Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
06. jún 2023

Bratislava alebo Nitra?

Spájanie seminárov na západe bude ešte témou, medzi biskupmi zhoda zatiaľ nie je

Banskobystrické biskupstvo pomenovalo situáciu otvorene: chceme mať bohoslovcov v Nitre, ale nie sme najväčší hráč.

Spájanie seminárov na západe bude ešte témou, medzi biskupmi zhoda zatiaľ nie je

Vľavo seminár v Bratislave, vpravo námestie pred nitrianskym seminárom. Foto: FB Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda; Flickr.com/Dushan Hanuska

Prichádza čas kňazských vysviacok a následných primičných omší novokňazov. Sú to slávnostné chvíle, cirkev sa teší z nových duchovných povolaní. Po vysviackach prichádzajú ešte na začiatku letných prázdnin aj tzv. „prekladačky kňazov“. V niektorých farnostiach sa mení farár či administrátor, inde len kaplán a dakde zostáva pastoračné osadenstvo rovnaké.  

Tento rok dochádza aj k „prekladačke“ bratislavského kňazského seminára, ktorý sa sťahuje na minimálne dva roky do Nitry z dôvodu rekonštrukcie budovy bohosloveckej fakulty a seminára na Kapitulskej ulici v Bratislave.

V prípade sťahovania bratislavského seminára nejde len o čisto technickú záležitosť. V hre je totiž vážnejšia otázka, a to či rekonštrukcia seminára v hlavnom meste vyústi do vytvorenia jedného seminára pre celú západnú cirkevnú provinciu, takže sa v ňom budú na kňazské povolanie pripravovať bohoslovci nielen z Bratislavskej a Trnavskej arcidiecézy, ale aj tí, čo študujú teraz v nitrianskom seminári – muži z Nitrianskej, Banskobystrickej a Žilinskej diecézy.

Vedenie Bratislavskej arcidiecézy aj dekan bohosloveckej fakulty v hlavnom meste vyslali svojimi nedávnymi vyjadreniami jasný signál, ako si predstavujú budúcnosť (nielen) svojich seminaristov. Dekan fakulty Jozef Jančovič sa pre Svet kresťanstva vyjadril, že jeden z plánov do budúcnosti je, že bohoslovci západnej provincie a laickí študenti by mali študovať v hlavnom meste v sídle fakulty.

Bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského totiž zabezpečuje vzdelanie seminaristov aj v Nitre. V samotnom bratislavskom seminári sa tento rok formuje ku kňazskej službe 16 mužov, v Nitre býva 44 seminaristov zo spomínaných diecéz Nitra, Žilina a Banská Bystrica.

Banská Bystrica to povedala priamo

O tom, kde budú študovať bohoslovci, rozhoduje ich biskup. Svet kresťanstva preto oslovil zvyšné štyri diecézy (Trnava, Nitra, Žilina a Banská Bystrica) s otázkou, v ktorom seminári vidia svojich bohoslovcov z dlhodobého hľadiska a tiež či súhlasia s víziou, že by bohoslovci západnej provincie a laickí študenti študovali v sídle fakulty v Bratislave.

Trnavská arcidiecéza ani Žilinská diecéza odpovede na naše otázky neposkytli. V prípade Nitrianskeho biskupstva hovorca Tibor Ujlacký odkázal, že sa vyjadrovať nebudú.

Naopak, pomerne rozsiahlu odpoveď nám zaslali z Banskobystrického biskupstva, ktoré – mimochodom – v roku 2019 ako prvé na Slovensku pristúpilo k tomu, že svojich seminaristov presunulo zo seminára v Badíne do nitrianskeho. A práve v Nitre vidí diecéza aj dlhodobo najlepšie miesto na formáciu svojho kňazského dorastu.

Medzi hlavné dôvody uvádza Banskobystrické biskupstvo fakt, že s Nitrianskou diecézou susedí, ale aj viaceré praktické dôvody, ako napríklad prístup autom k semináru bez potrebného mimoriadneho povolenia, ako aj športoviská či vlastnú kuchyňu.

Inzercia

Banskobystrická diecéza ďalej priznala, že piati biskupi západnej provincie spolu o redukcii kňazských seminárov už viackrát rokovali.

„Slová pána dekana Jozefa Jančoviča len odzrkadľujú ich stále nejednotný názor, kde by jeden kňazský seminár v západnej provincii mal byť – Bratislava či Nitra,“ napísali, no zároveň dodali, že Banskobystrické biskupstvo „si dobre uvedomuje, aké je jeho postavenie v západnej provincii. Nie je ani najväčšie a nie je ani najrozhodujúcejšie“.

Bratislava či Nitra?

Hoci oficiálny názor zvyšných biskupstiev na spomínanú otázku nepoznáme, je zrejmé, že ich lídri sa budú musieť dohodnúť.

Zrekonštruovaný bratislavský seminár a budova fakulty spolu s možnosťami hlavného mesta, ktoré podobne ako Nitra tiež zahŕňa aj možnosti na rekreáciu či stíšenie, určite nebudú o dva roky stáť v nerovnej „súťaži“ s ustáleným nitrianskym seminárom, v ktorom však už budú v tom čase študovať muži z piatich diecéz.

Ako silný faktor v prospech Bratislavy sa môže ukázať sídlo bohosloveckej fakulty, dekan Jančovič môže už teraz argumentovať aj odporúčaním komisie z Vatikánu budovať jedno silné pracovisko fakulty namiesto dvoch.

Biskupi majú teda zhruba dva roky, aby dospeli k riešeniu. Nemožno vylúčiť, že napokon zostate status quo, teda dva semináre, no vzhľadom na vývoj duchovných povolaní a ekonomickú situáciu bude tým správnym signálom aj smerom k bežným veriacim ich schopnosť vybrať jedného víťaza.

Či už to bude pod Zoborom, alebo na Dunaji, úplne kľúčové je, aby odtiaľ vychádzali dobrí kňazi.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.