Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
13. december 2021

Spor dvoch kardinálov

Pell opisuje Becciua ako odporcu finančnej očisty Vatikánu. Ten sa bráni

Austrálsky kardinál si písal vo väzení denník, kde spomína aj kardinála Becciua, ktorý stojí dnes pred súdom.

Pell opisuje Becciua ako odporcu finančnej očisty Vatikánu. Ten sa bráni

Vľavo kardinál Becciu, vpravo kardinál Pell. Foto: TASR/AP

Začiatkom roka 2020 sa kardinál George Pell nachádzal vo väzení v Melbourne. Kardinál Giovanni Angelo Becciu v tom čase sedel vo vatikánskych palácoch. Dnes je všetko inak.

Austrálskeho kardinála vlani v apríli najvyšší súd zbavil obvinení zo sexuálneho zneužívania a nedávno vyšiel tretí diel jeho zápiskov z väzenia. Spomína v nich aj Becciua a nie práve v lichotivom svetle. Bývalý prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Becciu je dnes spolu s ďalšími desiatimi ľuďmi obžalovaný vo finančných kauzách, ktorými sa zaoberá vatikánsky súdny tribunál.

Práve dnes tento súdny spor pokračuje ďalším pojednávaním. Jadrom obžaloby je prípad luxusných majetkov v Londýne, na ktorých Vatikán údajne stratil milióny eur. Samotný súdny proces sa stále poriadne nerozbehol, na doterajších pojednávaniach sa zatiaľ riešili najmä procesné otázky. Nejde o nudné záležitosti, ale pomerne komplikované.

Čo určite pridáva na korení, sú postavy, ktoré síce stoja mimo procesu, ale majú čo povedať. Takým je podľa vatikanistu týždenníka L’Espresso Sandra Magistera aj kardinál Pell, v súvislosti so súdom ho nazýva „slonom v porceláne“.

Čítajte tiež

Obaja kardináli na seba narazili v období, keď pracovali v štruktúrach Štátneho sekretariátu.

George Pell sa v roku 2014 ujal vedenia novovzniknutého Ekonomického sekretariátu, ktorý mal zaviesť poriadok do neprehľadného systému vatikánskych financií. Giovanni Angelo Becciu bol vtedy substitútom Prvej sekcie Štátneho sekretariátu Svätej stolice, čiže „trojka“ vo vatikánskej hierarchii.

Becciua v roku 2018 pápež František vymenoval za kardinála a prefekta Kongregácie pre kauzy svätých. No už po dvoch rokoch, v septembri 2020, ho dotlačil k rezignácii. Dôvodom boli preverované podozrenia z finančných machinácií. K Becciuovmu odstráneniu vtedy Pell zablahoželal pápežovi slovami, že dúfa v pokračovanie čistenia tohto chlieva.

Späť však k tomu, čo sa dočítame vo väzenskom zápisníku kardinála Pella. Ako približuje vatikanista Magister, austrálsky kardinál označuje kardinála Becciua za najhúževnatejšieho oponenta očisty a reorganizácie vatikánskych financií, ktoré v roku 2014 pápež František zveril samotnému Pellovi ako prefektovi novovytvoreného Ekonomického sekretariátu.

Kardinál Pell sa nevyjadruje k aktuálnemu súdnemu procesu, ktorý už beží vo Vatikáne, ale konštatuje, že od začiatku tušil, že dohoda o kúpe nehnuteľnosti v Londýne bola nevýhodná, že to aj nahlas hovoril, lenže bez povšimnutia a namiesto toho ho rýchlo zbavili právomocí.

Dokonca Pell a jeho právnici sa netaja podozrením, že za narafičením obvinení zo sexuálneho zneužívania mohli stáť práve ľudia, ktorým stúpal na otlaky. Vrátane samotného Becciua.

Polemika prelátov

Nech to bolo akokoľvek, teraz je pred súdom Becciu, o ktorom Pell tvrdí, že bol neústupným oponentom akéhokoľvek dohľadu nad účtami Štátneho sekretariátu zo strany Ekonomického sekretariátu. Kúpa londýnskej budovy bola jednou zo sporných vecí, no nie jedinou, dodáva k tomu Sandro Magister.

Pell o Becciuovi zároveň napísal, že „sa líši od väčšiny ostatných vatikánskych postáv zapletených do finančných záležitostí, ktoré sa skryjú a zostanú ticho, kým neutíchne paľba, a potom sa vrátia do svojho obvyklého života. Tento kardinál vydáva často stanoviská“.

Na snímke z 25. septembra 2020 kardinál Angelo Becciu počas tlačovej konferencie v Ríme. Foto: TASR/AP

Inzercia

Obhajca kardinála Becciua Fabio Viglione svojho klienta bráni a Magisterovi zaslal reakciu, v ktorej tvrdí, že Becciu manažoval vatikánske financie so zmyslom pre službu a s morálnou integritou.

Podľa kardinála Pella štatút Ekonomického sekretariátu explicitne dával právomoc robiť dohľad nad všetkými účtami vo Vatikáne vrátane tých Štátneho sekretariátu. „Naše schválenia boli potrebné pri nákupe majetku v hodnote nad 500-tisíc eur,“ uvádza Pell.

Becciuov právnik takúto interpretáciu odmieta a argumentuje, prečo je Štátny sekretariát v otázkach financií autonómny. Právnik sa zároveň snaží vyvrátiť aj tvrdenie Pella o tom, že Becciu bol neústupný oponent akéhokoľvek dohľadu nad účtami Štátneho sekretariátu.

„Predovšetkým je potrebné objasniť, že pod vedením kardinála Becciua sa neuskutočnila kúpa londýnskej budovy, ale boli do nej realizované korporátne investície, a preto Jeho Eminencia potvrdzuje, že si nespomína na žiadne spory na túto tému,“ napísal advokát.

Dodáva, že kardinál Pell „bol informovaný o týchto operáciách prostredníctvom inšpekcie vykonanej generálnym audítorom bez toho, aby Štátny sekretariát následne dostal od príslušných úradov nejaký kritický dokument o operácii“.

František a jeho rola

Lenže, ako pokračuje vatikanista Magister, kardinál Pell pri písaní väzenského denníka nemohol tušiť, že súd v Becciuovej kauze sa bude vyvíjať pomerne kontroverzne a že doň dokonca zatiahnu aj samotného pápeža Františka.

Ide o odkaz na pojednávanie zo 17. novembra, kde sa riešili videozáznamy z výpovede monsignora Alberta Perlascu, ktorý bol 12 rokov riaditeľom administratívnej kancelárie Svätej stolice. Jeho svedectvo sa považuje pre obžalobu za kľúčové. Perlasca na záznamoch tvrdí, že pokyny k dohode o prevzatí podielu v londýnskej nehnuteľnosti prišli „zvrchu“.

Čítajte tiež

Magister konštatuje, že je známe, že pápež František bol nielenže informovaný o každom kroku londýnskej dohody, že ju skutočne schvaľoval, ale osobne zasiahol prinajmenšom v jednom kľúčovom momente aféry – pri rokovaniach Štátneho sekretariátu o prevzatí podielu v londýnskej budove od makléra Gianluigiho Torziho, ktorý bol nakoniec kúpený za 15 miliónov eur.

Naráža tak zrejme na moment, ktorý má zachytávať aj fotografia, na ktorej je pápež František s maklérom Torzim, takisto obžalovaným v procese. Ako písal na jeseň vatikanista Andrea Gagliarducci, snímka je z Domu svätej Marty počas vyjednávania Torziho odchodu z biznisu. Bolo to na Štefana v roku 2018.

Vatikánsky tribunál neskôr pre agentúru Associated Press potvrdil, že pápež vošiel do miestnosti, kde boli vyjednávači vo veci Torziho podielu, a všetkých vyzval, aby našli riešenie.

Jeden z prítomných, pápežov priateľ Giuseppe Milanese, sa vyjadril, že pápež žiadal, aby sa vec uzavrela „správnou sumou“. Pápežovu intervenciu podľa Magistera potvrdil aj Edgar Peña Parra, Becciuov nástupca vo funkcii substitútu štátneho sekretára.

Vývoj súdneho procesu ťažko odhadovať, podľa pozorovateľov však pôjde o záležitosť na veľmi dlhé obdobie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.