Spory okolo slávenia tridentskej omše v londýnskej katedrále

Arcibiskup Westminsteru, kardinál Cormac Murphy-O'Connor neumožnil slávenie predkoncilovej bohoslužby v londýnskej katedrále americkému arcibiskupovi Raymondovi L. Burkovi, prefektovi Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry. Informoval o tom portál National Catholic Reporter.

Arcibiskupa Burka, známeho podporovateľa tzv. tridentskej liturgie, požiadala o slávenie mimoriadneho rítu katolíckej liturgie skupina britských katolíkov podporujúcich jej slávenie. Veriaci sú združení v Spoločnosti latinskej omše (Latin Mass Society). Omša sa mala slúžiť v londýnskej katedrále 20. júna tohto roku. Kardinál Cormac Murphy-O'Connor sa ako diecézny biskup Westminsteru odvolal na Kódex kánonického práva, kán. 838, ktorý dáva právomoc nad riadením liturgie Apoštolskej stolici a diecéznemu biskupovi, aby presadil ako hlavného celebranta svojho pomocného biskupa, Johna Arnolda. Pozvanie arcibiskupa Burka bolo medzitým Spoločnosťou latinskej omše odvolané.

Dôvody konania kardinála Cormaca Murphy-O'Connora, ktorý je zároveň predsedom Konferencie biskupov Anglicka a Walesu, sú naozaj zaujímavé. Westminsterský arcibiskup patrí medzi veľkých zástancov predkoncilovej liturgie. Jej slávenie podporoval ešte pred vydaním motu proprio Summorum pontificum, na základe ktorého pápež Benedikt XVI. v lete 2007 rozšíril možnosti slávenia tridentskej liturgie. Hovorca kardinála v telefonickom rozhovore pre Catholic News Service vysvetlil, že kardinál nechce, aby vzniklo zdanie, že do Anglicka musia prichádzať zahraniční biskupi, aby mohla byť slávená mimoriadna forma katolíckej liturgie. Preto požiadal miestneho pomocného biskupa, aby liturgiu v katedrále slúžil on. Ako ďalej uviedol, kardinál to následne prediskutoval s arcibiskupom Burkom a „ospravedlnil sa za akékoľvek nedorozumenia, čo arcibiskup Burke pochopil“. Hovorca zdôraznil, že chyby sa hneď na začiatku dopustila Spoločnosť latinskej omše, keďže právo pozývať sláviť liturgiu v diecéze má len miestny biskup, nie veriaci.

John Medlin zo Spoločnosti latinskej omše zareagoval, že po „veľmi priateľskom a užitočnom stretnutí“ s kardinálom začiatkom februára, spoločnosť „vďačne prijala“ nápad, aby omšu slúžil biskup Arnold.

Minulý rok britskí veriaci pozvali k celebrovaniu tridentskej omše kolumbijského kardinála Dária Castrillóna Hoyosa, prezidenta Pápežskej komisie „Ecclesia Dei“, ktorá zodpovedá za dialóg s lefébvristami. Omše, ktorá sa slúžila vo westminsterskej katedrále po každoročnom stretnutí Spoločnosti latinskej omše, sa nezúčastnil žiaden anglický ani waleský biskup.

- sg -

Foto: www.sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo