Oslobodený salezián: Čítal som Korán, ale konvertovať ma nenútili

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Oslobodený salezián: Čítal som Korán, ale konvertovať ma nenútili

Oslobodený salezián Thomas Uzhunnalil. Foto – Profimedia

Aj keď je salezián Thomas Uzhunnalil, ktorého viac ako rok a pol väznili islamskí radikáli, už týždeň na slobode, stále nie sú známe dôvody jeho prepustenia.

Päťdesiatsedemročný indický salezián, ktorého islamisti uniesli v jemenskom hlavnom meste Aden 4. marca 2016, sa v týchto dňoch nachádza v Ríme, kde sa pod lekárskym dohľadom zotavuje z 18-mesačného väzenia.

Počas víkendu sa stretol s novinármi, ktorým opísal svoj život počas uplynulých mesiacov, ako aj chvíle oslobodenia. „Deň predtým mi jeden z únoscov oznámil: ,Máme pre teba dobré správy, berieme ťa domov.´ Vrátili mi tie isté nohavice, ktoré som mal pred 18 mesiacmi, umožnili mi osprchovať sa a spolu s ďalšími troma osobami ma autom odviezli na miesto vzdialené tri alebo štyri hodiny,“ priblížil zlomové momenty prepustený salezián.

Keď sa zdalo, že sloboda je nablízku, situácia sa skomplikovala – po chvíli ich únoscovia opäť naložili do auta a zaviezli späť. „Povedali mi: ,Možno si sa modlil len k svojmu tretiemu Bohu, skús sa pomodliť k druhému.´ Povedali to takto, lebo dobre nerozumeli Najsvätejšej Trojici,“ vysvetlil salezián.

Uprostred noci ho však znova zobudili, nasadili s tými istými osobami do auta a odviezli na rovnaké miesto ako deň predtým. „Čakali sme dve hodiny, kým prišli osloboditelia. Jeden z mužov mi podal ruku, skontroloval fotografiu, či som to ja, a až do úsvitu ma viezli cez púšť. Až neskôr som pochopil, že sme prekročili hranice Jemenu a sme v Ománe.“

Výkupné neplatili

Práve Ománsky sultanát, ktorý udržiava dobré kontakty so všetkými stranami jemenského konfliktu, trvajúcemu už tri roky, zohral pri prepustení saleziána Uzhunnalila kľúčovú rolu. Všetko prebiehalo v takom utajení, že o oslobodzovacej akcii nevedeli ani samotní saleziáni.

„Bol som práve na Malte, keď mi zatelefonovali a oznámili, že páter Tom je na palube lietadla a z Ománu smeruje do Ríma,“ povedal najvyšší predstavený saleziánskej rehole Ángel Fernández Artime. Zároveň zdôraznil, že saleziáni za prepustenie rehoľníka nezaplatili žiadne výkupné a nemajú ani informáciu, že by tak urobil niekto iný.

Čo priviedlo únoscov, ktorí pravdepodobne patria k Islamskému štátu, aby prepustili zadržiavaného saleziána, tak nie je vôbec jasné. Rovnako ako to, prečo ho vlastne zajali.

Ozbrojenci, ktorí začiatkom marca 2016 vtrhli do starobinca v správe sestier Matky Terezy v Adene, totiž vystrieľali všetkých prítomných – 12 Jemenčanov aj štyri rehoľníčky, ktoré sa o nich starali. Len pátra Toma, ktorý sa v čase útoku nachádzal v kaplnke, naložili do batožinového priestoru v aute – spolu s bohostánkom a ďalšími vecami, ktoré odcudzili.

Prečo ho nechali nažive, netuší ani samotný páter Tom. „Možno preto, že som Ind, cudzinec, pre peniaze.“


Stretnutie oslobodeného saleziána a pápeža Františka bolo plné emócií. Foto – Profimedia

Napriek tomu, že počas dlhých mesiacov v zajatí indický salezián schudol tridsať kilogramov, únoscovia sa k nemu podľa vlastných slov správali slušne. Dávali mu jedlo, dokonca mu poskytli lieky, ktoré ako diabetik potreboval. Celý čas však musel prežiť v tých istých šatách, niekoľkokrát ho presúvali z miesta na miesto.

„Nemal som žiadny strach, stále som bol pokojný. Povedal som si: bez toho, že by to chcel Boh, sa mi nič nemôže stať. Ani vlas mi nemôžu zohnúť, ak to Boh nechce. To mi dodávalo silu,“ povedal salezián, ktorého jednou z prvých prosieb po pristátí v Ríme bolo vyspovedať sa a odslúžiť omšu. Vo väzení mohol totiž len v duchu odriekať modlitbové texty, keďže chlieb a víno potrebné k sláveniu omše nemal.

„Stále som sa modlil – za všetkých, za pápeža, za zavraždené rehoľné sestry, za rodinu, za tých, o ktorých som vedel, že sa modlia za mňa, aj za únoscov,“ vyznal páter Tom. „Naozaj som každý deň cítil, že Ježiš je vedľa mňa, vždy som vedel a cítil vo svojom srdci, že nie som sám.“

Myseľ si snažil zachovať sviežu riešením rôznych príkladov, ale aj čítaním Koránu v angličtine. Odmieta však, že by ho únoscovia nútili konvertovať na islam.

Únoscovia chceli šokovať verejnosť

Počas celého obdobia zajatia informácie o pátrovi Tomovi prenikali na verejnosť len veľmi sporadicky. Najväčší šok spôsobila informácia, že únoscovia ho chcú na Veľký piatok v roku 2016 ukrižovať.

Počas vianočných sviatkov v tom istom roku sa zasa objavila videonahrávka, v ktorej väznený salezián prosil pápeža Františka o oslobodenie. Páter Tom mal v nej dlhé biele vlasy a bradu a vyzeral veľmi zúbožene. Po oslobodení však novinárom priznal, že k utrápenému výrazu ho nútili únoscovia, ktorí takýmto spôsobom chceli verejnosť čo najviac šokovať.

Druhá a zároveň posledná nahrávka sa objavila v máji tohto roku. V tom čase však už vrcholilo diplomatické úsilie o rehoľníkovo prepustenie, do ktorého sa okrem Svätej stolice a rehole saleziánov zapojila aj indická vláda.

Jednou z prvých osôb, s ktorými sa páter Tom stretol po svojom oslobodení, bol pápež František. Stalo sa tak minulú stredu po skončení generálnej audiencie v Dome sv. Marty. Pápež ani salezián netajili svoje pohnuté pocity.

Keď si páter Tom kľakol na zem a na znak úcty sa hlavou dotkol nôh pápeža, ten ho zdvihol a pobozkal mu ruky. „Každý deň som sa za vás modlil a obetoval svoje utrpenie za vaše poslanie a dobro cirkvi,“ povedal oslobodený salezián dojatému Františkovi, ktorý mu udelil svoje požehnanie.

„Bez celého toho dobrodružstva by som sa s ním nikdy osobne nestretol,“ žartoval pred novinármi oslobodený salezián, ktorý sa po zotavení v Ríme vráti do rodnej Indie a bude pokračovať vo svojom rehoľnom poslaní.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo