Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
31. august 2021

Od „marveloviek“ ku Carlovi Acutisovi

Hollywoodsky režisér pripravuje veľkofilm o eucharistických zázrakoch

Režisér Angelo Libutti vyrástol v rodine blízkej pátrovi Piovi. Pri tvorbe nového filmu vychádza z diela blahoslaveného tínedžera.

Hollywoodsky režisér pripravuje veľkofilm o eucharistických zázrakoch

Angelo Libutti počas natáčania. Zdroj: eucharisticmiraclesmovie.com

Trojica katolíckych filmárov pripravuje celovečerný film mapujúci eucharistické zázraky po celom svete. Spolovice dokumentárny a spolovice hraný film chce priniesť vedecké dôkazy o premene Eucharistie na ľudské telo.

Rozhovory s biskupmi, lekármi, fyzikmi a teológmi doplnia živé scény s hercami a 3D vizualizácie. Zaujímavosťou je, že tvorcovia vychádzajú aj z poznatkov zosumarizovaných blahoslaveným tínedžerom Carlom Acutisom (1991 – 2006) v knihe Eucharistické zázraky vo svete.

„Viac ako 50 percent amerických katolíkov neverí v skutočnú prítomnosť Ježiša v Eucharistii, neuvedomujú si ju a dokonca mnohí z nich o tom nikdy nepočuli,“ uviedla v rozhovore s tvorcami filmu moderátorka Joelle Maryn.

„Katolícke inscenácie sú často nízkej kvality a nepriťahujú divákov. Prvých 10 až 15 minút sledujete, potom ich vypnete. Dokonca akčné scény chýbajú aj niektorým novým filmom, čím míňajú cieľ toho, čo sa dnešnému publiku páči a na čo je zvyknuté vo svete plnom špeciálnych efektov a filmov o superhrdinoch,“ povedal pre portál Church Militant režisér filmu Angelo Libutti, ktorý spolupracoval aj s Marvel Studios a podieľal sa na viacerých oscarových snímkach.

Predchodcom filmu bolo krátke video katolíckeho youtubera Raya Grijalba o eucharistických zázrakoch, ktoré získalo pol milióna pozretí. Oscarového tvorcu Libuttiho zaujalo natoľko, že mu sám ponúkol možnosť natočiť film. Na video zareagoval aj producent Austin Kelly, ktorý sa tiež pridal k projektu.


Prvé video Raja Grijalba o eucharistických zázrakoch.

Filmový štáb momentálne cestuje na miesta, kde sa zázraky odohrali. Postupne navštevuje Argentínu, Egypt, Francúzsko, Poľsko, Mexiko a diskutuje s vedcami a lekármi, ktorí osobne analyzovali tieto zázraky.

„Chceme priviesť divákov dovnútra a umožniť im cestovať tam, kde sa Kristus rozhodol prejaviť vo svojej sláve,“ povedal Libutti.

Tajomstvá eucharistických zázrakov priblížia napríklad kardinál Francis Arinze, biskup Joseph Edward Strickland, teológ Scott Hann či kardiológovia Franco Serafini, Frederico Zugibe a Jason De Gregorio.

Pozornosť diváka si chcú tvorcovia udržať akčnými scénami, napríklad o rímskom chlapcovi Tarcisiovi z 3. storočia, ktorého napadol dav, keď mal niesť Eucharistiu väzneným kresťanom.

Inzercia

„Snažím sa nájsť synergiu medzi reproduktormi vo filme a živými akčnými scénami. Keď budeme mať pocit, že rozprávanie začína byť nudné, pustíme sa do živej akcie, takže budeme s divákmi perfektne interagovať,“ povedal Libutti pre Catholic News Agency.

Postavu Ježiša stvárni herec Robert Renzi, ktorý sa pre CNA vyjadril, že nevera v Eucharistiu je spôsobená „cirkvou relativizmu, prispôsobovaním si pravdy a teológiou ‚dobrého pocitu‘, ktorá sa vkradla a rozšírila po celej cirkvi“.


Trailer k filmu Eucharistické zázraky.

Film by mal vyjsť na Vianoce a preložia ho do 12 jazykov. Vďaka crowdfundingu sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 300 000 dolárov, ale producenti sa snažia toto číslo zdvojnásobiť. Podľa Libuttiho sa na filme podieľa každý katolík v Hollywoode a mnohí priatelia z branže mu pomáhajú zadarmo.

Režisér Angelo Libutti vyrástol v rodine blízkej pátrovi Piovi. Jeho krstný otec Gerardo De Caro stál 25 rokov po boku pátra Pia ako jeho osobný asistent.

„Páter Pio povedal, že keby sme vedeli, čo sa skutočne deje počas omše, riskovali by sme prechádzku mínovým poľom alebo prechod cez policajný blok pri dverách kostola,“ spomína na slová svätca.

„Môjmu krstnému otcovi sľúbil, že bude na mňa dohliadať a chrániť ma. Veľa neuveriteľných udalostí potvrdilo jeho prítomnosť v mojom živote. Jemu a Kristovi vďačím za to, že v tomto filme urobím maximum,“ dodal.

Aktuality zo zákulisia možno sledovať na oficiálnom webe eucharisticmiraclesmovie.com, kde bude sprístupnený aj samotný film. Ambíciou tvorcov však je, aby sa dostal aj na filmové plátna a televízne obrazovky.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.