Bratislava alebo Nitra?
Spájanie seminárov na západe bude ešte témou, medzi biskupmi zhoda zatiaľ nie je
Banskobystrické biskupstvo pomenovalo situáciu otvorene: chceme mať bohoslovcov v Nitre, ale nie sme najväčší hráč.

Vľavo seminár v Bratislave, vpravo námestie pred nitrianskym seminárom. Foto: FB Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda; Flickr.com/Dushan Hanuska
Prichádza čas kňazských vysviacok a následných primičných omší novokňazov. Sú to slávnostné chvíle, cirkev sa teší z nových duchovných povolaní. Po vysviackach prichádzajú ešte na začiatku letných prázdnin aj tzv. „prekladačky kňazov“. V niektorých farnostiach sa mení farár či administrátor, inde len kaplán a dakde zostáva pastoračné osadenstvo rovnaké.
Tento rok dochádza aj k „prekladačke“ bratislavského kňazského seminára, ktorý sa sťahuje na minimálne dva roky do Nitry z dôvodu rekonštrukcie budovy bohosloveckej fakulty a seminára na Kapitulskej ulici v Bratislave.
V prípade sťahovania bratislavského seminára nejde len o čisto technickú záležitosť. V hre je totiž vážnejšia otázka, a to či rekonštrukcia seminára v hlavnom meste vyústi do vytvorenia jedného seminára pre celú západnú cirkevnú provinciu, takže sa v ňom budú na kňazské povolanie pripravovať bohoslovci nielen z Bratislavskej a Trnavskej arcidiecézy, ale aj tí, čo študujú teraz v nitrianskom seminári – muži z Nitrianskej, Banskobystrickej a Žilinskej diecézy.

Jeden z plánov do budúcna je, že všetci bohoslovci západnej provincie budú študovať v hlavnom meste.
Vedenie Bratislavskej arcidiecézy aj dekan bohosloveckej fakulty v hlavnom meste vyslali svojimi nedávnymi vyjadreniami jasný signál, ako si predstavujú budúcnosť (nielen) svojich seminaristov. Dekan fakulty Jozef Jančovič sa pre Svet kresťanstva vyjadril, že jeden z plánov do budúcnosti je, že bohoslovci západnej provincie a laickí študenti by mali študovať v hlavnom meste v sídle fakulty.
Bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského totiž zabezpečuje vzdelanie seminaristov aj v Nitre. V samotnom bratislavskom seminári sa tento rok formuje ku kňazskej službe 16 mužov, v Nitre býva 44 seminaristov zo spomínaných diecéz Nitra, Žilina a Banská Bystrica.
Banská Bystrica to povedala priamo
O tom, kde budú študovať bohoslovci, rozhoduje ich biskup. Svet kresťanstva preto oslovil zvyšné štyri diecézy (Trnava, Nitra, Žilina a Banská Bystrica) s otázkou, v ktorom seminári vidia svojich bohoslovcov z dlhodobého hľadiska a tiež či súhlasia s víziou, že by bohoslovci západnej provincie a laickí študenti študovali v sídle fakulty v Bratislave.
Trnavská arcidiecéza ani Žilinská diecéza odpovede na naše otázky neposkytli. V prípade Nitrianskeho biskupstva hovorca Tibor Ujlacký odkázal, že sa vyjadrovať nebudú.
Naopak, pomerne rozsiahlu odpoveď nám zaslali z Banskobystrického biskupstva, ktoré – mimochodom – v roku 2019 ako prvé na Slovensku pristúpilo k tomu, že svojich seminaristov presunulo zo seminára v Badíne do nitrianskeho. A práve v Nitre vidí diecéza aj dlhodobo najlepšie miesto na formáciu svojho kňazského dorastu.
Medzi hlavné dôvody uvádza Banskobystrické biskupstvo fakt, že s Nitrianskou diecézou susedí, ale aj viaceré praktické dôvody, ako napríklad prístup autom k semináru bez potrebného mimoriadneho povolenia, ako aj športoviská či vlastnú kuchyňu.

Podľa rektora seminára na Spišskej Kapitule sú dnes počty seminaristov na Spiši na úrovni z čias biskupa Jána Vojtaššáka.
Banskobystrická diecéza ďalej priznala, že piati biskupi západnej provincie spolu o redukcii kňazských seminárov už viackrát rokovali.
„Slová pána dekana Jozefa Jančoviča len odzrkadľujú ich stále nejednotný názor, kde by jeden kňazský seminár v západnej provincii mal byť – Bratislava či Nitra,“ napísali, no zároveň dodali, že Banskobystrické biskupstvo „si dobre uvedomuje, aké je jeho postavenie v západnej provincii. Nie je ani najväčšie a nie je ani najrozhodujúcejšie“.
Bratislava či Nitra?
Hoci oficiálny názor zvyšných biskupstiev na spomínanú otázku nepoznáme, je zrejmé, že ich lídri sa budú musieť dohodnúť.
Zrekonštruovaný bratislavský seminár a budova fakulty spolu s možnosťami hlavného mesta, ktoré podobne ako Nitra tiež zahŕňa aj možnosti na rekreáciu či stíšenie, určite nebudú o dva roky stáť v nerovnej „súťaži“ s ustáleným nitrianskym seminárom, v ktorom však už budú v tom čase študovať muži z piatich diecéz.
Ako silný faktor v prospech Bratislavy sa môže ukázať sídlo bohosloveckej fakulty, dekan Jančovič môže už teraz argumentovať aj odporúčaním komisie z Vatikánu budovať jedno silné pracovisko fakulty namiesto dvoch.
Biskupi majú teda zhruba dva roky, aby dospeli k riešeniu. Nemožno vylúčiť, že napokon zostate status quo, teda dva semináre, no vzhľadom na vývoj duchovných povolaní a ekonomickú situáciu bude tým správnym signálom aj smerom k bežným veriacim ich schopnosť vybrať jedného víťaza.
Či už to bude pod Zoborom, alebo na Dunaji, úplne kľúčové je, aby odtiaľ vychádzali dobrí kňazi.