Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
20. september 2022

Už existuje aj tradičné katolícke chodenie

Čo všetko ešte dostane nálepku „tradičné“?

Po tridentskej omši a prijímaní do úst majú niektorí tradicionalisti ďalšiu tému – tradičné chodenie.

Čo všetko ešte dostane nálepku „tradičné“?

Ilustračné foto: Flickr.com/Photos of the Past

Na stránkach Sveta kresťanstva sme sa viackrát venovali téme tzv. tridentskej liturgie a celkovo hnutiu, ktoré zjednodušene označujeme ako tradicionalisti.

Títo ľudia často používajú slovo „tradičný“ či „tradičné“ na označenie napríklad liturgie, mysliac tým omšu slávenú podľa predkoncilového misála. Takisto nezriedka sa možno stretnúť so slovným spojením „tradiční veriaci“, ktoré používajú, aby vyjadrili, že vyhľadávajú predkoncilovú liturgiu.

Jedna vec je, že pojem „tradičný“ je v tejto súvislosti zavádzajúci, ako na to upozornili viacerí naši respondenti, naposledy napríklad v tomto rozhovore. Tradičná omša je relatívny pojem, pretože nejaký spôsob liturgie bol predsa aj pred tzv. tridentskou a podobne.

Nehovoriac o pojme „tradiční veriaci“, nad ktorým krútia hlavou aj niektorí biskupi.

Napriek tomu si človek povie: no tak dobre, keď už si tak chcú hovoriť, nech to majú. Lenže rozdávanie nálepky „tradičný“ má zrejme oveľa širšie využitie.

Nedávno ma známy upozornil na facebookovú stránku Tradičná katolícka ženskosť. Sprvu som si nebol istý, či mi dobre slúži zrak. Ale áno, naozaj takéto slovné spojenie niekto používa.

Pri rýchlom prezretí stránky nájdete obrázky svätcov a osobností cirkvi s peknými citátmi, ale aj odkaz na kontroverznú knihu Revolúcia a kontrarevolúcia, o ktorej sme písali v súvislosti s Nadáciou Slovakia Christiana.

Dominantnou témou facebookovej stránky Tradičná katolícka ženskosť je predovšetkým cudnosť a väčšina statusov sa venuje téme (ne)vhodného obliekania. V jednom z nich je zverejnená aj akási infografika o tom, kam padne zrak muža na ženu oblečenú v nohaviciach a v tričku s hlbokým výstrihom.

„Katolíci musia znova získať zmysel cudnosti a čistoty v obliekaní,“ hlási stránka a treba priznať, že s viacerými myšlienkami sa dá určite súhlasiť.

Potom však človek narazí na najnovší status, ktorý je o „štádiách tradičného katolíckeho chodenia“. Podľa autorov tejto stránky ide o návod vyskladaný z učenia arcibiskupa Fultona Sheena, otca Chada Rippergera a cirkevných otcov.

Hoci sa priznám, neviem, ktorý z cirkevných otcov, či Bazil, Gregor alebo iný, prišiel na to, že – ako píše stránka – v štádiu chodenia by „stretnutia nemali byť viac ako raz týždenne, SMS maximálne dvakrát denne a telefonické hovory maximálne trikrát týždenne v čase maximálne 45 minút“.

Inzercia

ŠTÁDIÁ TRADIČNÉHO KATOLÍCKEHO CHODENIA 🪶🌹💍 Mnoho ľudí sa stalo tak závislými od toxických ľudí a toxických vzťahov, že...

Uverejnil používateľ Tradičná katolícka ženskosť Piatok 16. septembra 2022 Zdieľať

Aby nenastalo nedorozumenie, komentovanie tohto textu, ktorý obsahuje viaceré „perly“, prenechám kolegyniam, ktoré sa v našom denníku Postoj venujú vzťahovým a rodinným témam, môj postreh smeruje k čomusi inému.

Áno, sekulárna kultúra priniesla tú skutočnosť, že aj medzi katolíkmi, ktorí chodia na bohoslužby, sú mnohí, ktorí sa napríklad v oblasti vzťahov zďaleka nepridŕžajú morálnych princípov, ktoré učí Katolícka cirkev.

Na príklade spomínanej stránky však vidno, kam môže zájsť snaha o reakciu voči morálnemu úpadku. Títo ľudia našli útočisko pred skazenosťou v prísnom a rigidnom nalinkovaní životných postojov.

Problémom je, že toto nie je katolicizmus, ale jeho karikatúra. Ide o smutné zúženie pohľadu na človeka, vzťahy a ďalšie oblasti.

Pred rokom nás presne pred týmto varoval tu pod Tatrami samotný pápež, keď hovoril, že často chceme „radšej mať všetko vopred stanovené, zákony, ktoré treba dodržať, bezpečnosť a uniformnosť, než byť zodpovední a dospelí kresťania, ktorí myslia, pýtajú sa vlastného svedomia a vedia aj spochybniť svoje predstavy. Mať všetko regulované je začiatkom kazuistickej morálky. V duchovnom a cirkevnom živote máme pokušenie hľadať falošný pokoj, ktorý nám zaručuje bezproblémový stav, namiesto evanjeliového ohňa, ktorý nás znepokojuje, ktorý nás premieňa“.

Odhliadnime teraz od toho, že časť tradicionalistov odmieta súčasného pápeža, to je však na inú tému.

Zdá sa teda, že čoraz väčšou výzvou pre súčasných katolíkov bude zostať normálny. V zmysle neulietať do extrému a krajnosti, a to ani napravo, ani naľavo.

Ak veriacim, ktorí nežijú podľa „kostolného poriadku“, vyčítame, že si vybrali z cirkvi len to, čo im vyhovuje, tak potom skupina, ktorá je schopná dať nálepku „tradičný“ na všetko možné, robí vlastne to isté. Z bohatého katolíckeho pohľadu na človeka si vybrala dve-tri témy a cez ne sa bude kochať v tom, aký level svätosti dosiahla.

Zostať normálnym katolíkom znamená nemávnuť rukou nad morálnymi požiadavkami Kristovho posolstva, ale ani nemerať dĺžku rukáva pred vstupom do kostola či počet esemesiek pri randení.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.