Vyše 150 amerických kňazov požaduje svätenie žien

Na portáli Postoy.sk som v nedeľu písal o rakúskej Iniciatíve farárov (Pfarrer-Initiative), ktorá v tzv. Výzve k neposlušnosti požaduje, okrem iného, začať svätiť ženy. S rovnakou požiadavkou nedávno vystúpilo aj 150 amerických kňazov. Svoje vyjadrenia k tejto téme musel vysvetľovať dokonca portugalský kardinál José Policarpo.

Podľa portálu Vatican Insider vyše 150 amerických kňazov z rôznych diecéz podpísalo dokument, v ktorom bránia svojho kolegu čeliaceho sankciám za to, že sa zúčastnil ženskej vysviacky. “V súčasnosti nemáme dostatok kňazov a sme nútení uzatvárať mnohé farnosti,” píše sa v spomínanom vyhlásení.

“Neexistuje žiadna kľúčová teologická prekážka pre svätenie žien.” Tieto slová lisabonského patriarchu, kardinála Josého Policarpa, ktoré povedal v rozhovore pre portugalský časopis Ordem do Advogados vyvolali búrku rozhorčených reakcií. Pod ich tlakom kardinál verejne korigoval svoje názory. “Reakcie na tento rozhovor ma donútili uvažovať nad témou s väčšou pozornosťou a zistil som, že predovšetkým pre to, že som nebral v dostatočnú úvahu posledné vyhlásenia magistéria, dal som priestor týmto reakciám,” napísal podľa agentúry Zenit vo svojom vyhlásení a dodal, že mu je ľúto dôsledkov jeho slov. “Spoločenstvo so Svätým Otcom je pri výkone mojej služby úplné.”

Ku sväteniu žien sa naposledy vyjadrila Kongregácia pre náuku viery vo svojom dekréte z 19. decembra 2007, podľa ktorého žena, ktorá prijme kňazské svätenie, ale aj účastníci tohto svätenia automaticky upadajú do exkomunikácie (latae sententiae).

Imrich Gazda

Foto: womenpriests.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo