Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
23. október 2023

Videli sme ako prví

Čo prináša tohtoročná Godzone Tour a s čím z nej budete odchádzať

Boli sme sa pozrieť na generálke „duchovnej šou“, ktorá sa dnes začína v Prešove a postupne zavíta do ďalších miest.

Čo prináša tohtoročná Godzone Tour a s čím z nej budete odchádzať

Líder projektu Godzone Julo Slovák so speváčkami Katarínou Jura a Teréziou Kmotorkovou. Foto: Godzone


V nedeľu popoludní pripomína Liptov Aréna mravenisko. Desiatky ľudí krížom-krážom niečo nosia, rozkladajú, posúvajú či, naopak, oddychujú vystretí na zemi alebo dojedajú zvyšky baleného obeda.

Do toho z jednej strany zaznievajú plechové údery bubnov, z opačnej zasa rytmické tóny dychových nástrojov.

Pomedzi dospelých pobieha nezvyčajne veľké množstvo detí.

„Niektorí účinkujúci sú tu s celými rodinami vrátane najmenších členov. No a väčšie deti účinkujú priamo v programe, keďže tento rok v ňom opäť máme aj detský zbor,“ vysvetľuje Lukáš Valach, ktorý nás uvádza do atmosféry finišujúcich príprav 15. ročníka Godzone Tour.

Do približne dvaapolhodinového programu, ktorý sa pripravuje od skorej jari, je zapojených vyše 300 ľudí rozdelených do tridsiatich tímov.     

„Na samotnom pódiu účastníci tour uvidia len asi pätinu z nich. Ostatní, hoci sú na prvý pohľad neviditeľní, sú rovnako dôležití, bez nich by sme to obrovské množstvo práce nezvládli,“ prízvukuje Lukáš.

Do prípravy Godzone Tour je zapojený vyše 300-členný tím. Foto: Godzone

V programe vystúpi aj detský zbor. Foto: Godzone

Generálke predchádzala svätá omša s kňazmi Jánom Bucom a Jánom Holubčíkom. Foto: Godzone

„Poprosím všetkých, aby boli o štyri minúty dole pred stejdžom,“ zahlási do mikrofónu líder projektu Godzone Julo Slovák.

Keď sa ľudia zídu, pokračuje: „Všetko, čo tu spolu robíme, je preto, aby bol oslávený náš Boh. Robíme to len pre neho. Tak dajme do toho celé svoje srdce a naplňme to modlitbou.“

A potom sa to začína.

Na pódium prichádza Pavol Danko v obleku s cylindrom a v role principála víta všetkých prítomných, ktorí sa vzápätí stávajú účastníkmi majestátneho Ježišovho vstupu do Jeruzalema.

V programe vystúpi aj moderátor a tanečník Pavol Danko, ktorý sa zároveň podieľal na príprave choreografie. Foto: Godzone 

Inzercia

Rapovať bude aj Dávid Janočko alias Puer Dei. Foto: Godzone

Jedným z kňazov, ktorí sa prihovoria mladým, bude Ján Buc. Foto: Godzone

Menia sa kulisy, svetelné efekty aj účinkujúci. Čo však zostáva nezmenené, je atmosféra modlitby. Tí, ktorí práve neplnia nejakú úlohy, stoja pod pódiom, dvíhajú ruky a chvália Boha. Je to pre nich viac ako „len“ generálka.

Známe energické worshipy, ale aj staršie mládežnícke piesne v modernej úprave striedajú chvíle stíšenia v podobe príhovorov, svedectiev, klavírneho recitálu, ale aj úplného ticha.

A nechýbajú ani pozvania, aby mladí návštevníci neostali len pri tomto večeri, ale našli si konkrétne spoločenstvo, v ktorom budú môcť kráčať ďalej.

Godzone Tour nie je obyčajnou šou, ale predovšetkým evanjelizačným a modlitebným stretnutím. Foto: Godzone

Kto práve nevystupuje, snaží sa ponoriť do modlitby. Foto: Godzone

Heslo tohtoročnej tour znie „Nebojte sa“. Foto: Godzone

Hlavným mottom tohtoročnej Godzone Tour sú slová „Nebojte sa“. Pred dvetisíc rokmi ich vyslovil Zmŕtvychvstalý, pred 45 rokmi po svojom zvolení za pápeža Ján Pavol II. a pred niekoľkými mesiacmi na Svetových dňoch mládeže v Lisabone aj Svätý Otec František.

K stálej aktuálnosti týchto slov sa na konci generálky dostávame s jedným z kňazov, ktorí duchovne sprevádzajú celú Godzone Tour. „Dnešná doba je veľmi rozkolísaná,“ uvažuje Ján Buc, ktorému jeho pastoračnú skúsenosť potvrdzujú aj rôzni psychológovia a psychiatri.

„Z mnohých strán prichádzajú zlé správy, dolieha to na nás a my cítime, že to nemáme vo svojich rukách. To, čo však vieme a môžeme urobiť, je zveriť to Bohu, o ktorom vyznávame, že je všemohúcim kráľom. On je v tom všetkom s nami, je pre nás zdrojom sily, nádeje a pokoja, prichádza nám na pomoc a jedine s ním môžeme zvíťaziť,“ zapálene dodáva známy kňaz.

V to, že samotná Godzone Tour môže byť takýmto krokom vpred, verí aj Julo Slovák: „Pre ľudí, ktorí sa usilujú žiť svoju vieru naplno, môže byť novým nádychom. Pre ľudí hľadajúcich či pochybujúcich to môže byť večer nachádzania odpovedí.

A pre tých, ktorí sa doteraz s Bohom vôbec nestretli, to môže byť čas osobného dotyku a prežitia skutočného spoločenstva s ním aj s ľuďmi navôkol. Verím, že každý, kto príde, zažije, že práve Boh je tým, kto dáva nádej a láme všetky obavy.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.