Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
10. marec 2023

Vatikánska sedma

Skôr než začneme strhávať sochy a prepisovať životopisy Jána Pavla II.

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Skôr než začneme strhávať sochy a prepisovať životopisy Jána Pavla II.

Kardinál Karol Wojtyła v roku 1971. Foto: AP/Gianni Foggia

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo k obvineniam poľského pápeža treba pristupovať opatrne,
  • ako sa Jána Pavla II. zastal aj liberálny intelektuál Adam Michnik,
  • že biskupi kritizujú nové učebné materiály sexuálnej výchovy.

Súkromná poľská televízia TVN24 odvysielala reportáž investigatívneho novinára Marcina Gutowského, podľa ktorej krakovský arcibiskup Karol Wojtyła vedel o sexuálnom zneužívaní maloletých vo svojej arcidiecéze.

Reportáž je postavená na prípadoch troch kňazov, ktorých arcibiskup Wojtyła nepotrestal, ale presúval na iné miesta, kde škodili ďalej.

A to nie je všetko. Horúcej téme sa venuje aj nová kniha holandského novinára žijúceho v Poľsku Ekkeho Overbeeka Maxima culpa s podtitulom Jan Paweł wiedzał, ktorá sa v týchto dňoch objavila na pultoch kníhkupectiev.

Ako to v takýchto prípadoch býva, okamžite sa objavili dva druhy reakcií. Jedni hovoria o koordinovanom ľavicovoliberálnom útoku na ikonickú postavu poľských dejín a svetovej cirkvi, kým druhí vyzývajú na strhávanie sôch, premenúvanie námestí a prepisovanie životopisov Jána Pavla II. Ba objavili sa už aj návrhy na jeho „odsvätorečenie“.

 

To, že sa svojho rodáka zastali miestni biskupi, premiér Morawiecki a ďalšie osobnosti z cirkvi a konzervatívneho prostredia, je samozrejmé. Dôležitejšie je všimnúť si, čo na novú vlnu cancel culture vravia tí predstavitelia opačného tábora, ktorí sa neuspokoja s unáhlenými závermi a bojovými pokrikmi.

Michnik: Neverím, že pápež vedome kryl zločincov. Legenda antikomunistického odboja a súčasný šéfredaktor liberálneho denníka Gazeta Wyborcza Adam Michnik sa k téme vyjadril už pred mesiacom.

Nejde o časový nesúlad, keďže o prístupe Karola Wojtyłu/Jána Pavla II. k prípadom sexuálneho zneužívania v cirkvi sa v Poľsku diskutuje dlhodobo.

„Jednu vec viem na sto percent: neverím tomu, že pápež vedome kryl zločincov,“ povedal Michnik v rozhovore pre svoj denník. Zároveň dodal, že „Wojtyła bol dieťaťom svojej doby a to, čo je dnes samozrejmé, nebolo samozrejmé pred štyridsiatimi rokmi“.

Nemôžeme minulosť merať súčasnosťou. Heslo 60. a 70. rokov minulého storočia, keď sa svetom prehnala sexuálna revolúcia, znelo: „Je zakázané zakazovať.“ Niektoré známe osobnosti sa v tých časoch otvorene chválili svojimi sexuálnymi vzťahmi s maloletými osobami, pričom táto téma bola reflektovaná aj v oceňovaných literárnych dielach. Dokonca sa objavili návrhy na legalizáciu pedofílie.

V tomto dobovom kontexte neprekvapí, že nielen v cirkvi, ale ani v ostatných sférach spoločnosti neexistovali žiadne pravidlá na riešenie prípadov sexuálneho zneužívania maloletých. Tie začali byť prijímané práve až počas pontifikátu Jána Pavla II.

Dovtedy bolo považované za normálne riešenie – aj keď z dnešného hľadiska to normálne nie je –, že kňaz páchateľ bol potrestaný tým, že ho presunuli inam.

