Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Vatikánska reforma

Rímska kúria nemá byť byrokratické ústredie, ale evanjelizačné srdce cirkvi

Vo Vatikáne dochádza k zmenám štruktúr. Ako sa to prejaví vo fungovaní cirkvi?

Nedeľu Zoslania Ducha Svätého si pápež František vybral, aby týmto dňom vstúpila do platnosti dlhoočakávaná reforma vatikánskych „ministerstiev“, ktoré pomáhajú pápežovi pri správe cirkvi.  

„Pápež tým chce zdôrazniť, že podobne ako apoštoli naplnení Duchom Svätým prekonali strach a vyšli do ulíc ohlasovať evanjelium, aj Rímska kúria má byť nielen akýmsi byrokratickým ústredím, ale pulzujúcim evanjelizačným srdcom cirkvi,“ vysvetľuje v Postoj TV vedúci redaktor Sveta kresťanstva Imrich Gazda.

Posledná reforma Rímskej kúrie bola v roku 1988 za Jána Pavla II. „Keď chce cirkev držať krok s dobou, musí tomu prispôsobovať aj svoju štruktúru, aby dokázala reflektovať aktuálne potreby a výzvy v spoločnosti. Pápež František už vstúpil do svojho pontifikátu so zadaním, že je potrebné uskutočniť reformu Rímskej kúrie,“ hovorí Gazda a vysvetľuje, prečo príprava tejto reformy trvala takmer desať rokov.

Podstatou reformy je, aby sa posilnil najmä evanjelizačný rozmer cirkvi. „Popri štátnom sekretariáte bola doteraz najdôležitejšou Kongregácia pre náuku vieru, bývalá svätá inkvizícia. Toto sa v novej štruktúre mení a najdôležitejším dikastériom sa stáva Dikastérium pre evanjelizáciu, ktorého šéfom je samotný pápež František.“  

Aký dosah bude mať zjednodušenie a otvorenie rímskych štruktúr na fungovanie cirkvi u nás na Slovensku?

Inzercia

„Nemali by sme opomenúť to pozvanie zapojiť sa do nového evanjelizačného života cirkvi. To je výzva pre každého z nás. Zmeny pocíti naša konferencia biskupov, pretože pápež si od reformy sľubuje, že tak ako je Rímska kúria podporným súborom pre pápeža, rovnako má byť k dispozícii aj biskupom vo svete. Týmto zdôrazňuje zdravú decentralizáciu, teda že národné biskupské konferencie nemajú byť len prijímateľom pokynov zhora, ale viac ich chce vtiahnuť do rozhodovacích procesov,“  hovorí Imrich Gazda.

Celý rozhovor si môžete pozrieť v tomto videu, kde sa dozviete aj to, na aké personálne zmeny môže mať reforma vplyv:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.