Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
22. júl 2022

Vatikánska sedma

Čo odhaľuje nová kniha o vatikánskom zákulisí a nakoľko ju brať vážne

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Čo odhaľuje nová kniha o vatikánskom zákulisí a nakoľko ju brať vážne

Ilustračné foto - TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • k akým zisteniam dospel autor novej knihy o vatikánskom zákulisí,
  • ktorí kandidáti sa uchádzajú o pozíciu generálneho dozorcu ECAV,
  • že na internete bola sprístupnená najväčšia databáza gregoriánskych chorálov.

Počas uplynulých troch týždňov pápež František poskytol svetovým médiám (Télam, ReutersTelevisa Univison) tri veľké rozhovory. Popri iných témach vždy došlo aj na jeho zdravotný stav a úvahy o odstúpení.

Hoci špekulácie o blížiacej sa rezignácii František rázne odmietol, vždy dodal, že ak sa raz toto rozhodnutie bude javiť ako správne a nevyhnutné, nebude sa báť urobiť ho.

V rozhovore pre argentínsku televíziu Televisa zároveň pripomenul „veľký príklad Benedikta XVI.“, ktorý otvoril dvere k predčasnému odchodu aj jeho nástupcom. To, ako cirkev zvládla nečakanú situáciu v roku 2013 a ako sa v nasledujúcich rokoch vyrovnala s verejným pôsobením úradujúceho a so skrytým životom emeritného pápeža, je všeobecne vnímané bezproblémovo až pozitívne.

Ale čo ak je v skutočnosti všetko ináč?

Druhé mocenské centrum. Túto pochybovačnú otázku nastolil taliansky novinár Massimo Franco vo svojej novej knihe Il Monastero (Kláštor) s podtitulom Benedikt XVI. – deväť rokov tieňového pontifikátu.

Už samotný názov naznačuje, že kláštor Mater Ecclesiae, kam sa Benedikt XVI. utiahol po odchode z pápežského stolca, sa stal vo Vatikáne druhým mocenským centrom, kde sa odohráva paralelný pontifikát.

Franco, dlhoročný komentátor denníka Corriere della Sera, v žiadnom prípade nespochybňuje lojalitu Benedikta XVI. voči svojmu nástupcovi. Kritickým okom sa však pozerá na tých, ktorí osobu emeritného pápeža zneužívajú na rozohrávanie ideologických a mocenských hier voči Františkovi, pričom spomína konkrétne mená, výroky a situácie.

„Kláštor je miesto, kam sa chodia liečiť ľudia zranení Františkom,“ povedal Francovi pri príprave knihy kardinál Gerhard Ludwig Müller, ktorého František zbavil vedenia Kongregácie pre náuku viery.

Autor sa vyjadruje aj k ďalšiemu nemeckému prelátovi, arcibiskupovi Georgovi Gänsweinovi, ktorý z pozície osobného tajomníka Benedikta XVI. a zároveň prefekta Pápežského domu predstavuje akúsi neformálnu spojku medzi úradujúcim a emeritným pápežom.

Podľa Franca však Gänswein v priebehu rokov pracoval na posilňovaní postavenia Benedikta XVI. tak systematicky a intenzívne, až bol František donútený „odstrihnúť ho“, hoci v snahe nepútať nežiaducu pozornosť zostal prefektom Pápežského domu formálne aj naďalej.

Franco tak postupne dospieva k záverom, že „trauma z rezignácie v roku 2013 nikdy nebola prekonaná“, „cirkev sa občas javí rozdelenejšia ako v roku 2013“ a nasledujúce konkláve môže byť „zúčtovaním s veľmi neistými výsledkami“.

Čo si o tom celom myslieť? Samotný denník Corriere della Sera v recenzii knihy svojho komentátora upozornil, že „Massimo Franco sa vždy venoval otázkam moci“, a pripomenul ďalšie jeho úspešné knihy o zákulisí talianskej politiky. Túto autorovu mocenskú optiku by mal mať na mysli každý čitateľ Kláštora.

Na druhej strane odbiť Francov pohľad s tým, že dianie vo Vatikáne zužuje len na boj o moc, by bolo nesprávne. Ako v ďalšej recenzii pripomenula vatikanistka Nicole Winfield z agentúry AP, už pred deviatimi rokmi viacerí cirkevní právnici upozorňovali na to, že rozhodnutie Benedikta XVI. používať titul emeritného pápeža a nosiť bielu reverendu vytvorilo riziko budúcich problémov, ktoré bude potrebné eliminovať novými normami regulujúcimi úrad emeritného pápeža.

Toho si je dobre vedomý aj František, ďalší potenciálny pápež na dôchodku, ktorý v rozhovore pre Televisu pripustil, že do budúcna „bude osožné veci lepšie vymedziť alebo ich lepšie vysvetliť“.

A vzápätí načrtol aj svoju vlastnú predstavu: nebol by emeritným pápežom, ale „len“ emeritným rímskym biskupom a presťahoval by sa do Lateránskeho paláca, ktorý je vlastným sídlom rímskeho biskupa, kde by sa v rovnomennej katedrále venoval vysluhovaniu sviatosti zmierenia a starostlivosti o chudobných.

Inzercia

Ďalšie udalosti v skratke

Pápež František v nedeľu odcestuje na týždennú návštevu Kanady, počas ktorej sa stretne aj s pôvodným obyvateľstvom.

Svätý Otec vyzval svetových lídrov, aby si všímali „výkriky úzkosti“ zeme vyplývajúce z klimatickej zmeny. Uviedol to v posolstve k Svetovému dňu modlitieb za starostlivosť o stvorenstvo.

Vatikán zavádza jednotnú investičnú politiku v duchu sociálnej náuky cirkvi. Jej realizáciu zabezpečí novozriadený Investičný výbor prostredníctvom Správy majetku apoštolskej stolice (APSA).

Svätá stolica vydala kritické stanovisko k synodálnej ceste v Nemecku, ktorá „nemá právomoc zaviazať biskupov a veriacich, aby prijali nové spôsoby riadenia a nové doktrinálne a morálne prístupy“.

Kardinál Jozef Tomko je hospitalizovaný už tri týždne. Po covidovej izolácii bol presunutý na bežné oddelenie rímskej univerzitnej nemocnice Policlinico Gemelli.

V Nigérii zomrie v priemere každé dve hodiny jeden kresťan. Minulý rok bolo v Nigérii zabitých viac ako 4 650 kresťanov, čo je asi 13 mŕtvych denne. 

Len polovica amerických katolíkov verí v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii. Vyplýva to z prieskumu RealClear Opinion Research.

O pozíciu generálneho dozorcu ECAV na Slovensku sa uchádzajú štyria kandidáti: Marián Damankoš, Peter Gärtner, Ivan Trepáč a Renáta Vinczeová. Volebné konventy sa uskutočnia v septembri.

Nenechajte si ujsť

Hudobná bodka

Milovníci liturgickej hudby by mali zbystriť pozornosť. Na internete bola nedávno sprístupnená najväčšia databáza gregoriánskych chorálov, ktorá obsahuje približne 10 000 spevov v celkovom rozsahu 6 752 hodín.

Za obdivuhodným projektom nazvaným Neumz – podľa grafických značiek starého notovania – stojí vydavateľstvo Odradek Records, ktoré založil americký klavirista a muzikológ John Anderson. O naspievanie chorálov sa počas uplynulých troch rokov postaralo 45 benediktínskych mníšok z francúzskeho opátstva Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques.

Záujemcovia si Neumz môžu stiahnuť do svojich zariadení aj ako mobilnú aplikáciu. Jeden chorál, ktorý sa viaže k aktuálnemu dňu liturgického roka, si používatelia môžu vypočuť zdarma. K dispozícii je aj text a partitúra. Prístup ku kompletnej databáze je spoplatnený sumou 8,99 eura/mesiac, resp. 89,99 eura/rok. Vydavateľ sa však zaviazal dve tretiny zisku poukázať opátstvu benediktínok.

Prajem vám melodický víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.