O kráse Popolcovej stredy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O kráse Popolcovej stredy

Foto - TASR/Roman Hanc

Pôstne obdobie vyjadruje rozhodnutie človeka pozrieť sa viac do seba a nad seba, vzdať sa niečoho preto, aby ešte viac získal.

Dnes je Popolcová streda. Pre kresťanov je to začiatok štyridsaťdenného pôstneho obdobia. Štyridsať dní súvisí s časom, ktorý Ježiš strávil na púšti v modlitbe a pôste predtým, ako začal verejne účinkovať. Je to čas prípravy. U kresťanov prípravy na slávenie Veľkonočných sviatkov.

Slovo Popolcová súvisí s obradom poznačenia popolom, ktorý má svoje miesto v rámci dnešných bohoslužieb. Popol sa získava spálením ratolestí – takzvaných bahniatok –, ktoré boli požehnané na Kvetnú nedeľu v minulom roku. Pri obrade kňaz poznačí veriaceho na čele popolom a pritom hovorí: Kajajte sa a verte evanjeliu alebo Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.

Prvá výzva hovorí o kajaní, čo v prvom rade znamená zmenu zmýšľania a dôveru v radostnú zvesť, ktorá prichádza v osobe Ježiša Krista. Druhá upozorňuje na symboliku pominuteľnosti tohto života.

„V živote každého z nás sa dá vystavať niečo krásne, keď sa zmysluplne niečoho zriekneme.“ Zdieľať

V niektorých častiach Slovenska sa pre Popolcovú stredu používa aj ľudový výraz „škaredá streda“. Vraj to súvisí so začínajúcim pôstom, ktorý prichádza hneď po období fašiangovej hojnosti a radovánok.

Za „škaredú“ je považovaná aj preto, lebo sa počas nej postí. Teda človek sa niečoho vzdáva. Robí to dobrovoľne, ale to ešte neznamená, že je to príjemné.

Pôstne obdobie a pôst samotný vyjadruje rozhodnutie človeka pozrieť sa viac do seba a nad seba, vzdať sa niečoho preto, aby ešte viac získal.

Súčasťou svetoznámej katedrály v starodávnom francúzskom meste Rouen je prekrásne zdobená veža na jej južnej časti, ktorú nazývajú „maslová“. Hovorí sa, že ju postavili za peniaze, ktoré veriaci ušetrili tak, že sa počas pôstneho obdobia zriekli masla.

V živote každého z nás sa dá iste vystavať niečo krásne, keď sa zmysluplne niečoho zriekneme...

Prajem vám požehnané prežitie Popolcovej stredy, ktorá pre každého z nás nemusí byť škaredá, ale, práve naopak, krásna!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo