Prečo budú Svetové dni mládeže v Krakove výnimočné?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo budú Svetové dni mládeže v Krakove výnimočné?

V roku 2013 prišli na Svetové dni mládeže v Rio de Janeiro viac ako tri milióny mladých. V Krakove by ich malo byť asi 2,5 milióna. Foto - TASR/AP

Vybrali sme päť dôvodov, pre ktoré sa oplatí zúčastniť na Svetových dňoch mládeže, ktoré tento týždeň prebiehajú v Krakove, alebo ich aspoň z diaľky sledovať.

Blízko Slovenska

Ešte nikdy sa Svetové dni mládeže (SDM) nekonali tak blízko našej krajiny. Krakov sa nachádza len približne sto kilometrov od slovenských hraníc. Aj preto sa na SDM vybralo viac ako štyritisíc registrovaných pútnikov zo Slovenska, čo je najviac v histórii. Zároveň sa hlava Katolíckej cirkvi priblíži k slovenským hraniciam najviac za posledné roky. Najbližšie bol naposledy pápež Benedikt XVI., keď v roku 2009 navštívil Brno.

Prvé európske SDM súčasného pápeža

SDM v Krakove budú druhými počas pontifikátu súčasného pápeža. V roku 2013 sa zúčastnil na SDM v Rio de Janeiru, ktoré „zdedil“ po svojom predchodcovi Benediktovi XVI. Keďže celosvetové stretnutie mládeže sa koná každé dva-tri roky, pričom miesto stretnutia je striedavo v Európe a inde vo svete, najbližšie svetové dni sa na „starom kontinente“ uskutočnia najskôr o päť-šesť rokov.

Traja pápeži

Počas tohtoročných svetových dní budú mladí v kontakte až s troma pápežmi – osobne so Svätým Otcom Františkom a na diaľku s emeritným pápežom Benediktom XVI. Zaujímavosťou je, že súčasný pápež pricestuje k našim severným susedom prvýkrát v živote. Krakov je zároveň mestom svätého Jána Pavla II., ktorý sa narodil v neďalekých Wadowiciach a neskôr pôsobil v Krakove ako pomocný biskup a arcibiskup. Práve Ján Pavol II. je „otcom“ SDM.

Prečítajte si aj
Tisícky Slovákov sú už v Poľsku. Pripravujú sa na Svetové dni mládeže Zdieľať

Čenstochová a Osvienčim

Pápež František pricestuje nielen na SDM, ale aj na oficiálnu návštevu Poľska. Okrem Krakova navštívi Jasnú horu v Čenstochovej, kde odslúži svätú omšu pri príležitosti 1095. výročia Krstu Poľska. Pozornosť sa upiera aj na očakávanú návštevu koncentračného tábora Osvienčim – Birkenau. Rovnako ako Ján Pavol II. v roku 1979 sa pomodlí v cele smrti svätého Maximiliána Kolbeho, ktorý pred 75 rokmi obetoval život za svojho spoluväzňa. V roku 2006 navštívil Osvienčim aj Benedikt XVI.

Prebiehajúci Svätý rok milosrdenstva

Len tretíkrát v histórii sa SDM uskutočnia počas jubilejného roka. Poukázal na to aj samotný pápež František. „V skutočnosti práve počas Svätého roku vykúpenia (1983/1984) svätý Ján Pavol II. po prvý raz zvolal mladých ľudí z celého sveta, aby sa stretli na Kvetnú nedeľu. Počas Veľkého jubilea 2000 sa potom zišli v Ríme na 15. svetových dňoch mládeže vyše dva milióny mladých ľudí,“ napísal Svätý Otec v posolstve k 31. svetovému dňu mládeže. „Som si istý, že jubileum mladých v Krakove bude – podobne ako pri týchto predošlých príležitostiach – jedným z vrcholov tohto svätého roku!“

Tím Sveta kresťanstva bude dianie na Svetových dňoch mládeže pokrývať priamo v Krakove, takže vám neujde žiadna z dôležitých a zaujímavých informácií.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo