Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
11. november 2022

Vatikánska sedma

Radikálny Cordileone aj františkovec Etienne. Biskupi USA si budú voliť predsedu

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Radikálny Cordileone aj františkovec Etienne. Biskupi USA si budú voliť predsedu

Arcibiskup Cordileone (vľavo) a arcibiskup Etienne. Foto: Youtube a Flickr.com/American Life League

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

 • kto je medzi nominovanými na nového lídra americkej biskupskej konferencie,
 • aká návšteva z Ukrajiny zavítala k pápežovi Františkovi aj jeho predchodcovi Benediktovi XVI.
 • a že arcibiskup Orosch čelil kritike.

Hoci sme tento týždeň sledovali v USA voľby do zastupiteľských orgánov uprostred funkčného obdobia úradujúceho prezidenta, na budúci týždeň sa odohrá ďalšia voľba – dôležitá pre Katolícku cirkev v Spojených štátoch.

Americkí biskupi si počas plenárneho zasadnutia v Baltimore (14. až 17. novembra) zvolia nového predsedu a podpredsedu Konferencie katolíckych biskupov USA. Tí nahradia arcibiskupa Josého H. Gomeza z Los Angeles, respektíve arcibiskupa Allena H. Vignerona z Detroitu, ktorým sa končí trojročné funkčné obdobie.

Ešte začiatkom októbra zverejnili biskupi mená desiatich kandidátov na nového predsedu a podpredsedu. Ako vysvetľuje Catholic News Agency, v samotnej voľbe sa predseda volí najprv jednoduchou väčšinou hlasov, potom nasleduje voľba podpredsedu, pričom kandidátku na tento post tvoria zostávajúci kandidáti. Ak žiadny z kandidátov nezíska väčšinu hlasov, uskutoční sa druhé hlasovanie. Ak ani potom nik nezíska väčšinu, uskutoční sa voľba medzi dvoma kandidátmi, ktorí získali najviac hlasov.

Spôsob voľby lídra biskupskej konferencie sa líši od krajiny ku krajine. Len nedávno si nového predsedu zvolili slovenskí biskupi. U nás nie je zaužívaný spôsob nominácií, kandidátky sa nepodávajú, každý člen KBS v tajnom hlasovaní napíše na hlasovací lístok ktorékoľvek meno z tých, ktorí môžu byť zvolení.

Špecificky sa volí šéf biskupskej konferencie napríklad v Taliansku, kde biskupi volia troch kandidátov a mená posunú pápežovi. Ten určí „víťaza“, no môže siahnuť aj mimo predstavenej trojice.

Späť však do USA. Desiatku kandidátov tvorí:

 • arcibiskup Timothy P. Broglio, Arcidiecéza pre vojenskú službu,
 • biskup Michael F. Burbidge, diecéza Arlington, Virgínia,
 • biskup Frank J. Caggiano, diecéza Bridgeport, Connecticut,
 • arcibiskup Paul S. Coakley, arcidiecéza Oklahoma City,
 • arcibiskup Salvatore J. Cordileone, arcidiecéza San Francisco,
 • arcibiskup Paul D. Etienne, arcidiecéza Seattle,
 • biskup Daniel E. Flores, arcidiecéza Brownsville, Texas,
 • arcibiskup Gustavo García-Siller, arcidiecéza San Antonio,
 • arcibiskup William E. Lori, arcidiecéza Baltimore,
 • biskup Kevin C. Rhoades, diecéza Fort Wayne-South Bend, Indiana.

Zostave nominantov sa v komentári venoval napríklad National Catholic Reporter. Ten píše, že americkí biskupi sa viac ako ktorákoľvek iná hierarchia na svete bránili prístupu pápeža Františka k implementácii Druhého vatikánskeho koncilu pastoračnejším, menej ideologickým spôsobom.

„Spory okolo tridentskej formy omše sú vážnym problémom len tu a vo Francúzsku. Žiadna hierarchia z veľkej priemyselne rozvinutej krajiny neurobila menej pre realizáciu vízie Laudato Si’, pápežovej prelomovej encykliky o starostlivosti o stvorenie,“ uvádza komentár a pripomína aj polemiku amerických biskupov o dokumente, ktorým chceli niektorí preláti riešiť odopieranie prijímania pro-choice politikom.

Autor komentára Michael Sean Winters však konštatuje, že rolu ideológií netreba v prípade biskupskej konferencie preceňovať, dôležité sú aj celoživotné vzťahy s biskupmi a hlavne schopnosť vykonávať agendu konferencie nielen doma, ale najmä pri Svätej stolici.

Čo sa týka konkrétnych kandidátov, Winters nedáva veľkú šancu arcibiskupovi Cordileonemu (profilový článok tu), ktorý je pomerne radikálny a má obdiv k tradicionalizmu, a ani vojenskému ordinárovi Brogliovi, ktorý pôsobil ako pravá ruka niekdajšieho vatikánskeho štátneho sekretára Angela Sodana, a to v čase, keď Vatikán prípady sexuálneho zneužívania neriešil vždy razantne.

Za favoritov považuje arcibiskupa Seattlu Paula D. Etienna, ktorý má cit pre Františkove témy a zároveň je pevný pro-lifer. O čosi konzervatívnejšia voľba je arcibiskup William Lori, ktorý stojí na čele arcidiecézy Baltimore. Podľa Wintersa je mužom konsenzu a zároveň jasný konzervatívec, ktorý sa zasadzuje za podporu tehotných žien a tiež za lepšie rasové vzťahy v krajine.

Za podobný typ označuje biskupa Daniela Floresa z Texasu, ktorý je šéfom doktrinálnej komisie biskupskej konferencie, dobre rozumie pápežovi Františkovi a jeho názory silno ovplyvnil francúzsky filozof Jacques Maritain.

Čoskoro teda uvidíme, ako sa polarizovaný episkopát v USA popasuje s voľbou svojho „lídra“.

Ďalšie udalosti v skratke

Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa v kňazskom obežníku pýtal, či naozaj boli obete zo Zámockej nevinné. Neskôr vydal vyhlásenie, že ho mrzí, že neúmyselne spôsobil bolesť. Avizoval, že obežník preformuluje.

Inzercia

Trnavský arcibiskup Ján Orosch počas omše svätenia olejov, 2. apríl 2015. FOTO: TASR/Lukáš Grinaj

Obežník arcibiskupa Oroscha kritizovali aj Katolícke noviny. „Zostal som v nemom úžase,“ povedal Ivan Šulík, riaditeľ Spolku sv. Vojtecha, ktorý noviny vydáva.

Pápež František absolvoval štvordňovú návštevu Bahrajnu. V krajine bol ako prvý pápež v dejinách. Počas návštevy odsúdil zbrojenie a „detinské“ vojny.

Arcibiskup Sviatoslav Ševčuk daroval pápežovi Františkovi fragment z vybuchnutej rakety, ktorá v marci zničila priečelie ukrajinského gréckokatolíckeho kostola v meste Irpiň pri Kyjeve. Hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine tak urobila počas audiencie u Svätého Otca. Ševčuka prijal aj emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý povedal, že situáciu pozorne sleduje a naďalej sa modlí za mier.

Jedenásť francúzskych biskupov bolo obvinených zo sexuálneho násilia. Medzi obvinenými je aj kardinál a bývalý dlhoročný biskup z mesta Bordeaux Jean-Pierre Ricard, ktorý sa priznal k „zavrhnutiahodnému“ činu na 14-ročnom dieťati.

Pravoslávna cirkev na Ukrajine povolila veriacim sláviť Vianoce 25. decembra. Tradične slávili Vianoce 7. januára – v rovnakom čase ako Moskovský patriarchát, ktorý podporuje vojenskú agresiu rozpútanú na území Ukrajiny ruským prezidentom Putinom. Teraz sa priklonili k západnej tradícii.

Nemecké ministerstvo zahraničia dalo z rokovacej siene odstrániť kríž. „Bol odstránený z protokolárnych dôvodov,“ uviedlo spolkové ministerstvo zahraničných vecí.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Po Lukášovom evanjeliu vychádza tieto dni v našom vydavateľstve aj nový preklad Jánovho evanjelia, ktorý pripravili najlepší slovenskí odborníci priamo z originálneho textu.

„Napriek tomu, že autori sa striktne pridržiavali gréckeho originálu, je zrozumiteľný a berie do úvahy aj najnovšie exegetické a lingvistické výskumy. Som presvedčený, že táto veľkolepá práca pomôže slovenskej verejnosti spoznať tajomstvá Jánovho evanjelia,“ povedal o publikácii profesor Peter Dubovský, ktorý pôsobí na Pápežskom biblickom inštitúte.

Keď som daroval istému kňazovi Lukášovo evanjelium, veľmi sa potešil. Potom mi vysvetlil, že obzvlášť si na knihe cení, že obsahuje aj zoznam intertextových prepojení v rámci samého evanjelia alebo k iným biblickým knihám. To umožňuje vnímať evanjelium v súvislosti s inými spismi Biblie. Túto „vychytávku“ má, samozrejme, aj Jánovo evanjelium z nášho vydavateľstva.

Prajem vám víkend plný evanjeliovej radosti!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.