Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. 11. 2016, 11:30

Narkomani, utečenci, prostitútky. Pápež prežil nezvyčajné piatky

S blížiacim sa koncom Jubilejného roka milosrdenstva sme sa pozreli, ako ho prežíval samotný pápež František.
Narkomani, utečenci, prostitútky. Pápež prežil nezvyčajné piatky

Pápež František počas aprílovej návštevy migrantov v tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos. Foto - TASR/AP

Keď pápež František minulý rok ohlásil mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, vyjadril nádej, že veriaci sa nanovo zamyslia nad významom skutkov telesného a duchovného milosrdenstva. Sám sa rozhodol jeden piatok v mesiaci venovať skutku, ktorým inšpiruje aj ostatných. Keďže v nedeľu sa rok milosrdenstva končí, pozreli sme sa, čo všetko pápež počas piatkov milosrdenstva stihol. 

Dôchodcovia

Prvý skutok milosrdenstva František urobil v polovici januára, keď zavítal do domova dôchodcov a hospicu na periférii Ríma. Pozdravil v nich tridsiatku seniorov a sedem pacientov vo vegetatívnom stave. „O pápežovej návšteve sme sa dozvedeli dvadsať minút pred jeho príchodom,“ povedal pre portál Vatican Insider správca miestnej farnosti. „Improvizovaná návšteva prekvapila všetkých a ukázala, nakoľko dôležité sú slová pápeža Františka proti ,kultúre skartovania´ a akú veľkú hodnotu majú staré osoby pre cirkev a spoločnosť,“ uviedla oficiálna stránka roku milosrdenstva.

Narkomani

Vo februári si to hlava cirkvi namierila do centra pre liečbu drogovo závislých ľudí. V Terapeutickom centre sv. Karola neďaleko Castel Gandolfa sa pápež František stretol so 60 členmi komunity, ktorí bojujú so svojou závislosťou. „Pápež chcel ostať spolu s mladými, počúval ich príbehy a každému dal pocítiť svoju blízkosť. Povzbudil ich, aby sa nedali zdolať ,metastázou` drogy. Objatiami im chcel pomôcť pochopiť, že cesta, na ktorú nastúpili v komunite, je skutočnou možnosťou znovu začať viesť život, ktorý hodno žiť,“ povedal arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre podporu novej evanjelizácie, ktorý pápeža sprevádzal.


Pápež sa zhovára s klientmi centra pre drogovo závislých. Foto – im.va

Utečenci

Utečencom pápež preukázal gesto milosrdentva až dvakrát. Na Zelený štvrtok umyl a pobozkal nohy moslimským, pravoslávnym, hinduistickým a katolíckym migrantom v jednom z rímskych utečeneckých centier. Nazval ich deťmi toho istého Boha. „Máme odlišné kultúry a náboženstvá, ale sme bratia a chceme žiť v mieri,“ povedal v homílii na nádvorí utečeneckého centra v meste Castelnuovo di Porto. 


Pápež František umýva nohy žiadateľom o azyl v utečeneckom centre neďaleko Ríma. Foto – TASR/AP

V apríli František odletel na grécky ostrov Lesbos. Návšteva miestneho utečeneckého tábora Mòri bola jednou z najťažších apoštolských ciest. Dievčatko s usedavým plačom padlo na kolená a nechcelo sa pustiť pápežových nôh. Jeho matka sa medzitým pokúšala Františkovi opísať ich tragický príbeh. Starý muž na invalidnom vozíku so slzami v očiach opisoval, ako jeho deti zahynuli počas cesty do Európy. Tvár pápeža Františka bola vážna, s ťažkosťami zakrýval pohnuté pocity.Počas návštevy ostrova pápež spoločne s konštantínopolským patriarchom Bartolomejom I. a gréckym patriarchom Hieronymom II. podpísali deklaráciu, v ktorej vyzvali politických lídrov, aby vynaložili všetky prostriedky na to, aby jednotlivci a komunity vrátane kresťanov zostali vo svojich rodných krajinách a mohli spokojne žiť v mieri a v bezpečí.  

