Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
14. september 2021

Svetové médiá o návšteve Bratislavy

Slováci sú voči pápežovej ceste rezervovaní, tvrdí BBC

Krátky prehľad o tom, ako vnímajú pápežovu návštevu Slovenska v zahraničí.

Slováci sú voči pápežovej ceste rezervovaní, tvrdí BBC

Zatiaľ čo kresťanské médiá hovoria o „vrúcnom“ privítaní pápeža Františka na Slovensku, podľa BBC bola atmosféra v Bratislave „tlmená“.

„Ľudia okolo šli na zmrzlinu a popíjali koktaily, zdanlivo nevnímajúc pápežské alebo cirkevné záležitosti,“ píše novinár Rob Cameron, ktorý neskôr cituje slovenského spisovateľa a moderátora Michala Havrana.

„Katolíci sú voči jeho návšteve veľmi, veľmi rezervovaní. Pamätám si návštevy pápeža Jána Pavla II. Bol ako superstar. Prichádzali milióny ľudí. Teraz je to úplne iné,“ hovorí Havran pre BBC, ktorý dodal, že facebookové fóra sú plné konzervatívnych katolíkov s názormi, že pápež nie je skutočným katolíkom.

Podľa BBC František stratil na popularite medzi slovenskými katolíkmi najmä pre jeho názory na prijímanie utečencov, vakcináciu a homosexuálov.

„Možno sa katolíci na Slovensku – podobne ako katolíci všade inde – stále pokúšajú pochopiť, aký pápež František naozaj je: pre niektorých konzervatívcov príliš liberálny, pre niektorých liberálov príliš konzervatívny,“ uvažuje novinár Cameron.

Ako ďalej píše, hoci má návšteva pápeža pastoračný charakter, ten „nikdy nie je ďaleko od politického“. „Je fér povedať, že pomerne dlhá slovenská návšteva pontifika – 70 hodín v porovnaní so siedmimi hodinami, ktoré strávil v Maďarsku – priniesla medzi katolíkov nielen potešenie, ale aj zmätok.“

Podľa BBC dlhou návštevou Slovenska a krátkym medzipristátím v Maďarsku pápež vysiela jemný odkaz a dáva do kontrastu stretnutie s Orbánom a prezidentkou Čaputovou.

„Maďarsko je domovom ohnivého nacionalistického premiéra Viktora Orbána, s ktorým sa pápež František stretol v otázke, či by Európa mala prijímať žiadateľov o azyl, najmä z moslimského sveta,“ píše BBC.

Podľa nich Čaputová používa oveľa tolerantnejší a inkluzívnejší jazyk, keď hovorí o veciach, ako sú práva LGBT alebo utečenci.

Zlomové stretnutie so židmi

Americký portál U.S. News si zasa všíma „historické“ a „zlomové“ stretnutie so židovskou komunitou. Poukazuje na fakt, že Ján Pavol II. sa počas troch pastoračných ciest na Slovensko so židmi nikdy nestretol. Podľa nich je to dôkazom napätia medzi katolíkmi a židovskou komunitou, ktoré sa nepodarilo prelomiť ani počas pontifikátu poľského pápeža.

Inzercia

František sa stretá so židovskou komunitou na Rybnom námestí. Foto: TASR/Michal Svítok

„Slovenskí biskupi v priebehu rokov vyjadrili ľútosť nad vojnovými zlyhaniami a požiadali židovskú komunitu o odpustenie, oficiálny proces dialógu sa však začal až potom, ako sa slovenskí predstavitelia oboch vierovyznaní stretli s Františkom vo Vatikáne v roku 2017,“ píše U.S. News, ktorý ďalej cituje Luciu Hidvéghyovú, slovenskú odborníčku na židovsko-katolícke vzťahy.

„Je to pravda, ale za posledných päť rokov sa ich dialóg na oficiálnej úrovni posunul dopredu viac než za posledných 50 rokov,“ uviedla v telefonickom rozhovore.

Na druhej strane redaktori U.S. News pripomínajú snahy katolíkov pomôcť zastaviť antisemitizmus v krajine.

„Veríme, že nefalošná ochota viesť úprimný dialóg umožní jedného dňa dať definitívnu bodku aj za tienistým obdobím spolužitia, ktoré pred 80 rokmi, počas hrôzostrašného svetového vojnového konfliktu, vážne poznačilo vzťahy medzi obyvateľmi na tomto území,“ vyhlásil na stretnutí predstaviteľ židovských komunít Richard Duda.

Byť posolstvom bratstva a mieru

Argentínsky denník La Nación hneď v úvode vyzdvihuje pápežovu myšlienku, že „Slovensko je mladá krajina, ktorá sa narodila pred 28 rokmi, keď sa bez konfliktu oddelila od Českej republiky, a preto má byť posolstvom mieru a bratstva v ‚srdci Európy‘“.

„Bratstvo potrebujeme, aby sme mohli podporovať integráciu, ktorá sa stáva stále dôležitejšou. Je naliehavé práve teraz, vo chvíli, keď po tvrdých mesiacoch pandémie očakávame, spolu s mnohými ťažkosťami, vytúžený nový štart ekonomiky, ktorému pomáhajú plány obnovy Európskej únie,“ cituje denník pápeža.

La Nación dodáva, že František vo svojom prejave, „vedomý si toho, že sa nachádza v oblasti európskeho kontinentu, ktorá sa zdráha prijímať migrantov a utečencov, Slovákov predovšetkým pozval, aby sa postarali o najslabších“.

Novinárka Elisabetta Piqué si zároveň všíma, že pápež vyzval, „aby sa zákony aplikovali rovnako na všetkých, na základe spravodlivosti, ktorá nikdy nie je na predaj.”

„Aby spravodlivosť neostala abstraktnou ideou, ale aby bola konkrétna ako chlieb, treba viesť dôrazný boj proti korupcii a predovšetkým podporovať a presadzovať zákonnosť,“ cituje pápežov príhovor.

Podľa La Nación tak narážal na škandály a korupciu súvisiacu so súdnym systémom, ktorá sa diala na Slovensku v posledných 12 rokoch počas vlády strany Smer.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva