Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. 04. 2017, 11:51

Najsvätejšie miesto kresťanov. Pohľad do Božieho hrobu je úchvatný (foto + video)

Len pred niekoľkými týždňami sa skončili rekonštrukčné práce v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme. Veľkú noc tam kresťania slávia tento rok spoločne.
Najsvätejšie miesto kresťanov. Pohľad do Božieho hrobu je úchvatný (foto + video)

Dav pravoslávnych veriacich so zažatými sviecami v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme.

Koncom marca v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme zástupcovia kresťanských cirkví sprístupnili ekumenickým obradom zrenovovaný Boží hrob. Po desiatich mesiacoch sa pútnici môžu opäť zblízka pozrieť na miesto, kde bol pochovaný Ježiš Kristus.

„Toto je pre nás kresťanov to najdôležitejšie miesto, aké len existuje na zemi, lebo je to miesto, kde Ježiš zvíťazil nad smrťou. A je to miesto, ktoré sa ukázalo najmä počas tohto uplynulého roku ako veľmi dôležité aj z pohľadu ekumenických vzťahov medzi troma veľkými komunitami: grécko-pravoslávnou, latinskou a arménskou komunitou,“ hovorí kustód Svätej zeme, františkánsky mních  Francesco Patton.


Pohľad na zrekonštruovanú Ediculu, ktorá ukrýva miesto Ježišovho hrobu.


Veriace ženy počas návštevy zrekonštruovanej Ediculy v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme.


Stovky veriacich sa tlačia v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme.


Veriaci sa modlia v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme.

Podľa kustóda Svätej zeme Pattone má obnova Božieho hrobu aj dôležitý ekumenický rozmer. Rekonštrukcii dlho bránili spory, keďže chrám spoločne spravuje šesť kresťanských denominácií – rímskokatolícka cirkev, grécka pravoslávna cirkev, arménska apoštolská cirkev, sýrska pravoslávna cirkev, etiópska pravoslávna cirkev a koptská cirkev. Kritický havarijný stav ich napokon dotlačil k intenzívnejšej spolupráci. Na renováciu finančne prispel dokonca aj moslimský jordánsky kráľ Abdalláh II.

Počas rekonštrukcie hrobu došlo k unikátnemu momentu. V októbri minulého roka výskumný tím na 60 hodín odkryl časť hrobu, ktorá bola storočia zakrytá. Išlo o pohrebné lôžko vytesané zo steny vápencovej jaskyne. Prvý raz tak mohli ľudia z celého sveta vidieť samotný Boží hrob.


Pápež Benedikt XVI. v roku 2009 bozkáva miesto v Bazilike Svätého hrobu, kde bolo telo Ježiša Krista pomazané pred uložením do hrobu.


Pápež Ján Pavol II. v roku 2000 bozkáva miesto pochovania Ježiša Krista.

Na slávnostnom otvorení boli prítomní arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, apoštolský administrátor Jeruzalemského latinského patriarchátu, ako aj zástupcovia koptských, sýrskych a etiópskych kresťanov. Jeruzalemský patriarcha gréckej pravoslávnej cirkvi Teofilos III. v príhovore povedal, že ku komplexnej rekonštrukcii tzv. edikuly – malej svätyne v bazilike – došlo prvýkrát po viac ako dvesto rokoch od jej vybudovania v rokoch 1809 – 1810.

Novinkou je vybudovanie priezoru, cez ktorý pútnici môžu prvýkrát v novodobých dejinách vidieť kameň starej schránky, kde bolo uložené Ježišovo telo.

Hoci základné reštauračné práce v bazilike sa skončili, chrám momentálne prechádza druhou fázou renovácie, počas ktorej sa zabezpečuje stabilita stavby.


Člen tímu gréckych expertov začína s renovováciou Svätého hrobu v júni 2016.

Minimálne od roku 1555 bolo vápencové lôžko zakryté mramorovou doskou, zrejme preto, aby si pútnici nemohli z neho brať kúsky skaly ako suvenír, informoval National Geographic. „Bol som v úžase. Kolená sa mi trochu triasli, pretože som to nečakal,“ priznal archeológ Fredrik Hiebert po tom, ako výskumný tím z aténskej univerzity otvoril hrobku v Bazilike Božieho hrobu v Jeruzaleme.

A je tu aj ďalšia šťastná súhra okolností. Katolíci a pravoslávni slávia tento rok Veľkú noc v rovnakom termíne. Všetky tamojšie komunity tak podľa kustóda Pattona budú sláviť Kristovo zmŕtvychvstanie v Bazilike Svätého hrobu spoločne.

Foto – TASR/AP

Odporúčame