Čítajte tiež

Rzeczpospolita: Nedávajme bodky tam, kde by mali byť otázniky. Pred vytváraním unáhlených záverov varoval aj denník Rzeczpospolita. Dôležité je to preto, lebo práve tieto noviny minulý rok prvýkrát upozornili na dve kauzy, ktoré sa teraz objavili aj v Gutowského dokumente a Overbeekovej knihe.

Novinár Tomasz Krzyżak, ktorý s kolegom Piotrom Litkom odkryl prípady kňazov Eugeniusza Surgenta a Józefa Loranca, v aktuálnom komentári konštatuje, že pri svojom pátraní dospeli k odlišným záverom ako Gutowski s Overbeekom. „Wojtyłovo konanie predchádzalo konaniu vyšetrovacích orgánov a ani v jednom prípade nešlo o snahu niečo zamiesť pod koberec,“ upozorňuje Krzyżak.

Aj preto katolícky intelektuál Tomasz Terlikowski na stránkach Rzeczpospolitej vyzval, aby namiesto morálnej hystérie dostal priestor hlbší výskum a nekládli sa bodky tam, kam patria otázniky.

A čo vraví Tomasz Krzyżak na výzvy premenovať námestia a prepisovať životopisy Jána Pavla II.? „Netreba sa pozastavovať nad takýmito populistickými výzvami. V podstate majú len politický účel, no o politiku tu nejde,“ napísal novinár denníka Rzeczpospolita, podľa ktorého hlavným cieľom by mala byť ochrana tých najmenších. A tomu by mala napomôcť aj aktuálna diskusia.

Ďalšie udalosti v skratke

Konferencia biskupov Slovenska kritizuje učebné materiály o sexuálnej výchove, podľa biskupov obsahujú aj perverzné obrázky.

Inzercia

Za odluku cirkví od štátu je 61 percent Slovákov, vyplýva z prieskumu. Súčasný model financovania zo štátneho rozpočtu považuje za najvhodnejší necelá pätina populácie.

Budovu rímskokatolíckej bohosloveckej fakulty v Bratislave čaká veľká rekonštrukcia, seminaristi sa na dva roky presťahujú do Nitry.

Jediným kandidátom na dozorcu Západného dištriktu ECAV na Slovensku je Peter Synak. Volebné konventy v cirkevných zboroch sa uskutočnia 12., 19. a 26. marca. 

Pápež František obmenil zloženie Rady kardinálov, medzi novovymenovanými členmi sú napr. kardináli Hollerich a Lacroix, skončili Marx aj Maradiaga.

Streľba v modlitebni náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia v Hamburgu si vyžiadala osem obetí, jednou z nich je pravdepodobne samotný strelec.

Prenasledovanie cirkvi v Nikarague sa stupňuje, úrady zrušili katolícku charitu aj Univerzitu Jána Pavla II.

Vyšetrovaný jezuita Marko Rupnik napriek zákazu slúžil omšu na verejnosti. Stalo sa tak v rímskej Bazilike sv. Praxedy v blízkosti Santa Maria Maggiore.

Vo Frankfurte nad Mohanom sa koná posledné plenárne zasadnutie tzv. nemeckej synodálnej cesty, ktorá je predmetom kritiky zo strany Vatikánu.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Zaujímavé impulzy (nielen) do pôstneho obdobia prináša nová kniha Múdrosť na cestu (Byzantinos, 2023) s podtitulom Rozhovory s duchovnými otcami kresťanského Východu.

Kniha je výberom z rozhovorov Sergeja Boľšakova (1901 – 1990) s mníšskymi otcami pravoslávnej cirkvi v Rusku, Estónsku, vo Fínsku, na hore Atos a vo Francúzsku.

„Zozbierané rozhovory s duchovnými otcami kresťanského Východu v mnohom pripomínajú tie, ktoré sú známe z knihy Rozprávania ruského pútnika, ktorá dodnes ovplyvňuje duchovný život aj na kresťanskom Západe, lebo približuje tajomstvo Ježišovej modlitby,“ avizuje vydavateľ.

Prajem vám víkend plný hodnotných duchovných podnetov!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.