Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. máj 2014

František ocenil ďalšieho koncilového pápeža. Pavol VI. bude blahorečený

Po aprílovom svätorečení Jána Pavla II. a Jána XXIII. sa v tomto roku dočkáme aj blahorečenia Pavla VI., ktorý prebral a uzavrel Druhý vatikánsky koncil. pavol_vi.jpg V piatok pápež František prijal na audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých Angela Amata. P...

František ocenil ďalšieho koncilového pápeža. Pavol VI. bude blahorečený

Po aprílovom svätorečení Jána Pavla II. a Jána XXIII. sa v tomto roku dočkáme aj blahorečenia Pavla VI., ktorý prebral a uzavrel Druhý vatikánsky koncil.

V piatok pápež František prijal na audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých Angela Amata. Počas nej potvrdil zázrak vykonaný na príhovor Pavla VI. a stanovil, že slávnosť blahorečenia sa uskutoční 19. októbra vo Vatikáne. Práve v tento deň bude finišovať mimoriadna biskupská synoda o rodine.      

Priebeh procesu

Diecéznu fázu procesu otvoril ešte 11. mája 1993 z poverenia pápeža a rímskeho biskupa Jána Pavla II. vikár Rímskej diecézy, kardinál Camillo Ruini. Postupne prebiehali všetky potrebné kroky, ale nič zásadné sa nedialo. Proces sa výraznejšie posunul až v októbri 2012, keď teologická komisia Kongregácie pre kauzy svätých odobrila závery diecéznej fázy procesu (tzv. positio). Dva mesiace na to závery odobrili aj biskupi a kardináli, ktorí sú členmi kongregácie.

"František potvrdil zázrak vykonaný na príhovor Pavla VI. a stanovil, že slávnosť blahorečenia sa uskutoční 19. októbra vo Vatikáne. Práve v tento deň bude finišovať mimoriadna biskupská synoda o rodine."

Zdieľať

Pápež Benedikt XVI. na základe týchto rozhodnutí mohol 20. decembra 2012 promulgovať dekrét o hrdinských cnostiach Pavla VI., čím potvrdil, že neexistujú žiadne dôvody brániace jeho blahorečeniu.

Uzdravenie počatého dieťaťa

Po pápežovom súhlase sa mohlo začať s preverovaním ohlásených zázračných uzdravení. Postulátor (manažér) procesu Antonio Marrazzo spomedzi nich vybral vyliečenie nenarodeného dieťaťa. K mimoriadnej udalosti došlo v roku 2001 v Kalifornii, kde mladej tehotnej žene diagnostikovali závažné porušenie počatého dieťaťa. Keďže existovalo riziko poškodenia mozgu, lekári navrhli matke podstúpiť potrat. Tá sa však rozhodla dieťa donosiť a tehotenstvo zverila príhovoru Pavla VI., ktorý v roku 1968 vydal pro-life encykliku Humanae vitae. Dieťa sa narodilo zdravé, pričom ani po rokoch sa neukázali žiadne následky rizikového tehotenstva. 

V decembri 2013 nevysvetliteľnosť uzdravenia dieťaťa potvrdila lekárska komisia Kongregácie pre kauzy svätých. Vo februári svoj súhlas pripojila teologická komisia a minulý utorok aj členovia kongregácie. Len tri dni na to promulgoval dekrét o vykonanom zázraku pápež František, ktorý zároveň stanovil deň a miesto svätorečenia.

Inzercia

Pavol VI. a súčasní pápeži

S budúcim blahoslaveným sú osobne previazaní aj obaja žijúci pápeži. V roku 1977 Pavol VI. menoval univerzitného profesora Josepha Ratzingera za mníchovského arcibiskupa a krátko na to ho kreoval aj za kardinála.

František zasa používa prsteň z pozláteného striebra, ktorý bol vyrobený pre Pavla VI. podľa modelu navrhnutého talianskym sochárom Enricom Manfrinim. 

Zdieľať

Keďže Pavol VI. sa napokon rozhodol počas celého pontifikátu nosiť prsteň vyrobený pri príležitosti konania Druhého vatikánskeho koncilu, Manfriniho práca vyšla takmer navnivoč. Jeho návrh však zachoval osobný tajomník Pavla VI. Pasquale Macchi, ktorý zomrel v roku 2006. Predtým ho odovzdal svojmu dlhoročnému spolupracovníkovi Ettoremu Malnatimu, ktorý podľa neho nechal odliať strieborný prsteň.

Z modelov, ktoré Františkovi prezentoval pápežský ceremoniár Guido Marini, si nový pápež vybral práve tento. Prsteň zobrazuje apoštola Petra, pôvodne rybára, nesúceho kľúče. Z vnútornej strany prsteňa je vyryté meno súčasného pápeža. 

V súčasnosti prebiehajú aj procesy blahorečenia ďalších dvoch pápežov 20. storočia – Jána Pavla I., ktorý stál na čele Katolíckej cirkvi len jeden mesiac, a Pia XII., ktorého hrdinské cnosti potvrdil Benedikt XVI. Stále sa však čaká na potvrdenie zázraku.

Imrich Gazda

Odporúčame

Kresťania si môžu zvoliť najobľúbenejšiu knihu za rok 2013

Kresťania si môžu zvoliť najobľúbenejšiu knihu za rok 2013

Prvý ročník jedinečnej ankety, v ktorej si kresťania zvolia kráľovnú kníh, bude prebiehať počas mája 2014 na stránke Biblika.sk. Anketa má za cieľ reflektovať aktuálnu ponuku kresťanských kníh a predstaviť ju čitateľom so zreteľom na ich potreby. Ukázať, akým smerom ísť pri výbere dobrej literatúr...

Nebojme sa (populistických) pápežov

Nebojme sa (populistických) pápežov

Kedysi pápežov nosili na nosidlách a bozkávali im nohy. Dnes je pápež tým, kto umýva nohy druhým a putuje za nimi až na kraj sveta. Nedávnu slávnosť svätorečenie Jána Pavla II. a Jána XXIII. môžeme charakterizovať rôznymi prívlastkami. Pápež František ju označil jednoducho a jasne – slávnosť viery...

Nebojme sa (populistických) pápežov

Nebojme sa (populistických) pápežov

Kedysi pápežov nosili na nosidlách a bozkávali im nohy. Dnes je pápež tým, kto umýva nohy druhým a putuje za nimi až na kraj sveta. 1.-papa-francisco-ateus2.jpg Nedávnu slávnosť svätorečenie Jána Pavla II. a Jána XXIII. môžeme charakterizovať rôznymi prívlastkami. Pá...

Denník Svet kresťanstva