Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

František na Slovensku (deň prvý)

Keď budeme stáť na strane najslabších, dostaneme sa z pandémie naozaj všetci

Sledovali sme prvý deň návštevy hlavy Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Keď budeme stáť na strane najslabších, dostaneme sa z pandémie naozaj všetci
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Sledovali sme prvý deň návštevy hlavy Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Súhrn udalostí:

21:13 Dnes to bol pre pápeža Františka dlhý a náročný deň. Pre nás ostatných zase intro do neopakovateľnej udalosti, ktorá sa už deje – pápež je u nás. Tešme sa z toho, zdá sa, že sa teší aj on. Komentuje Pavol Rábara.

20:55 „Ráno o 6.00 h mi prišla správa, krátke video. Pápež odchádza z Vatikánu. Pristavil sa pri troch rehoľných sestrách a spýtal sa, prečo sú tam. Sme Slovenky! Pozdravujte na Slovensku! Ráno o 6.05 h som sa rozplakala. Maličké gesto, keď sa pápež pristavil pri ľuďoch, ktorí mu mávali. Veľká ľudskosť, ktorá sála z tohto pápeža, je podobná Kristovi, ktorý sa skláňa ku každému, kto stojí pri jeho ceste," vraví sestra Hermana členka Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok.

20:13 Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová vystúpia v pondelok na stretnutí v Prezidentskej záhrade s príhovormi. Podujatie sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli. Zúčastní sa na ňom približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády, zástupcov NR SR a poslancov Európskeho parlamentu či bývalých prezidentov budú prítomní aj predstavitelia najvýznamnejších štátnych a verejných inštitúcií, predstavitelia akademickej a vedeckej obce, lekári, zdravotníci a záchranári, predstavitelia stavovských, náboženských a cirkevných organizácií, predstavitelia samosprávy a ozbrojených síl, predstavitelia kultúrnej obce a médií, športoví reprezentanti, predstavitelia politických strán, menšín, zástupcovia neziskových organizácií a členovia diplomatického zboru,“ priblížil Strižinec.

18:53 Koľko ľudí bude môcť ísť do OTP sektorov v Šaštíne, Prešove a Košiciach? Dokedy mám prísť na dané miesto? Je šanca, že urobí Svätý Otec niečo prekvapivé? Pripravili sme prehľad základných informácií k návšteve pápeža na Slovensku.

18:30 Bratislavská polícia nezaznamenala v súvislosti s príchodom pápeža Františka na Slovensko žiadne narušenie verejného poriadku a ani výrazné obmedzenia v premávke. Informovala o tom Veronika Martiniaková z oddelenia komunikácie a prevencie Policajného zboru v Bratislave.

18:10 V pondelok čaká pápeža oficiálny program, počas ktorého pôjde do Prezidentského paláca, kde sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a ďalšími predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Stretne sa s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Pápež pôjde aj na súkromnú návštevu centra „Betlehem“ v Bratislave, stretne sa so židovskou komunitou, s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a premiérom Eduardom Hegerom.

17:30 Na Apoštolskej nunciatúre sa začína súkromné stretnutie pápeža s členmi Spoločnosti Ježišovej (jezuitov).

17:16 Ivan Eľko odovzdal Františkovi ako dar obraz „Dejiny reformácie“ od Jany Krivošovej. Je na ňom zobrazený zrod univerzálnej cirkvi a časť staroslovenských kresťanských dejín.

17:05 Pápež v prvom príhovore na ekumenickom stretnutí poďakoval cirkvám za prijatie pozvania. „Som rád, že prvé stretnutie je s vami. Je to dôkaz, že viera chce byť semienkom jednoty a bratstva,“ povedal. 

Svätý Otec vo svojom príhovore uviedol, že cesta ich komunít sa začala nanovo po rokoch ateistického prenasledovania, keď bola náboženská sloboda znemožnená alebo tvrdo skúšaná.

„Teraz vás spája úsek cesty, na ktorom skúšate, aké je krásne, ale zároveň ťažké žiť vieru v slobode. Existuje totiž pokušenie znova sa stať otrokmi, iste, už nie režimu, ale ešte horšieho otroctva. Toho vnútorného otroctva,“ poznamenal pápež. Počas svojho príhovoru odkázal na Dostojevského Legendu o Veľkom inkvizítorovi. Členom Ekumenickej rady cirkví SR povedal, že si je potrebné pomôcť navzájom.

Tu v srdci Európy nás to podľa slov hlavy Katolíckej cirkvi núti pýtať sa, či kresťania nestratili horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva. „To, čo nás oslobodzuje, je pravda evanjelia, alebo sa cítime slobodní, keď si zaobstaráme komfortné zóny, ktoré nám umožňujú riadiť svoj život a pokojne napredovať bez negatívnych odoziev?“ spýtal sa pápež.

Poukázal na to, že evanjelizácia sa zrodila bratským spôsobom, nesúc pečať, ktorú jej vtlačili solúnski bratia Cyril a Metod. Podľa jeho slov, nech nám títo svedkovia kresťanstva pomôžu pokračovať v ceste a rozvíjať medzi sebou v Ježišovom mene bratské spoločenstvo.

„Napokon, ako si môžeme želať Európu, ktorá znova nájde svoje kresťanské korene, ak sme sami vykorenení z plného spoločenstva? Ako môžeme snívať o Európe slobodnej od ideológií, ak nemáme odvahu postaviť Ježišovu slobodu pred potreby jednotlivých skupín veriacich? Je ťažké žiadať si Európu preniknutejšiu evanjeliom, ak nás netrápi, že ešte nie sme plne zjednotení medzi sebou na tomto kontinente a že sa o seba navzájom nestaráme,“ uviedol.

Praktické výpočty, historické dôvody a politické väzby nemôžu byť podľa pápeža neprekonateľnými prekážkami na tejto ceste.

S členmi spoločnosti sa podelil o dve bratské rady pre šírenie evanjelia slobody a jednoty.

„Prvá sa týka kontemplácie. Rozlišovací znak slovanských národov, ktorý by ste spoločne mali zachovať, je kontemplatívna črta, ktorá ide nad rámec filozofických a teologických konceptualizácií, vychádzajúc zo skúsenostnej viery, ktorá vie prijať tajomstvo,“ povedala hlava Katolíckej cirkvi.

Druhá rada sa týka akcie. Jednota sa podľa pápeža nedosahuje natoľko dobrými úmyslami a dodržiavaním nejakej spoločnej hodnoty, ako skôr tým, že robíme niečo pre tých, ktorí nás väčšmi približujú k Pánovi. Poukázal na to, že ide o chudobných, lebo v nich je prítomný Ježiš.

„Keď budeme stáť na strane najslabších, dostaneme sa z pandémie všetci.“

V závere pápež dodal: „Drahí bratia, ďakujem vám za vašu prítomnosť a za vašu cestu: mierna a pohostinná povaha, typická pre slovenský ľud, tradičné pokojné spolunažívanie medzi vami a vaša spolupráca pre dobro krajiny sú vzácne pre kvas evanjelia. Povzbudzujem vás, aby ste pokračovali v ekumenickej ceste, ktorá je vzácnym pokladom, ktorého sa netreba vzdať. Uisťujem vás o svojej spomienke a prosím vás, aby ste sa za mňa modlili.“


Foto: TASR

16:58 „Sme presvedčení, že z duchovného požehnania jednej cirkvi môžu mať úžitok aj v iných cirkvách,“ vyhlásil generálny biskup ECAV Ivan Eľko v príhovore, ktorý predniesol ako predseda Ekumenickej rady cirkví na stretnutí pápeža Františka na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre.

Podľa Eľka v dobre a napredovaní jedného je ukryté aj dobro a napredovanie druhých. „Dnes už nemôžeme mať žiadnu radosť zo sledovania kríz a konfliktov v cirkvách, z umenšovania počtov a uhasínania viery. To nás všetkých sťahuje dolu. Tešíme sa z rastu a napredovania iných. Chceme si žehnať a pozerať na seba prajne,“ zaznelo v jeho príhovore.

Pápežovi poprial na Slovensku požehnaný čas. „Budeme sa nesmierne tešiť, ak ona (pápežova návšteva Slovenska) prehĺbi záujem o verný kresťanský život u bratov a sestier katolíkov,“ uviedol biskup Eľko.

16:35 Pápež František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave:

16:30 František dorazil na Apoštolskú nunciatúru, pred ktorou ho vítajú desiatky ľudí. Auto s pápežom prichádzalo pomaly, mal stiahnuté okná a zdravil ľudí.

16:18 V decembri ste ma pozvali na Slovensko a dnes plním tento sľub.“ To boli prvé slová pápeža Františka po príchode na Slovensko, ktoré adresoval prezidentke. Uviedla to vo svojom vyhlásení na bratislavskom letisku.

Prezidentke bolo cťou a potešením, že mohla na Slovensku privítať Svätého Otca. „V dobe, v ktorej žijeme, je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju,“ povedala Čaputová.

Prezidentka tiež prezradila, čo jej pápež povedal, keď sa ho opýtala, či nie je po nabitom programe vyčerpaný: „Cítim sa, akoby som omladol, táto cesta mi dáva energiu,“ povedal František prezidentke počas krátkeho rozhovoru na letisku.


Foto: TASR

16:10 Auto s pápežom sa presúva na Apoštolskú nunciatúru. Na ekumenickom stretnutí zaznie prvý príhovor Františka v rámci jeho návštevy Slovenska.

15:48 Kolóna áut s pápežom sa presúva do letiskovej haly, kde sa v salóniku pápež krátko stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Odtiaľ pôjde na ekumenické stretnutie, ktoré sa uskutoční na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. Na letisku sa pápež presúval elektromobilom Škoda ENYAQ.

15:40 Pápež František sa na letisku zvítava so štátnymi a cirkevnými predstaviteľmi. Františka privítala prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár, premiér Eduard Heger, minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vedúci Kancelárie prezidenta Metod Špaček, veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky, primátor Bratislavy Matúš Vallo, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, preživšia holokaustu Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková. 

15:31 Hlava Katolíckej cirkvi je už na Slovensku. Lietadlo s pápežom Františkom pristálo na letisku v Bratislave. 

15:16 Lietadlo, v ktorom je pápež, už o pár minút pristane v Bratislave.

14:57 Ľudia čakajúci na bratislavskom letisku na prílet pápeža:


Foto: TASR, Juraj Brezáni, Peter Balberčák

14:40 Lietadlo s pápežom Františkom odlieta z Budapešti na Slovensko:

14:30 Vo chvíli, keď František vystúpi na Slovensku z lietadla, na dvanásť minút sa rozoznejú zvony katolíckych kostolov, aby veriacich pozvali k modlitbe za pápeža. Zvony budú zvoniť vo všetkých diecézach a eparchiách Slovenska, rozhodli biskupi Slovenska.

Na celoslovenskej úrovni zvonili zvony vo všetkých katolíckych kostoloch na Slovensku naposledy v Nedeľu Božieho milosrdenstva (2021). Ľudí pozvali k modlitbe za tých, ktorí zomreli na koronavírus i za všetky ostatné obete pandémie. Predtým zvony pripomenuli 30 rokov od pádu komunizmu (2019).

Dopravné obmedzenia v Bratislave:
 
Návšteva pápeža si v Bratislave vyžiadala dočasné uzávery viacerých ciest a komunikácií, s čím budú súvisieť prerušenie premávky MHD a zmeny na niektorých linkách. Platiť budú dopravné obmedzenia, keď bude na nevyhnutne potrebný čas prerušená premávka. Po trasách presunov bude zároveň zakázané zastavenie i státie, a to vrátane chodníkov. S obmedzeniami treba počítať aj na priľahlých cestách, ktoré sa napájajú na uzatvorené komunikácie. Obmedzenia sa dotknú aj hraníc.

Obmedzenia MHD počas celého obdobia:
      - Autobusy linky 147 nebudú premávať cez Kalváriu a linka 41 bude jazdiť po upravenej trase: Depo Hroboňova – Drotárska cesta – Búdková, v nadväznosti na trolejbusovú linku 203.

