Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Názory Svet kresťanstva
12. september 2023

Dvojaký meter

V „skúške Dukom“ by Bezákove slová o židovských hoaxoch neobstáli

Viac ako nešťastné vyjadrenia emeritného arcibiskupa kričí hrobové ticho, ktoré sa okolo neho rozhostilo.

V „skúške Dukom“ by Bezákove slová o židovských hoaxoch neobstáli

Reprofoto: facebook.com/policiaslovakia

Žiadny z českých a slovenských biskupov nepriťahuje toľko mediálnej pozornosti ako emeritná dvojica Dominik Duka a Róbert Bezák.

Bývalý trnavský arcibiskup už dávno zanechal dôverné prítmie chrámov a aktívne vystupuje v žiare reflektorov – pravidelne prijíma pozvania do rôznych verejných diskusií, no neodmietne ani účasť v liberálnej kaviarnikomerčnej reklame či najnovšie vo vzdelávacej kampani ministerstva vnútra a policajného zboru.

Viac ako katolíckym biskupom je už len Róbertom Bezákom.

Naopak, Dominik Duka má v progresívnom mediálnom svete dvere zatvorené. A zrejme by do nich nevstúpil, ani keby sa pootvorili. S o to väčšou pozornosťou sa však striehne na každé jeho vyjadrenie, ktoré by mohlo narušiť pokojnú hladinu českého rybníka. A to Duka robí rád.

Najnovšie sa o to postaral v mariánskom pútnickom areáli v Koclířove. Na konci svätej omše tam povedal aj tieto slová:

„Vojna na Ukrajine je hrozná. Ale vojna na Západe je rovnako hrozná. (...) Židia aj kresťania sú znovu vystavovaní úplnému tlaku, tak ako za nacizmu a komunizmu. Musíme si uvedomiť, že ten, kto je najohrozenejší – viem, že sa dostanem do médií, ale to mi nevadí –, nie je ukrajinský vojak, ale dieťa. A dieťa bez rodičov nielenže nemôže byť, ale nemôže ani žiť. Je hrozné utrpenie tých, ktorí sú vydaní vojenskej agresii, ale priznajme si, čo sa deje v srdci dieťaťa, ktoré nemá oporu.“ 

Jeho vystúpenie si môžete pozrieť tu:

V sprievodnom statuse svoje pôvodné vyjadrenie doplnil o spresnenie, že „židia a kresťania sú opäť ako za nacizmu a komunizmu pod tlakom, pretože bránia manželstvo muža a ženy“. 

Voči týmto slovám sa ohradil predseda Federácie židovských obcí v ČR Petr Papoušek, ktorý ich označil za neprijateľné.

„Tvrdiť, že Židia za nacizmu a komunizmu trpeli, pretože bránili manželstvo muža a ženy, je masívne prekrúcanie faktov,“ napísal v otvorenom liste pražský rabín David Maxa, ktorý sa hlási k progresívnemu prúdu judaizmu.

Inzercia

Jeho výhrady, ktoré sa týkali aj porovnania situácie ukrajinského vojaka a dieťaťa bez rodičov, si môžete prečítať tu:

Prenesme sa teraz na Slovensko. „Ježiš Kristus sa rúhal. Ježiš Kristus bol falošný prorok. Ježiš Kristus bol posadnutý diablom,“ hovorí vo videu kampane Hoaxy sa na mňa nelepia Róbert Bezák.

„Hoaxy tu boli už od nepamäti, už dvetisíc rokov. Dokážu ublížiť, dokážu zabíjať. Musíme si naozaj dávať pozor. Nedovoľme, aby nás hoaxy zničili,“ pokračuje Bezák s Bibliou v ruke a s pohľadom upretým na kríž. „A nezabúdajme, miluj blížneho ako seba samého,“ uzatvára krátke video a nálepku s názvom a logom kampane vkladá do Biblie.

Nie je potrebné hlbšie teologické vzdelanie, aj človek s povrchnými znalosťami kresťanstva vie, že Ježiša za posadnutého pomätenca považovali mnohí jeho židovskí súčasníci vrátane vzdelaných zákonníkov.  

Urobme si teraz skúšku Dukom. Aké reakcie by vyvolala jeho (alebo Oroschova či Kuffova) úvaha na tému „Ježiša Krista zabili židovské hoaxy“ v štátom platenej vzdelávacej (!) kampani? Ostalo by len pri verejnom opovrhnutí? Alebo by sa organizovali aj petície a protestné zhromaždenia? Či zašlo by to ešte ďalej?

Katolícka cirkev pritom už dávno učí, že „pôvodcami a vykonávateľmi všetkých múk, ktoré Kristus vytrpel, boli hriešnici“, a preto nemožno hovoriť o kolektívnej vine Židov. „Cirkev neváha najväčšiu zodpovednosť za Ježišovo umučenie pripísať kresťanom,“ píše sa v Katechizme Katolíckej cirkvi (čl. 597 – 598).

Kresťania na Západe dnes určite netrpia tak ako Židia v koncentračných táboroch. Dukova historická paralela bola jednoducho nemiestna a nevkusná.

Rovnako ako nešťastné poúčanie Róberta Bezáka. Najviac zo všetkého však kričí to spriaznené hrobové ticho, ktoré sa okolo neho rozhostilo. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.