bol pôvodne dosť pichľavo antiklerikálny, pôsobil ako živánsky bohém, ale keď sa rozrozprával, ako ho obrátil príklad Jána Pavla II., ktorý vždy trval na tom, aby z ,volo papale‘ neboli vylúčení ani proticirkevne a protipápežsky zameraní novinári, spoznal som v ňom hlbokú a vnímavú dušu. Napokon viaceré knihy, ktoré vyšli aj na Slovensku, to dokazujú,“ konštatuje Gavenda.

Na palube pápežského letu sa teda stretne pestrá zmes novinárov z veľkých svetových médií, ktoré majú vo Vatikáne trvalo svojho spravodajcu. Podľa Gavendu to má výhodu, že sa obyčajne dobre vyznajú v problematike. Avšak nevýhoda spočíva v tom, že aby ,vykázali činnosť‘ a dôležitosť svojej prítomnosti, aj keď sa nedeje nič zaujímavé, tak po kaviarňach spriadajú rôzne možné i nemožné kombinácie.

Pri pápežskom lete však Vatikán „nefiltruje“, nevyberajú sa len lojálni ľudia. „Práve tým, že môžu zblízka vidieť, ako sa veci majú, obyčajne aj antiklerikálne zameraní postupne menia svoj prístup,“ dodáva kňaz Marián Gavenda.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.