Cesta na ostrov Lesbos sa pôvodne mala uskutočniť v piatok, nakoniec po zmene plánu prebehla v sobotu. Na jej konci pápež vzal so sebou do Ríma tri rodiny moslimských utečencov, ktorých domy v rodnej krajine zničilo bombardovanie.


Ekumenický patriarcha Bartolomej I., pápež František a aténsky arcibiskup Ieronymos II. počas návštevy migrantov v tábore Moria. Foto – TASR/AP

Postihnutí

Ďalšou Františkovou zastávkou v rámci piatkov milosrdentva bola komunita Chicco neďaleko Ríma, kde žijú ľudia s mentálnym postihnutím so svojimi asistentmi. Návšteva bola opäť nečakaná, príchod pápeža oznámili predstaveným komunity len krátko predtým. František olovrantoval s jej osemnástimi členmi, stretol sa s dobrovoľníkmi a rodinnými príslušníkmi. „Niektorí z nich majú vo svojich izbách fotku pápeža a boli dojatí, viacerí plakali od radosti. Bol to skutočne veľmi silný zážitok... Pápež je naozaj veľmi jednoduchý a prívetivý človek, až tak, že sa zdalo, akoby bol jeden z nás, náš odveký priateľ,“ povedal predstavený komunity Marco Veronesi.


 

Chorí kňazi

O mesiac neskôr sa František vybral opäť medzi ľudí žijúcich v komunite. Tentoraz išlo o starších kňazov. Najprv prišiel pozdraviť rímsku komunitu s názvom „Hora Tábor“, kde sa s kňazmi porozprával a pomodlil v kaplnke. Odtiaľ sa presunul do centra Casa San Gaetano, v ktorom sa starajú o starých a ťažko chorých kňazov.


Pápež František pri stretnutí s kňazmi v pokročilom veku. Foto – CNA

Koncentračný tábor

Výnimočný piatok milosrdenstva prežil pápež aj v júli počas Svetových dní mládeže v Poľsku. Po Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI. bol treťou hlavou Katolíckej cirkvi, ktorá sa rozhodla navštíviť koncentračný tábor Osvienčim-Birkenau.

Vstúpil s meravou tvárou, bolo cítiť, ako ťažko potláča svoje pohnutie. Sadol si na pripravené miesto za bránou s nápisom Arbeit macht frei a s privretými očami sa viac ako desať minút v tichosti modlil. Až kým ho organizátori neprišli upozorniť, že je čas ísť pozdraviť skupinku mužov a žien, ktorí prežili nacistické vyčíňanie v koncentračnom tábore v Osvienčime.

Františkova návšteva prebehla v úplnom tichu. „Chcel by som navštíviť to miesto hrôzy bez príhovorov, bez ľudí, len s malou skupinkou, ktorá je nevyhnutná... Chcel by som vstúpiť sám, modliť sa a prosiť, aby mi Pán dal dar sĺz. To je všetko.“ František v Osvienčime navštívil aj väzenskú celu kňaza Maximiliána Kolbeho, ktorý pred 75 rokmi dobrovoľne položil život za svojho spoluväzňa.


Pápež František navštívil Osvienčim v úplnom mlčaní. Foto – TASR/AP

Prostitútky

Silné a emotívne stretnutie sa odohralo aj v auguste, keď František navštívil dom, ktorý v Ríme zriadila katolícka charita pre ženy vyslobodené z nútenej prostitúcie.  Ako informovala TASR, pápež sa vyše hodinu zhováral s približne dvadsiatkou žien pochádzajúcich z Rumunska, Albánska, Nigérie, Tuniska, Ukrajiny a Talianska a počúval ich životné príbehy.

Ženy, ktoré mali okolo 30 rokov a v minulosti zažili fyzické zneužívanie, pápež povzbudil, aby pri vstupovaní do novej etapy svojich životov boli silnými, uviedla na svojej webovej stránke spravodajská stanica BBC. Niekdajšie prostitútky sa do Talianska dostali z rôznych kútov sveta po tom, ako im prevádzači nasľubovali, že im zaobstarajú lukratívne pracovné miesta, nakoniec ich však donútili k prostitúcii.
 

Novorodenci

Mimo oficiálneho programu prebehla aj Františkova septembrová návšteva dvoch zdravotníckych zariadení. Najprv sa zastavil v stredisku prvej pomoci a následne sa prišiel pozrieť na novorodenecké oddelenie v Nemocnici sv. Jána neďaleko Lateránskej baziliky, kde sa nachádzalo dvanásť detí, niektoré v inkubátoroch a vo vážnom zdravotnom stave. František sa pred vstupom na oddelenie podrobil hygienickým opatreniam a nasadil si masku. Zastavil sa pri každom inkubátore a stretol sa tiež s rodičmi chorých detí.Odtiaľ ešte stihol krátku návštevu rímskeho hospicu Villa Speranza, kde pozdravil asi tridsiatku pacientov v terminálnom štádiu.


Pápež František drží malé dieťa počas návštevy neonatologického oddelenia nemocnice San Giovanni v Ríme. Foto – TASR/AP

Opustené deti

Pred mesiacom bolo cieľom pápežovej návštevy rímske azylové centrum pre deti zo zlých rodinných pomerov. Stretol sa s deťmi vo veku do dvanásť rokov, niektoré z nich sa nachádzajú v náhradnej starostlivosti. Žijú v domoch tzv. Dedinky SOS so sociálnymi pracovníkmi, ktorí sa o nich starajú, sprevádzajú ich do školy, na krúžky či do kostola. Pri návrate do Vatikánu sa ešte zastavil u 91-ročného kardinála Andreu Cordera Lanzu di Montezemolo, ktorý je v dlhodobej liečbe.


Pápež František pri stretnutí s deťmi v „Dedinke SOS“ v Ríme. Foto – CNA

Odídení kňazi

Posledný piatok milosrdenstva František venoval stretnutiu s mužmi, ktorí zanechali kňazskú službu. So skupinou odídených kňazov a s ich rodinami sa pápež František stretol v jednom z bytov vo východnej časti Ríma. Štyria z nich kedysi pôsobili priamo v Rímskej diecéze, ďalší traja pochádzajú z Madridu, Sicílie a Latinskej Ameriky.

„Svätý Otec chcel týmto spôsobom vyjadriť svoju blízkosť a záujem o mužov, ktorí urobili rozhodnutie často ťažko prijímané ich spolubratmi a rodinnými príslušníkmi,“ vysvetlilo zmysel stretnutia vatikánske tlačové stredisko. „Po rokoch venovaných kňazskej službe vo farnostiach sa stalo, že osamelosť, nepochopenie, únava z veľkého záväzku pastoračnej zodpovednosti spôsobili krízu pôvodného rozhodnutia pre kňazstvo.“


František pri novembrovom stretnutí s mužmi, ktorí zanechali kňazstvo. Foto – Vatican radio – English section (facebook) 

Stretnutie sprevádzali silné emócie. „Všetci prítomní cítili zo strany Svätého Otca nie odsúdenie za svoje rozhodnutie, ale jeho blízkosť a náklonnosť,“ uviedlo tlačové stredisko, podľa ktorého si pápež vypočul jednotlivé príbehy bývalých kňazov. S hlavou cirkvi sa podelili aj o svoje skúsenosti s procesom laicizácie. Podľa pápeža sa tí, ktorí sa ocitli v materiálnych alebo duchovných ťažkostiach, nemajú cítiť zbavení lásky a solidarity svojich pastierov.

Odporúčame

Si pravoverný? Pusti sa do pápeža

Si pravoverný? Pusti sa do pápeža

Dvíhať hlas proti Františkovi je momentálne v móde. Ba čo viac – táto kritika je v istých kruhoch považovaná za skutočný dôkaz pravovernosti. Kým pápeži Benedikt XVI. a Ján Pavol II. museli čeliť útokom zvonku cirkvi, František je atakovaný zvnútra.