      Obmedzenia MHD v nedeľu:
      - V čase približne od 14.30 do 16.30 h budú uzatvorené viaceré komunikácie, najmä v okolí letiska a na trase presunu Svätého Otca do centra. MHD bude prerušená v úsekoch: Letisko – Avion Shopping Park, Mlynská dolina – Patrónka – Pražská – Sokolská. Niektoré linky budú skrátené alebo odklonené po obchádzkových trasách.
      - Autobusová linka 61 bude posilnená v čase 12.00 – 14.30 h.
      - Zmeny sa dotknú autobusových aj trolejbusových liniek 21, 25, 30, 31, 32, 37, 39, 41, 61, 63, 65, 69, 83, 92, 96, 147, 204 a 207.      

      Dopravné obmedzenia v nedeľu:
      - So zdržaním treba počítať hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnice D2 od hraničného priechodu s Rakúskom a Maďarskom, v Mlynskej doline a v Starom Meste v okolí Horského parku:
      - okolie Letiska M. R. Štefánika: 12.00 - 16.00 h,
      - diaľnica D2 od Pečne smer Most Lanfranconi: 15.15 - 16.00 h,
      - Ivanská cesta, diaľnica D1 (obchvat), diaľnica D2 (obchvat), Mlynská dolina, križovatka Patrónka, Brnianska, Ulica Prokopa Veľkého, Lesná: 15.30 - 16.30 h.

      Obmedzenia na hraniciach v nedeľu
      - hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 15.00 - 16.00 h.
 

14:24 Lietadlo s pápežom Františkom o chvíľu odletí na Slovensko, no množstvo záujemcov o niektoré z podujatí v Prešove, Košiciach či Šaštíne stále nemá k dispozícii vstupenku. „Nechceli sme poslať ľuďom polotovar - vstupenky, kde sú nejaké inštrukcie a potom hovoriť, že to už neplatí. Netreba mať strach, všetky vstupenky postupne prídu,“ ubezpečil hovorca biskupov Martin Kramara. 

Množia sa však aj prípady, kedy NCZI vydanie vstupenky nechválilo, v niektorých prípadoch neoprávnene. Podľa Kramaru v každej odoslanej dávke žiadostí NCZI neschváli približne desať percent registrovaných.  

14:23 Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti. Pred príletom pápeža Františka na bratislavské letisko to uviedol premiér Eduard Heger.

„To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky, a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,“ hovorí Heger. Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko.

Inzercia

14:21 „Prišli sme privítať Svätého Otca, chceme byť pri tom a ukázať, že sa tešíme na jeho slová,“ hovorí na letisku koordinátor pápežovej návštevy pre Bratislavskú arcidiecézu kňaz Tibor Hajdu. „Je krásne, že zástupca Krista na Zemi prichádza na Slovensko a môžeme ho bezprostredne vnímať. Pre nás veriacich je to dôležitý moment, pápež nás príde povzbudiť a svedčiť o tom, ako sa má viera prežívať v dnešnom svete.“

14:07 Na bratislavskom letisku by malo okrem delegácií a novinárov vítať pápeža približne 500 ľudí.

13:55 Počet prihlásených ľudí na podujatia s pápežom na Slovensku sa blíži k stotisíc, potvrdil hovorca biskupov Martin Kramara. Registrácia je pre zaočkovaných otvorená dnes do polnoci.

13:37 Pápež František o hodinu odletí z Budapešti smerom na Slovensko. Pred odletom sa bude ešte konať krátka rozlúčková ceremónia.

13:28 Úplne na záver sa Svätý Otec s veriacimi pomodlil Anjel Pána a predniesol krátky pozdrav, v ktorom okrem iného pripomenul dnešné blahorečenie dvoch poľských svedkov viery vo Varšave: kardinála Stefana Wyszyńského a rehoľníčky Alžbety Czackej, na ktorom pápeža reprezentoval kardinál Semeraro. (Vatican News)

13:24 V Budapešti končí svätá omša s pápežom a tým je v závere aj Medzinárodný eucharistický kongres. Maďarskí biskupi ďakujú Františkovi za to, že prišiel celebrovať záverečnú svätú omšu, no on ďakuje maďarskej cirkvi za to, že kongres zorganizovali, taktiež ďakuje štátnym aj cirkevným autoritám za prijatie.

„Náboženské cítenie je životodarnou miazgou tohto národa, ktorý je tak pripútaný ku svojim koreňom. Ale kríž, zasadený do zeme, nás nielen vyzýva, aby sme sa dobre zakorenili, ale aj dvíha a rozprestiera svoju náruč ku všetkým: nabáda nás, aby sme udržiavali svoje korene pevné, ale bez hradbových opevnení; aby sme čerpali z prameňov a otvárali sa smädným našej doby. Prajem si, aby ste boli takíto: ukotvení a otvorení, zakorenení a úctiví.“  

Organizátori na omši na očakávali 75-tisíc účastníkov. Na mieste platili protipandemické opatrenia. Na vstup však nebol potrebný test a ani očkovanie, a len malý počet účastníkov mal rúška.

13:17 Na letisko prichádzajú novinári, ale aj ľudia, ktorí pápeža privítajú priamo na letisku. Podľa našich informácií dorazí lietadlo s pápežom na letisko v Bratislave asi o pätnásť minút skôr (teda o 15.15 h.).

Na mieste sú už pripravení ostreľovači, usporiadatelia kontrolujú ľudí pri vstupe.


Učiteľka Renáta, ktorá prišla na letisko spoločne z ďalšími členmi zo školy z Vajnor hovorí, že prišla kvôli tomu, že „pápež má každému čo povedať.“


Foto: Juraj Brezáni, Mária Zacková, Peter Balberčák

Kto bude vítať pápeža Františka na letisku v Bratislave:

prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Boris Kollár, premiér Eduard Heger, minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vedúci Kancelárie prezidenta Metod Špaček, veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky, primátor Bratislavy Matúš Vallo, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, preživšia holokaustu Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková. 

V delegácii Svätej stolice budú štátny sekretár Pietro Parolin, prefekt kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg Miguel Á. Ayuso Guixot, substitút Štátneho sekretariátu Edgar Pea Parra, apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andriy Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.

11:30 Slávnostná omša na Námestí hrdinov v Budapešti s homíliou pápeža Františka:

„Ježišova otázka, ktorú položil svojim učeníkom v nedeľnom evanjeliu - „Za koho ma pokladáte? - je adresovaná každému z nás osobne,“ povedal František v homílii.

Pápež povedal, že naša odpoveď „nás obnovuje ako učeníkov“, obnova, ktorá zahŕňa tri kroky: ohlasovanie Ježiša, rozlišovanie s Ježišom a nasledovanie Ježiša.

„Tento Medzinárodný eucharistický kongres je cieľovým bodom cesty, no nech je najmä východiskovým bodom. Pretože kráčanie za Ježišom je pozvaním hľadieť vpred, prijať obrat milosti a znova každodenne prežívať v nás otázku, ktorú Ježiš adresuje každému z nás, svojich učeníkov, tak ako v Cézarei Filipovej: A vy, ty? Za koho ma pokladáte?“

Celý text homílie nájdete tu.

10:54 Pápež František je už na Námestí hrdinov v Budapešti, kde odslúži slávnostnú omšu na záver eucharistického kongresu. Omša sa začína o 11.30 h. Pápež počas prechodu námestím zdravil veriacich z papamobilu.

10:48 „Keď som ho prosila o modlitbu za niekoho z rodiny, keď nebol na tom dobre, tak vždy sa opýtal, ako sa má. Jeho pozornosť a vnímavosť, ale aj jednoduchosť a spontánnosť, že nie je strojený, to mi na ňom naozaj najviac imponuje,“ hovorí rehoľná sestra zo Slovenska, ktorá sa viac ako rok v Dome sv. Marty vo Vatikáne starala o pápeža Františka.

