Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
25. január 2022

Splnomocnenec pre slobodu vierovyznania

Nový úrad začne fungovať od februára, jeho sídlo a rozpočet stále nepoznáme

Splnomocnenkyňa Anna Záborská tvrdí, že so svojím tímom už dnes monitoruje situáciu a chystá sa rozprávať s ministrom vnútra.

Nový úrad začne fungovať od februára, jeho sídlo a rozpočet stále nepoznáme

Splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania Anna Záborská. Ilustračné foto: TASR – Martin Baumann

Vláda schválila vytvorenie Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia ešte vlani 8. septembra.

Tomuto kroku predchádzalo Uznesenie parlamentu o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete, ktoré prijali poslanci v septembri 2019. Týmto vytvorili právny predpoklad pre ďalšie kroky k ochrane náboženskej slobody vo svete.

Neskôr vládu vyzvala k vytvoreniu úradu aj europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. S podobnou výzvou prišla aj slovenská kancelária Pápežskej nadácie ACN-Pomoc trpiacej Cirkvi.

Bude tu aj pre neveriacich

Ján Tkáč, ktorý v tom čase v nadácii pôsobil, ešte v roku 2020 v článku na Postoji uviedol, že „náplňou práce takýchto úradov je vstupovať do medzinárodného dialógu, snažiť sa diplomaticky pôsobiť na predstaviteľov štátov, v ktorých nie je dodržiavaná náboženská sloboda, alebo organizovať konkrétnu pomoc“.

Aj keď úrad nového splnomocnenca vláda schválila ešte začiatkom septembra, svoju činnosť nezačal ani po viac ako štyroch mesiacoch. Za prvú splnomocnenkyňu bola vládou vymenovaná poslankyňa parlamentu Anna Záborská z Kresťanskej únie.

Pre Svet kresťanstva cez svojho asistenta Michala Považana uviedla, že „v súčasnosti prebiehajú záverečné práce na ustanovení úradu, výbere zamestnancov a podobne“.

Podľa Záborskej ide o nový úrad, a preto sa venujú prípravným prácam veľmi dôkladne. Úrad splnomocnenca má fungovať v rámci štruktúry Úradu vlády SR.

Pri otázke, čo presne bude ako splnomocnenkyňa robiť, odkazuje na štatút, ktorý schválila vláda.

Podľa tohto dokumentu má splnomocnenec postavenie poradného orgánu vlády, ktorej zodpovedá za svoju činnosť. Anna Záborská by mala plniť úlohy v oblasti ochrany slobody vierovyznania alebo presvedčenia a realizovať systémové opatrenia napomáhajúce dodržiavanie slobody vierovyznania alebo presvedčenia doma i vo svete s osobitným dôrazom na prínos cirkví a náboženských spoločností pre občiansky a spoločenský život.

Nový úrad by mal reagovať aj na potrebu medzináboženského dialógu a prevencie náboženského extrémizmu. Ako zdôrazňuje Záborská, do pôsobnosti úradu nepatrí iba sloboda vierovyznania, ale aj presvedčenia, ktorým môže byť aj neviera v Boha.

Náboženskú situáciu monitoruje už dnes

Aj keď úrad ešte oficiálne nefunguje, Anna Záborská tvrdí, že so svojím tímom už dnes monitoruje situáciu a snaží sa hovoriť s kompetentnými orgánmi. Reagovala tak na otázku, či sa zaoberala útokmi na kostoly či kňaza, ktoré sme v poslednom období zaznamenali na Slovensku.

Inzercia

„O pár dní sa stretávam s ministrom vnútra, kde budem hovoriť o tom, ako bude štát nielen takéto činy stíhať, ale ako im budeme hlavne predchádzať. Prevencia je kľúčová. Potrebujeme hovoriť o tom, že sloboda vierovyznania a presvedčenia je podstatná pre demokratickú spoločnosť a právny štát,“ poukazuje Záborská.

Dodáva, že nenávisť na základe rozdielnosti presvedčenia tu nesmie mať miesto. „To bude moja priorita. Potrebujeme začať zasýpať tú hlbokú priekopu medzi veriacimi a neveriacimi,“ poukazuje splnomocnenkyňa.

Podľa nej kým kedysi bola veľkým problémom medzináboženská neznášanlivosť, dnes je zásadným problémom nepochopenie, netolerancia, chýbanie vzájomného rešpektu a niekedy až nenávisť medzi neveriacimi a veriacimi.

Toto chce Anna Záborská začať meniť. „Rovnako budem akcentovať aj prácu v zahraničí v snahe prispieť k snahe medzinárodných organizácií a orgánov rôznych štátov upevňovať slobodu vierovyznania a presvedčenia. Len v spolupráci môžeme byť úspešní,“ dodáva Záborská.

Bez nároku na odmenu

Splnomocnenkyňa by chcela aj v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí výraznejšie prispieť k väčšej slobode vo svete a zastaveniu aspoň časti utrpenia, ktoré sa deje z dôvodu prenasledovania pre náboženstvo či presvedčenie.

Funkcia splnomocnenca je vykonávaná bez nároku na odmenu, ďalšie výdavky budú hradené zo štátneho rozpočtu.

Kde bude nový úrad sídliť a aký bude mať rozpočet, sme sa od Anny Záborskej nedozvedeli a nedokázal na to odpovedať ani úrad vlády.

„Rozpočet Úradu splnomocnenca vlády SR na ochranu slobody vierovyznania a presvedčenia je v súčasnosti predmetom rokovaní s Ministerstvom financií SR,“ uviedla pre Svet kresťanstva hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. Podľa nej je aj sídlo spomínaného úradu stále v štádiu riešenia.

Od Anny Záborskej sme sa nedozvedeli ani to, koľko zamestnancov bude mať úrad ani či funkciu splnomocnenkyne bude vykonávať spolu s mandátom poslanca parlamentu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.