10:38 Na omšu s pápežom v Budapešti prišli aj manželia Annamaria a Otto. Na iných podujatiach eucharistického kongresu neboli, kvôli práci totiž nemali čas. Čo hovoria na to, že František bude v Maďarsku iba pár hodín a potom pôjde na Slovensko? „Som rada, že vôbec prišiel, a chápem, že má nabitý program,“ hovorí Annamaria.

10:35 Necelú hodinu pred začiatkom omše na Námestí hrdinov v Budapešti sú už sektory takmer zaplnené, informuje naša redaktorka Kristína Votrubová. Počuť iba maďarčinu, občas nemčinu a vidno iba maďarské vlajky, prípadne vlajky jednotlivých spolkov či farností.


Foto - Postoj/Kristína Votrubová

10:10 Pápež František sa stretáva s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví a niektorých židovských komunít v Maďarsku v Múzeu výtvarného umenia v Budapešti. „Mať vás tu bok po boku je znakom veľkej jednoty,“ povedal František vo svojom prvom príhovore v rámci aktuálnej apoštolskej cesty. „Keď sa na vás pozerám, moji bratia a spolukresťania, požehnávam vašu cestu k úplnému spoločenstvu.“

František upozornil na „hrozbu antisemitizmu“ v Európe a mimo nej, informovala agentúra AFP.

„Som presvedčený, že hrozba antisemitizmu stále číha v Európe aj inde,“ povedal František v príhovore na stretnutí s predstaviteľmi Katolíckej cirkvi a židovskej komunity Maďarska.

Túto hrozbu označil za „rozbušku“, ktorá nesmie začať horieť. Najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je podľa pápeža spolupráca a podpora bratskej jednoty.

Celý príhovor nájdete tu.

Po skončení príhovoru pápež s úsmevom dodal: „Prepáčte, že som hovoril po sediačky, ale už nemám pätnásť rokov.

9:41 Stretnutie pápeža s maďarským prezidentom Áderom a premiérom Orbánom sa skončilo. „Tak napokon sa stretli. Premiér suverenista a pastier posledných,“ napísal na twitteri vatikanista talianskeho denníka La Repubblica Paolo Rodari.

„Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska,“ napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti.

Stretnutie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami, informovala agentúra AFP a spravodajský portál Index.hu. Diskutovali okrem iného o úlohe cirkvi v krajine, o záväzku chrániť životné prostredie a o ochrane a podpore rodiny, dodáva Vatican News.

Foto - TASR/AP

9:21 Pápež sa stretáva s členmi Biskupskej konferencie Maďarska. Pri tejto príležitosti prednesie svoj prvý príhovor počas tejto apoštolskej cesty.

9:00 Sektory sa pre verejnosť oficiálne zatvárajú, sú však poloprázdne. „Bezpečnostné opatrenia v Budapešti: Všetci účastníci sa musia pri vstupe preukázať vstupenkou a prejsť detektorom kovov. Cez ten musia prejsť aj prípadné batohy či kabelky. Bez vstupenky je možné vojsť iba do úplne zadných sektorov. Všade sú rozmiestnení policajti aj SBS,“ informuje naša vyslaná redaktorka Kristína Votrubová.


Sektor na budapeštianskej triede Andrássy út pri námestí Kodály körönd. Foto - Postoj/Kristína Votrubová

8:45 Presne podľa časového harmonogramu pápež vstúpil do Múzea krásnych umení, kde sa na 30 minút stretne s prezidentom Jánosom Áderom a premiérom Viktorom Orbánom. Nasledovať budú stretnutia s maďarskými biskupmi, predstaviteľmi kresťanských cirkví a so zástupcami židovskej náboženskej obce.

8:32 Kolóna s pápežom Františkom sa stále presúva z letiska do centra Budapešti.


Foto - TASR/AP

8:00 Pápeža Františka na letisku privítal maďarský prímas kardinál Péter Erdő. Keďže návšteva Budapešti má pastoračný charakter, na letisku neboli prítomní najvyšší ústavní činitelia. S prezidentom Jánosom Áderom a premiérom Viktorom Orbánom sa Svätý Otec stretne o 8.45 h. v Múzeu krásneho umenia. 

07:52 Lietadlo s pápežom Františkom na palube pristálo na budapeštianskom letisku.

07:50 „V Budapešti k Námestiu hrdinov, kde bude svätá omša so Svätým Otcom, prichádzajú pútnici, na obrazovkách premietajú príchod Františka na letisko. V sektoroch je však zatiaľ viac policajtov ako pútnikov,“ informuje naša vyslaná redaktorka Kristína Votrubová.

07:37 V Maďarsku dnes vrcholí svätou omšou s Františkom 52. medzinárodný eucharistický kongres. Prečítajte si text Pavla Rábaru, v ktorom sa dozviete, čo je podstatou tohto podujatia.

07:19 Návštevu Slovenska bude mapovať 580 novinárov z celého sveta. So samotným pápežom príde na Slovensko priamo v lietadle 80 novinárov a pracovníkov médií. Budú medzi nimi aj traja Slováci, ktorí zastupujú dve redakcie.  

07:12 Záujemcovia zaočkovaní proti koronavírusu sa môžu registrovať na podujatia s pápežom ešte do nedeľnej polnoci. Prihlasovanie do OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) sektorov uzavreli pre kapacitné obmedzenia vyplývajúce z epidemiologických nariadení už skôr. Registrovať sa môžete tu.

06:05 Pápež František ráno o 6. hodine odletel z rímskeho letiska Fiumicino na svoju 32. zahraničnú apoštolskú cestu, počas ktorej zavíta do Maďarska a na Slovensko. Prílet do Budapešti je naplánovaný na 7.45 h. 


 

František na Slovensku
 
Pápež František prichádza v nedeľu na prvú návštevu Slovenska. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. Navštívi Bratislavu, Košice a Prešov. Program cesty vyvrcholí v Šaštíne, kde sa uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca. Pre zaočkovaných je registrácia na podujatia s pápežom otvorená do polnoci.
 
Pápež prichádza na Slovensko po ôsmich rokoch od prvého pozvania. Deň po jeho nástupe v roku 2013 mu ho adresoval prezident Ivan Gašparovič. V priebehu ďalších rokov ho zopakovali pri rôznych stretnutiach aj ďalší predstavitelia štátu, vrátane aktuálnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Návštevu oficiálne potvrdil 4. júla. 
 
Slovensko navštívi hlava Katolíckej cirkvi štvrtý raz. Trikrát navštívil Slovensko pápež Ján Pavol II. Prvý raz, v roku 1990, ako súčasť Česko-Slovenska, v rokoch 1995 a 2003 už ako samostatnú republiku.
 
Návštevu pápeža Františka sprevádza motto „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“.
 
Podrobný program pápeža na Slovensku:
 
Nedeľa 12. septembra 2021

      BRATISLAVA

      15:30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave
      15:30 - Oficiálne prijatie na letisku
      16:30 - Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      17:30 - Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

      Pondelok 13. septembra 2021

      BRATISLAVA

      09:15 - Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
      09:30 - Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca
      10:00 - Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      10:45 - Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      15:00 - Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu
      16:00 - Súkromná návšteva centra „Betlehem“ v Bratislave
      16:45 - Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - Príhovor Svätého Otca
      18:00 - Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
      18:15 - Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
      
      Utorok 14. septembra 2021

      BRATISLAVA - KOŠICE - PREŠOV - KOŠICE - BRATISLAVA

      08:10 - Odlet do Košíc
      09:00 - Prílet na letisko v Košiciach
      10:30 - Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove - Homília Svätého Otca
      16:00 - Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach - Pozdrav Svätého Otca
      17:00 - Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach - Príhovor Svätého Otca
      18:30 - Odlet do Bratislavy
      19:30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave

      Streda 15. septembra 2021

      BRATISLAVA - ŠAŠTÍN - BRATISLAVA

      9:10 - Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne
      10:00 - Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne - Homília Svätého Otca
      13:30 - Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave
      13:45 - Odlet do Ríma


Foto: TASR/AP, Mária Zacková, Juraj Brezáni, Peter Balberčák

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.